poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Kino na dachu w MCK

Kino na dachu MCK to coroczny wakacyjny cykl filmowy, towarzyszący aktualnie prezentowanym w Galerii MCK wystawom. Motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie natura w związku z prezentacją wystawy „Domowroty. Włodzimierz Puchalski”. Pokazy odbywają się na naszym tarasie widokowym.

Na pokazy obowiązuje wstęp wolny z wejściówkami. Wejściówki będą dostępne na portalu Evenea oraz w kasie Galerii MCK na tydzień przed danym pokazem.

Harmonogram pokazów:

28 lipca (czwartek), godz. 21.00

„Świat na granicy: Nasza planeta oczami naukowców (Breaking Boundries: The Science of our Planet)”,reż. Jon Clay, 2021

David Attenborough i naukowiec Johan Rockström opowiadają o kryzysie bioróżnorodności na Ziemi i zastanawiają się, jak mu zaradzić. To historia o najważniejszym odkryciu naukowym naszych czasów – o tym, że ludzkość przez 10 000 lat maksymalnie przesunęła granice zapewniające stabilność życia na Ziemi. Podczas 75 minut filmu poznamy rozwiązania, które możemy i musimy wdrożyć już teraz, jeżeli chcemy chronić mechanizmy utrzymujące życie na naszej planecie.

Film w języku angielskim z napisami w języku polskim.

Wejściówki dostępne od 22 lipca 2022, od godziny 11.00 na portalu Evenea (https://app.evenea.pl/event/kino-1/) i w kasie Galerii.

4 sierpnia (czwartek), godz. 21.00

„Królestwo (Les saisons)”, 2015, reż. Jacques Perrin / Jacques Cluzaud, Francja / Niemcy

W pełnym tajemnic lesie rozgrywa się niesamowita opowieść o przyrodzie, tej najdzikszej i nietkniętej jeszcze ludzką ręką. „Królestwo” zamyka słynny dokumentalno-przyrodniczy cykl – wcześniej zrealizowane zostały trzy filmy: „Mikrokosmos” (1996), „Makrokosmos” (2001) i „Oceany” (2009). Tym razem twórcy skoncentrowali się na zwierzętach lądowych, zabierając widza w cudowną podróż przez tysiące lat, aby – patrząc na świat oczami zwierząt – na nowo odkryć dobrze nam znane europejskie terytoria. Zapierające dech w piersiach ujęcia zwierząt, fenomenalne obrazy przyrody i wyjątkowa rola Puszczy Białowieskiej, jedynego miejsca na świecie, które najlepiej oddaje charakter lasu w postaci, w jakiej istniał tysiące lat temu, jeszcze nietkniętego działalnością człowieka.

Film w polskiej wersji językowej.

Wejściówki dostępne od 28 lipca 2022, od godziny 11.00 na portalu Evenea (https://app.evenea.pl/event/kino-2/) i w kasie Galerii.

11 sierpnia (czwartek), godz. 21.00

„Sól ziemi (Le sel de la terre)”, reż. Juliano Ribeiro Salgado / Wim Wenders, 2015

Sebastiao Salgado przez 40 lat podróżował po świecie dokumentując ludzkość w okresie dramatycznych zmian. Był świadkiem konfliktów wojennych, klęsk głodu i przymusowych emigracji. W swoim nowym projekcie fotograficznym, poświęconym pięknu Ziemi, po raz pierwszy odszedł od fotografii społecznej na rzecz dokumentowania terenów nietkniętych przez zachodnią cywilizację. Film pokazuje życie Sebastiao Salgado i jego prace, dzięki którym stał się jednym z najsłynniejszych fotografów na świecie.

Film w języku angielskim z napisami w języku polskim.

Wejściówki dostępne od 4 sierpnia 2022, od godziny 11.00 na portalu Evenea (https://app.evenea.pl/event/kino-3/) i w kasie Galerii.

18 sierpnia (czwartek), godz. 21.00

„Gunda”, 2020, reż. Wiktor Kossakowski, USA / Norwegia

Dokument przedstawia codzienność zwierząt mieszkających na farmie: świni Gundy oraz jej towarzyszy – dwóch krów i jednonogiej kury. „Gunda” jest nakręconym z niespotykaną empatią portretem zwierząt hodowlanych. Wybitny dokumentalista Wiktor Kossakowski, jak sam o sobie mówi: pierwszy wegetarianin ZSRR, postawił kamerę na wysokości oczu swoich bohaterów. Reżyser wybrał powolną obserwację. Zrezygnował z muzyki i koloru, pozostawiając widzowi swobodę interpretacji. Nie sposób jednak po seansie nie pomyśleć o własnym stosunku do hodowli przemysłowej zwierząt i jedzenia mięsa. Kossakowski otwiera perspektywę przekraczającego wszelkie granice międzygatunkowego spotkania.

 W filmie nie występują dialogi.

 Wejściówki dostępne od 11 sierpnia 2022, od godziny 11.00 na portalu Evenea (https://app.evenea.pl/event/kino-4/) i w kasie Galerii.

25 sierpnia (czwartek), godz. 21.00

„Pierwsze filmy Włodzimierza Puchalskiego: wybór”, reż. Włodzimierz Puchalski, 1947-1964

Na wybór składa się sześć filmów: „Na ptasiej wyspie” (1947), „Wykluwanie się i rozwój piskląt” (1948), „Wiosna” (1950), „Instynkt macierzyński ptaków” (1954), „Łabędzie jezioro” (1957) i „Puszcza Białowieska” (1964). Opracowaniem zajął się Tomasz Ogrodowczyk z Leśnego Studia Filmowego, który tak opisał prezentowane filmy „Filmy są piękne, proste w konstrukcji, a ich akcja niespieszna, pozwalająca widzowi przenieść się kilkadziesiąt lat wstecz, do krajobrazów, których już nie ma. Zdjęcia Włodzimierza Puchalskiego i Janusza Czecza wciąż zachwycają doskonałością i sposobem pokazywania przyrody.”

Filmy w polskiej wersji językowej.

Wejściówki dostępne od 18 sierpnia 2022, od godziny 11.00 na portalu Evenea (https://app.evenea.pl/event/kino-5/) i w kasie Galerii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...