czwartek, 7 listopada, 2024

Kolejna odsłona cyklu „Suplement” w Muzeum Emigracji

Cykl czasowych wystaw pn. „Suplement” to uzupełnienie stałej ekspozycji w Muzeum Emigracji. Projekt zainaugurowany został w czerwcu, a już 17 lipca będzie miała miejsce jego kolejna odsłona. Za instalację „Cel pobytu” odpowiada ukraiński artysta wizualny i kurator – Yuriy Biley.

Wystawa stała Muzeum Emigracji prezentuje dzieje polskiej emigracji. Historia ta nie jest jednak skończona. Każdego dnia, z roku na rok, z dekady na dekadę tworzą się kolejne wątki i konteksty, odnoszące się do wędrówki Polaków po świecie.

Aby uzupełnić stałą ekspozycję o nowe wątki, muzeum zainaugurowało cykl wystaw czasowych pod szyldem „Suplement”. Przygotowują je rozmaici artyści. W czerwcu byli to C.T. Jasper i Joanna Malinowska, którzy zaprezentowali wielokanałową projekcję „Halka/Haiti. 18°48’05”N 72°23’01”W”.

Od 17 lipca dostępna będzie nowa ekspozycja czasowa w ramach cyklu „Suplement”. Jej kuratorem jest Yuriy Biley, ukraiński artysta wizualny. Bailey przygotował wystawę „Cel pobytu”, do której zainspirowało go właśnie pytanie, słyszane przy przekraczaniu polskiej granicy.

Artystyczną prezentację tworzy ponad 160 przedmiotów przywiezionych w trakcie przeprowadzki z Ukrainy do Polski. Ulubione ubrania, znoszone buty, książki i albumy, monety, zdjęcia, dokumenty, stara maszyna do pisania czy dzieła sztuki otrzymane od przyjaciół tworzą subiektywny, sentymentalny i za razem intrygujący biograficzny autoportret artysty. Praca dotyka tematu tożsamości, wspomnień i zbiorowej pamięci.

Kim jest Yuriy Biley? To urodzony w 1988 roku w Użhorodzie (Zakarpacie, Ukraina) artysta, tworzący instalacje, cyfrowe kolaże, grafiki i prace o charakterze postkonceptualnym. Poza tematem emigracji, prace są reakcją na bieżące wydarzenia społeczne i polityczne. Jego projekty opierają się na osobistych doświadczeniach, które artysta buduje za pomocą zapożyczeń i cytatów. Interesuje go tekst i wpływ języka jako czynnika kulturotwórczego. W komunikatach odczytujemy postawę obywatelską i stałe odnoszenie się do wątków tożsamościowych autora.

Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę, 16 lipca o godzinie 17:00. Podczas otwarcia zaplanowano spotkanie z artystą. Tego dnia ekspozycję będzie można zwiedzić do godz. 20:00, a w godz. 17:30 – 20:00 wstęp będzie bezpłatny. Wejście na wystawę stałą na podstawie bezpłatnego biletu – do pobrania w kasie.

Wystawa dostępna będzie do 14 sierpnia. Zwieńczeniem „Suplementu” będzie ekspozycja „…że Cię nie opuszczę”Lesi Pczołki i Uladzimira Hramovitcha. Kuratorem cyklu jest Maksymilian Bochenek.

Szczegóły dostępne na stronie www.polska1.pl.

ŹródłoUM Gdynia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...