czwartek, 7 listopada, 2024

Kolejna oryginalna Enigma prezentowana w Centrum Szyfrów Enigma

Oryginalna wojskowa wersja niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma trafiła na ekspozycję Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. Egzemplarz został użyczony do końca roku przez Agencję Wywiadu.

Dotychczas zwiedzający CSE mogli obejrzeć cywilną wersję Enigmy pochodzącą ze zbiorów Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz polską replikę niemieckiej maszyny szyfrującej użyczoną przez Muzeum Historii Polski.

Egzemplarz, który obecnie trafił na ekspozycję, wyprodukowano w 1937 roku, był używany przez siły zbrojne oraz służby specjalne III Rzeszy.

– Misją Centrum jest przede wszystkim pielęgnowanie pamięci i przypominanie o wkładzie Polaków i roli Poznania w złamaniu kodu niemieckiej maszyny szyfrującej. To jest podstawowy cel, który realizujemy od września ubiegłego roku, kiedy CSE oficjalnie wystartowało. Jednym z elementów naszych działań jest rotacyjna obecność eksponatów związanych z historią Enigmy” – powiedział podczas prezentacji eksponatu wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski.

Przedstawiciel Agencji Wywiadu płk Dariusz Matysek wyjaśnił, że użyczona CSE maszyna to wojskowa wersja Enigmy.

– Bardzo łatwo ją rozpoznać, ponieważ ma ona dodatkowe wzmocnienie w postaci przełączy i kabli, które operator wykorzystywał, żeby zwiększyć siłę kryptograficzną tego urządzenia. Dzięki temu szyfr był znacznie trudniejszy do złamania – powiedział.

CSE otwarto we wrześniu ubiegłego roku. Jego główną misją jest utrwalanie w powszechnej świadomości, że złamania szyfru Enigmy dokonali polscy kryptolodzy, absolwenci Uniwersytetu Poznańskiego: Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki. Właśnie w stolicy Wielkopolski w latach 1929-1932 stawiali oni pierwsze kroki w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej.

Ekspozycja CSE przedstawia również historię utajniania informacji na przestrzeni lat oraz konsekwencje wysiłków kryptologów w czasie II wojny światowej, które zaowocowały rewolucją cyfrową na świecie.

Miasto Poznań wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, partnerem inwestycji przeznaczyło na zaprojektowanie i wybudowanie Centrum Szyfrów Enigma, przy wsparciu funduszy unijnych, ok. 30 mln zł.

Operatorem CSE jest Poznańskie Centrum Dziedzictwa. 

autor: Rafał Pogrzebny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...