piątek, 4 października, 2024

Kolejne „Wierzby” dla Muzeum Pułaskiego!

3 października w Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu obyła się uroczysta Gala wręczenia nagród w XVIII edycji konkursu Mazowieckie Zdarzenie Muzealne „Wierzba”. Konkurs jest organizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Stowarzyszenie Muzealników Polskich, Oddział Mazowiecki w Warszawie. Ma już długą tradycję i uznaną pozycję w środowisku muzealniczym. Jest skierowany do placówek muzealnych z terenu województwa mazowieckiego. Daje coroczną możliwość rywalizacji o branżowe statuetki – „wierzby” – za najlepsze wydarzenia i realizacje w kilku kategoriach: wystawy (w podkategoriach mniejsze i większe muzea), projekty edukacyjne, projekty otwarte, wydawnictwa oraz plakaty.

Uhonorowanie przez Kapitułę Konkursu, w której są m.in. specjaliści z dziedziny muzealnictwa, jest nie tylko prestiżowym podsumowaniem realizowanych przedsięwzięć muzealniczych, ale i znakomitą promocją instytucji na mapie kulturalnej centralnej Polski. W przeszłości Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce już niejednokrotnie było doceniane w konkursie Mazowieckie Zdarzenie Muzealne „Wierzba”. Na tegorocznej Gali zostało nagrodzone ponownie. I to aż dwa razy! Delegacja Muzeum w składzie: Iwona Stefaniak – dyrektor, Aleksandra Wiąckiewicz – specjalista ds. sprzedaży i Karol Kucharski – kustosz, wracali do Warki ze statuetkami, dyplomami i różami. Odebrali je z rąk Adama Struzika – marszałka województwa mazowieckiego oraz Magdaleny Nowackiej – radnej sejmiku województwa mazowieckiego.

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego tym razem zdobyło:

II miejsce w kategorii „Wystawa zorganizowane przez mniejsze muzea” za ekspozycję „Muzyka w roli głównej. Polscy kompozytorzy w amerykańskim przemyśle filmowym”

III miejsce w kategorii „plakat muzealny” za plakat Paryska Noc Muzeum.

Wareckie muzeum dziękuje Jury Konkursu za docenienie, podziękowania kieruje również do wszystkich, którzy pracowali przy tych projektach. Gratulacje należą się wszystkim nagrodzonym!

Przypomnijmy – wystawa „Muzyka w roli głównej. Polscy kompozytorzy w amerykańskim przemyśle filmowym” została otwarta 2 lipca i była czynna do 17 grudnia 2023 r. Kurator: Karol Kucharski, współpraca: Iwona Stefaniak, projekt: Kamila Schinwelska i Marcin Gwiazdowski/Elipsy, produkcja: Alena Trafimava/Artmontage.

Na ekspozycji zaprezentowano siedmiu kompozytorów pochodzących z Polski, którzy wnieśli wkład w amerykańską kinematografię. Wystawa przybliżała dokonania: Bronisława Kapera, Henryka Warsa, Krzysztofa Komedy, Krzysztofa Pendereckiego, Zbigniewa Preisnera, Wojciecha Kilara i Jana A.P. Kaczmarka. Po przekroczeniu progu sali ekspozycyjnej zwiedzający czuł się jak w kinie: można było wygodnie usiąść w fotelach, zaczytać się w informacjach płynących z dużego ekranu i zasłuchać się w dźwiękach muzyki filmowej. Potem wystarczyło podejść do dużej ściany ekspozycyjnej by podziwiać zdjęcia, plakaty i wspaniałe oryginalne pamiątki, wśród których były m.in. statuetki nagród Jana A.P. Kaczmarka za muzykę do filmu „Marzyciel” czy też elementy jego garderoby, które miał na sobie podczas odebrania Oscara w 2005 r. Nie zabrakło też zapisów nutowych, w tym m.in. rękopisów Wojciecha Kilara do takich filmów jak „Portret Damy” czy „Dracula”.

Z kolei plakat „Paryska Noc Muzeum” zapraszał na Noc Muzeów, podczas której przypominano pobyt Kazimierza Pułaskiego we Francji. Autorzy: Joanna Górska i Jerzy Skakun/Homework.

Plakat w jasny i wyjątkowo komunikatywny sposób nawiązywał do związków Kazimierza Pułaskiego z Francją. Twórcy plakatu zaprezentowali postać Bohatera w charakterystycznym nakryciu głowy – bikornie – podobnym do tego jaki zakładał Napoleon Bonaparte. Wizerunek Pułaskiego w takim kapeluszu i do tego udekorowanym kokardą we francuskich barwach od razu budził w odbiorcy skojarzenia z krajem ze stolicą w Paryżu.

Zdobyte „Wierzby” dużo znaczą dla Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. To świetna rekomendacja pracy wykonywanej dla muzealnych gości. Warecka placówka w planach ma już organizację kolejnych wydarzeń i zapewnia: lotów nie mamy zamiaru obniżać!

Info. Muzeum

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warcehttp://www.muzeumpulaski.pl%20
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce - zespół pałacowo-parkowy W 1967 roku otwarto tu Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, na cześć najbardziej znanego mieszkańca Winiar – Kazimierza Pułaskiego – polsko-amerykańskiego bohatera walk o niepodległość obu narodów. Poznasz tu nie tylko losy słynnego Kazimierza, ale także innych wielkich Polaków, którzy emigrowali do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej (Tadeusza Kościuszki, Juliana Ursyna Niemcewicza, Heleny Modrzejewskiej czy Ignacego Jana Paderewskiego). W Winiarach poczujesz atmosferę domu polskiego szlachcica odpoczniesz obserwując dziewiczą przyrodę, posłuchasz szumu starych drzew i śpiewu ptaków. Swoisty genius loci przyciąga tu gości każdego dnia. Muzeum otacza park krajobrazowy o powierzchni 15 ha, usytuowany na skarpie nad Pilicą. Został założony w II poł. XVIII w. i przekształcony w XIX oraz XX w. To najbardziej urokliwy fragment Warki, miejsce spacerów i odpoczynku mieszkańców oraz turystów.

Pod naszym patronatem

Sztuka Zapisana

Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy o nawiązanej współpracy z red...

Kolekcjonerka. Teresa Szwedkowicz (193...

Wystawa czasowa w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie dostępna od 17....

Europejskie Dni Dziedzictwa w Wielkopo...

Przygotowaliśmy specjalny program kulturalno-edukacyjny związany z historią pra...

Kolekcjonerka. Teresa Szwedkowicz (193...

Wystawa przybliża problematykę kolekcjonerstwa prywatnego i antropologii rzeczy...

KONFERENCJA NAUKOWA „AXENTOWICZ. W 165...

Zapraszamy serdecznie na  konferencję naukową "AXENTOWICZ. W 165 ROCZNICĘ ...