środa, 22 stycznia, 2025

Kolejny gdański symbol Strajku Kobiet w zbiorach Muzeum Gdańska

Ma ponad 2,5 metrów wysokości i 4 metry długości. Widnieją na nim podpisy setek gdańszczanek i gdańszczan wyrażających sprzeciw wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. W Dzień Kobiet drugi z symboli Strajku Kobiet został przekazany do zbiorów Muzeum Gdańska przez jego autorki: siostry Mariannę i Aleksandrę Łoboda oraz Julię Landowską.

Dzisiejsze muzea, zwłaszcza miejskie, to nie tylko instytucje gromadzące cenne eksponaty sprzed setek lat. Gromadzimy również współczesne pamiątki z myślą o tym, że za kilkadziesiąt lat będą miały znaczenie historyczne. W ten sposób wypełniamy społeczną misję muzeum – kronikarza dokumentującego życie codzienne lokalnej wspólnoty. Strajk Kobiet w Gdańsku ma dwa symbole. Pierwszym jest plakat z żurawiem stoczniowym i napisem „Gdańsk to dźwignie” autorstwa Michała Marcinkowskiego, który trafił do kolekcji Muzeum Gdańska w ubiegłym roku. Drugi, transparent spod Targu Drzewnego, trafił do nas dzięki woli jego autorek, które protestowały niemalże każdego dnia w okolicy pomnika Jana III Sobieskiego.

mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Transparent, przygotowany przez siostry: Mariannę i Aleksandrę Łoboda oraz Julię Landowską, można było zobaczyć od 22 października ubiegłego roku niemalże każdego dnia pod siedzibą Dziennika Bałtyckiego i biur poselskich członków Prawa i Sprawiedliwości przy Targu Drzewnym. Na przekazanym transparencie widnieją podpisy setek gdańszczanek i gdańszczan, którzy wraz z jego autorkami wyrazili swój sprzeciw wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Po kilku dniach i wypełnieniu transparentu napisami autorki przygotowały kolejny baner. Wraz z pozostałymi inicjatorkami protestu: Mają Pietrusiewicz, Julianną Łoboda i Marią Wereszko wykorzystują go po dziś dzień.

Rozpoczynając strajk zakładałyśmy, że będziemy protestować najwyżej tydzień, ale dzięki wsparciu popierających nas ludzi wyrażanie sprzeciwu stało się elementem naszej codzienności. Obowiązek względem innych uczestników strajku godziłyśmy przez kilka zimowych miesięcy w dobie pandemii z naszym życiem prywatnym, uczelnią, pracą i zdrowiem. W Dzień Kobiet postanowiłyśmy przekazać do Muzeum nasz pierwszy projekt, ten od którego wszystko się rozpoczęło. Drugi też przekażemy, ale dopiero gdy nie będziemy musiały walczyć o wolność wyboru kobiet

zapowiadają autorki transparentu.

Wraz z transparentem do Muzeum Gdańska trafiły pocztówka oraz przypinki ze Strajku Kobiet. Za ten gest Marianna i Aleksandra Łoboda oraz Julia Landowska zostały Darczyńcami Muzeum Gdańska.

Do zbiorów Muzeum Gdańska trafiło blisko 100 pamiątek związanych ze Strajkiem Kobiet z całej Polski oraz Wielkiej Brytanii. Chęć przekazania pamiątek do zbiorów muzeum można zgłosić mailowo pod adresem historia@muzeumgdansk.pl.

inf. prasowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...