czwartek, 21 listopada, 2024

Koncert symfoniczny International Lutosławski Youth Orchestra w Lusławicach

International Lutosławski Youth Orchestra pod dyrekcją maestra Przemysława Neumanna wystąpi w Lusławicach w sobotę 24 sierpnia 2024 roku o godz. 18:00. W repertuarze usłyszymy dzieła: Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego, Leonarda Bernsteina oraz Antonína Dvořáka. Solistką wieczoru będzie skrzypaczka Monika Sawczuk. Publiczność Filharmonii w Szczecinie usłyszy wielkich symfoników podczas koncertu we czwartek 22 sierpnia.

„Ano, każdy, kto ma nosa, musi wyczuć wpływ Ameryki. Z Nowego Świata – to znaczy wrażenia i pozdrowienia z Nowego Świata. U nas w domu zrozumieją, co miałem na myśli. Jest to i zawsze będzie muzyka czeska” – napisał w jednym ze swoich listów Antonín Dvořák. Nieprzypadkowo utwór tego wybitnego kompozytora znalazł się w repertuarze koncertu symfonicznego, gdyż rok 2024 poświęcony jest właśnie muzyce czeskiej. International Lutosławski Youth Orchestra tchnie życie w IX Symfonię e-moll op. 95 Z Nowego Świata, która wypełni swoimi dźwiękami salę koncertową w Lusławicach. To właśnie IX Symfonia e-moll op. 95 Antonína Dvořáka została zabrana na Księżyc przez Neila Armstronga podczas misji Apollo 11 w 1969 roku. Z Nowego Świata udała się do nowego świata, czyniąc zadość zobowiązującemu tytułowi. Krzysztof Penderecki cenił twórczość czeskiego kompozytora i sam często dyrygował jego dziełami, dlatego sąsiedztwo tych kompozycji nie jest przypadkowe. Podczas tego koncertu otworzą się nowe światy i nowe wymiary muzyczne, pomiędzy którymi słuchacze będą mogli swobodnie się poruszać pod przewodnictwem utalentowanych młodych muzyków.

Koncert rozpocznie się od jednego z najczęściej wykonywanych utworów Leonarda Bernsteina – słynnej uwertury do Kandyda. Skomponował ją na potrzeby operetki opartej na noweli Woltera o tym samym tytule. Wykonanie uwertury wymaga od muzyków nadzwyczajnej szybkości i precyzji. Partita Witolda Lutosławskiego stworzona w orkiestrowej wersji dla Anne-Sophie Mutter wybrzmi za sprawą solistki Moniki Sawczuk. Jest to kompozycja typowa dla późnego stylu Lutosławskiego, jego surowości i agresywnych uderzeń przeplatających się z impresjonistycznymi fragmentami lirycznymi i niekiedy bluesowymi wręcz pasażami. Pierwszą część koncertu zakończy Serenada na orkiestrę smyczkową Krzysztofa Pendereckiego. Rozpoczyna się dość krótką, ponurą Passacaglią, po niej zaś następuje Larghetto, które mimo nieco bardziej romantycznego nastroju wciąż niepozbawione jest niepokojących aspektów.

International Lutosławski Youth Orchestra to obecnie jedyna w Polsce międzynarodowa orkiestra symfoniczna młodych. Co roku, podczas intensywnych warsztatów odbywających się w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, młodzi instrumentaliści pracują nad utworami składającymi się na program finałowych koncertów. Skrzypaczka Monika Sawczuk jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest także prymariuszką kwartetu ÉxQuartet, specjalizującego się w muzyce współczesnej. Obecnie jest liderką I skrzypiec Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Maestro Przemysław Neumann związany jest z Poznaniem, gdzie naucza dyrygentury w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego, której sam jest absolwentem. Swoją artystyczną drogę zaczynał od śpiewu. Po obronie doktoratu w roku 2009 podjął pracę naukową w Katedrze Dyrygentury Akademii Muzycznej w Poznaniu. Macierzysta uczelnia stała się dla niego przestrzenią realizacji wielu projektów edukacyjno-artystycznych, spośród których należy wymienić: koncerty z Orkiestrą Symfoniczną (nagranie płyty z muzyką Karola Kurpińskiego) oraz z Orkiestrą Sinfonietta (której w latach 2009–2013 był kierownikiem artystycznym), coroczne operowe spektakle studenckie w Teatrze Wielkim w Poznaniu czy też koncerty w ramach cyklu „Kreaspiracje”, podczas których w jednej orkiestrze symfonicznej wystąpili wspólnie studenci oraz pedagodzy. W 2017 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego, a w 2019 został profesorem macierzystej uczelni. W latach 2019–2020 był kierownikiem Katedry Dyrygentury Symfoniczno-Operowej. We wrześniu 2024 roku maestro Neumann obejmie funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Będzie także głównym dyrygentem szczecińskich filharmoników.

Bilety dostępne w serwisie Bilety24.pl

24 sierpnia 2024, sobota, godz. 18:00
Lusławice, sala koncertowa

Bilety: 20 zł / 30 zł

Wykonawcy:
Monika Sawczuk – skrzypce
International Lutosławski Youth Orchestra
Przemysław Neumann
– dyrygent

Program:
Leonard Bernstein
Uwertura do operetki Kandyd (1956)

Krzysztof Penderecki
Serenada (1996–1997)

Witold Lutosławski
Partita (1984–1988)

* * *

Antonín Dvořák
IX Symfonia b e-moll Z Nowego Świata op. 95 (1893)
Adagio – Allegro molto
Largo
Scherzo: Molto vivace – Poco sostenuto
Allegro con fuoco

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego – Patronat honorowy
„Ruch Muzyczny” – Partner

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...