środa, 22 stycznia, 2025

Kościół pw. św. Andrzeja Boboli już po renowacji

Zakończyła się renowacja zabytkowego kościoła pw. św. Andrzeja Boboli znajdującego się na terenie Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej. Po otwarciu Skansenu kościół zostanie udostępniony zwiedzającym, będzie także można znów organizować w nim m.in. śluby i koncerty, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Budynek był ostatnim obiektem na terenie skansenu, który doczekał się renowacji. Prace rozpoczęły się z końcem sierpnia i trwały blisko 3 miesiące. Modernizacja objęła odnowienie elewacji budynku, renowację stolarki drzwiowej i okiennej, obróbki blacharskie, naprawę cokołów i schodów.

Budynek był ostatnim obiektem na terenie skansenu, który doczekał się bardzo potrzebnej renowacji. Prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane rozpoczęły się z końcem sierpnia i trwały blisko 3 miesiące. Modernizacja kosztowała 220 000 złotych i objęła odnowienie elewacji budynku, renowację stolarki drzwiowej i okiennej, obróbki blacharskie, naprawę cokołów i schodów.

Odnowiono przede wszystkim drewniane i murowane elewacje kościoła, dokładnie odwzorowując pastelową kolorystykę budynku odtworzoną na podstawie archiwalnych zapisków

mówi Magda Komarzeniec, zastępca dyrektora Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Odświeżona została również widoczna nad wejściem, licząca ponad 170 lat polichromia przedstawiająca wizerunek św. Andrzeja Boboli. Przy naprawie fundamentów zastosowano specjalny system wentylacji i najwyższej jakości materiały odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Dla nas jest to niezwykle cenny obiekt, bo jedyny na terenie skansenu, który udało się odbudować w ponad 90% z zabytkowej tkanki. Jak policzyli konserwatorzy i wykonawcy prac w trakcie relokacji kościoła zdemontowano, przewieziono, zakonserwowano i ponownie złożono łącznie 4376 elementów

dodaje Magda Komarzeniec.

Środki na zadanie pn. „Łódź, kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej (I poł. XIX w.): prace konserwatorskie” w wysokości 110 000 złotych pochodziły z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Ochrona zabytków 2020”. Drugie 110 000 złotych pozyskano z budżetu miasta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...