Zakończyła się renowacja zabytkowego kościoła pw. św. Andrzeja Boboli znajdującego się na terenie Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej. Po otwarciu Skansenu kościół zostanie udostępniony zwiedzającym, będzie także można znów organizować w nim m.in. śluby i koncerty, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Budynek był ostatnim obiektem na terenie skansenu, który doczekał się renowacji. Prace rozpoczęły się z końcem sierpnia i trwały blisko 3 miesiące. Modernizacja objęła odnowienie elewacji budynku, renowację stolarki drzwiowej i okiennej, obróbki blacharskie, naprawę cokołów i schodów.
Budynek był ostatnim obiektem na terenie skansenu, który doczekał się bardzo potrzebnej renowacji. Prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane rozpoczęły się z końcem sierpnia i trwały blisko 3 miesiące. Modernizacja kosztowała 220 000 złotych i objęła odnowienie elewacji budynku, renowację stolarki drzwiowej i okiennej, obróbki blacharskie, naprawę cokołów i schodów.
mówi Magda Komarzeniec, zastępca dyrektora Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Odświeżona została również widoczna nad wejściem, licząca ponad 170 lat polichromia przedstawiająca wizerunek św. Andrzeja Boboli. Przy naprawie fundamentów zastosowano specjalny system wentylacji i najwyższej jakości materiały odporne na działanie czynników zewnętrznych.
dodaje Magda Komarzeniec.
Środki na zadanie pn. „Łódź, kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej (I poł. XIX w.): prace konserwatorskie” w wysokości 110 000 złotych pochodziły z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Ochrona zabytków 2020”. Drugie 110 000 złotych pozyskano z budżetu miasta.