piątek, 10 stycznia, 2025

„Kraków od początku, bez końca” – nowa wystawa stała Pałacu Krzysztofory

Muzeum Krakowa zaprasza na otwarcie wystawy stałej Kraków od początku, bez końca w Pałacu Krzysztofory. Historia, magia i legenda splatają się tu z codziennością i współczesnością, tworząc różnorodną, barwną i intrygującą opowieść. Bo taki właśnie jest Kraków.

Dlaczego Kraków od początku, bez końca? „Od początku” nie wymaga chyba wyjaśnień. „Bez końca”, bo miasto ma tyle historii i kontekstów, że nie sposób opowiedzieć o wszystkim. „Bez końca”, bo choć opowieść doprowadziliśmy do współczesności, to przecież miasto trwa dalej, wciąż zmieniając swoje oblicze. „Bez końca”, bo mamy nadzieję, że ekspozycja będzie inspiracją dla dalszego odkrywania miasta: w trakcie spacerów po jego ulicach, na stronach książek i podczas przygotowanych przez Muzeum Krakowa wydarzeń.

W przeszłość Krakowa wnikniemy dzięki kilkuset eksponatom z kolekcji Muzeum Krakowa. Wśród nich znajdą się te szczególnie krakowskie, jak strój Lajkonika, szopka krakowska, czy maszkarony; te szczególnie związane z lokalnymi instytucjami, jak srebrny kur Bractwa Kurkowego z XVI w., pierścień i berełko burmistrzów krakowskich z tego samego stulecia, lada Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej z XVIII w., ale również dzieła sygnowane nazwiskami Jana Matejki, Józefa Mehoffera, Zofii Stryjeńskiej, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Weissa czy Wlastimila Hoffmana. Zwiedzający Krzysztofory będą mieli też okazję wejścia do… szopki krakowskiej, a dokładniej do jej przeskalowanej wersji, współtworzonej przez szopkarzy.

Otwarcie wystawy Kraków od początku, bez końca to ostatni akcent realizowanego przez Muzeum Krakowa projektu „Krzysztofory od nowa – Muzeum Kompletne: modernizacja i remont konserwatorski Pałacu pod Krzysztofory wraz z przystosowaniem jego funkcji do realizacji zadań nowoczesnego, wielofunkcyjnego obiektu muzealnego”.

W 85% (ponad 29 mln zł) został on zrealizowany dzięki Funduszom Europejskim, a konkretnie VIII Osi Priorytetowej – Ochrona Dziedzictwa Kulturowego i Rozwój Zasobów Kultury w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Pozostałe 15% kosztów inwestycji pokryła Gmina Miejska Kraków.

W zabytkowych wnętrzach poddanego renowacji pałacu w lipcu tego roku oddano do użytku nowoczesne muzeum obejmujące przestrzenie wystawiennicze, biblioteczno-archiwalne, edukacyjne, administracyjne, handlowe i gastronomiczne, co w pełni uzasadnia określenie „Muzeum Kompletne”. Prezentowane tu będą między innymi dziedzictwo i historia miasta oraz samego pałacu. Ponadto w odnowionej siedzibie będą odbywać się koncerty, spotkania literackie, debaty, lekcje i warsztaty edukacyjne.


PROGRAM

17.12 (piątek)
12.00 – odsłonięcie Miedzianny – rzeźby krakowskiej przekupki, autorstwa prof. Aleksandra Śliwy, która stanie na elewacji bocznej Pałacu Krzysztofory u zbiegu ulic Szczepańskiej i Jagiellońskiej.

***

19.12 (niedziela)
Dla rodzin z dziećmi:
10.00 – Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie – czytanki dla dzieci (Sala Miedziana). Kraków to miasto o bogatej i wielowiekowej historii, której początków już nikt nie pamięta. Ale od czego są opowieści i legendy, które rzucają światło na to, co wymyka się ludzkiej pamięci? Dodatkowo w okresie Świąt Bożego Narodzenia w naszym mieście dzieją się rzeczy, o których niektórym się nawet nie śniło. Kogo można spotkać w noc wigilijną na Wawelu? Jakich postaci nie może zabraknąć w szopce krakowskiej? Tego wszystkiego dowiemy się podczas spotkania, którego gościem będzie Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta miasta Krakowa ds. Kultury.
Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie to cykl spotkań dla dzieci w wieku od 4 do 9 lat, podczas których znani krakowianie czytają utwory związane z Krakowem.
Konieczność rezerwacji miejsc: info@muzeumkrakowa.pl, limit 50 osób
Cena: 10 zł od dziecka (jeden opiekun wstęp wolny).
Bilety do nabycia w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory.

15.30 – Księgi Krzysztoforskie. Magiczne Sztuki Baltazara – przedstawienie dla dzieci (Sala Miedziana). Zapraszamy na kolejne przedstawienie dla dzieci w ramach cyklu Księgi Krzysztoforskie. Tym razem zapraszamy w magiczną podróż. Opowiemy o nieznanej krakowskiej legendzie, której głównym bohaterem jest Sztukmistrz Baltazar i jego wierny pomocnik, daleki kuzyn, Jasiek, zwany Melepetą. Przeniesiemy się do średniowiecznego Krakowa, gdzie powszechnie szanowany Baltazar bawił swoimi sztuczkami królewski dwór na Wawelu. Któregoś dnia Melepeta pozazdrościł kuzynowi talentów magicznych i postanowił zabrać Baltazarowi to, co było dla niego najcenniejsze. Coś, co dawało mu siłę bycia krakowskim sztukmistrzem. Co to było i jak się ta historia skończyła, dowiecie się, oglądając tę niezwykłą, pełną magii i iluzji historię.
Przedstawienie dla dzieci od 3 do 12 lat.
Pomysł i reżyseria: Andrzej Talkowski
Występują: Baltazar – Andrzej Talkowski, Melepeta – Dariusz Cywka
Konieczność rezerwacji miejsc: info@muzeumkrakowa.pl, limit 50 osób
Cena: 10 zł od dziecka (jeden opiekun wstęp wolny).
Bilety do nabycia w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory.

Dla wszystkich:
11.00, 13.00, 15.00, 17.00 – oprowadzanie po wystawie Kraków od początku, bez końca
W trakcie oprowadzania zobaczymy nową wystawę stałą Kraków od początku, bez końca, ekspozycję, której centrum są Kraków, miasto i jego mieszkańcy. Historia, magia i legenda przeplatają się na niej z codziennością i współczesnością, tworząc różnorodną, barwną i intrygującą opowieść – taką, jak samo miasto. Podczas zwiedzania zobaczymy nie tylko najcenniejsze zbiory muzealne, ale także dzieła Jana Matejki, Jacka Malczewskiego czy Zofii Stryjeńskiej. Odwiedzimy wspaniałe pałacowe wnętrza, m.in. salę ze stiukami Baltazara Fontany, średniowieczne piwnice, a także wejdziemy do wnętrza krakowskiej szopki. Poznamy również życie codzienne krakowian – tak dzienne, jak i nocne. Zapraszamy do wyruszenia z nami w niekończącą się podróż po dziejach Krakowa.
Limit: 20 osób
Zapisy: info@muzeumkrakowa.pl, wstęp w cenie biletu na wystawę
Prowadzenie: dr P. Hapanowicz, dr W. Bubień, J. Kantor-Witkowska, J. Kasińska, K. Stasiak.

***

21– 23.12 (wtorek – czwartek)
16.30 – oprowadzanie po wystawie Kraków od początku, bez końca
W trakcie oprowadzania zobaczymy nową wystawę stałą Kraków od początku, bez końca, ekspozycję, której centrum są Kraków, miasto i jego mieszkańcy. Historia, magia i legenda przeplatają się na niej z codziennością i współczesnością, tworząc różnorodną, barwną i intrygującą opowieść – taką, jak samo miasto. Podczas zwiedzania zobaczymy nie tylko najcenniejsze zbiory muzealne, ale także dzieła Jana Matejki, Jacka Malczewskiego czy Zofii Stryjeńskiej. Odwiedzimy wspaniałe pałacowe wnętrza, m.in. salę ze stiukami Baltazara Fontany, średniowieczne piwnice, a także wejdziemy do wnętrza krakowskiej szopki. Poznamy również życie codzienne krakowian – tak dzienne, jak i nocne. Zapraszamy do wyruszenia z nami w niekończącą się podróż po dziejach Krakowa.
Limit: 20 osób
Zapisy: info@muzeumkrakowa.pl, wstęp w cenie biletu na wystawę
Prowadzenie: dr W. Bubień, J. Kantor-Witkowska, J. Kasińska, K. Stasiak

UWAGA:
W przypadku wszystkich wydarzeń ilość miejsc jest ograniczona
Konieczność rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory:
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. (12) 426 50 60.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego i sanitarnego, na wydarzenia odbywające się w ramach otwarcia wystawy stałej Kraków od początku, bez końca wstęp będą miały wyłącznie osoby zakrywające nos i usta. Ponadto prosimy o zabranie ze sobą paszportów potwierdzających szczepienie przeciwko COVID-19.


„Krzysztofory od nowa – Muzeum Kompletne: modernizacja i remont konserwatorski Pałacu pod Krzysztofory wraz z przystosowaniem jego funkcji do realizacji zadań nowoczesnego, wielofunkcyjnego obiektu muzealnego”.
 Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach działania 8.1 oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...