środa, 22 stycznia, 2025

Krzemionki mają sto lat

Piknik Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia z warsztatami, laboratoriami, pokazami i inscenizacją historyczną – to elementy obchodów setnej rocznicy odkrycia pradziejowych kopalni krzemienia pasiastego. Od 16 do 24 lipca potrwają jubileuszowe wydarzenia w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Pradziejowe kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach zostały odkryte sto lat temu przez geologa Jana Samsonowicza. W 2019 roku zabytek podniesiono do rangi dobra UNESCO. To największy na świecie kompleks prehistoryczny kopalni krzemienia. Kopalnie powstały w okresie neolitu i wczesnej epoki brązu, około 5 tys. lat temu.

Efektem prowadzonej tam działalności jest pole górnicze o powierzchni prawie 80 hektarów, na którym znajduje się około 4 tys. kopalń. Można tam prześledzić wszystkie techniki pozyskiwania krzemienia: od najprostszych jam, po duże skomplikowane kopalnie osiągające głębokości 10 m. Skałę wapienną drążono, tworząc rozległe komory o wysokości z reguły nieprzekraczającej jednego metra.

mat. prasowe
mat. prasowe

Do stanowisk pracy wiodły ciasne korytarze prowadzone w gruzie wypełniającym wyeksploatowane części kopalni. Licowanie ścian chodników gładkimi płytami odrywanymi od stropu ułatwiają przemieszczanie się. Krzemienie pasiaste były i pozyskiwane ze złoża za pomocą kamiennych kilofów i dźwigni wykonanych z poroża. Urobek transportowano w koszach lub workach i przenoszono na powierzchnię, gdzie następowała jego obróbka.

„Jak się okazało, był to prawdziwy skarb, a data 19 lipca 1922 roku zapisała się na kartach historii polskiej archeologii” – przypomina na swoich stronach Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim, które organizuje w dniach 16 – 24 lipca 2022 roku kilkudniowe obchody setnej rocznicy odkrycia.

mat. prasowe
mat. prasowe

Jubileusz będą celebrować wraz z szeroką publicznością: archeolodzy, konserwatorzy zabytków górniczych, geolodzy, przyrodnicy, organizatorzy turystyki oraz inni miłośnicy pradziejów.

Na terenie Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki odbędzie się m.in. piknik z prezentacjami i warsztatami związanymi z epoką kamienia i wczesną epoką brązu oraz laboratoriami i pokazami popularnonaukowymi. Planowana jest również inscenizacja historyczna, promocja okolicznościowej monety NBP, karty pocztowej Poczty Polskiej oraz wydawnictw naukowych i popularnonaukowych, a także wernisaż wystawy włoskiego fotografa.

Wstępny harmonogram wydarzeń w ramach jubileuszu obejmuje:

  • Od 16 do 19 lipca – Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia. Warsztaty dla zwiedzających odbędą się na terenie rekonstrukcji osady pradziejowej w Krzemionkach i jej bezpośredniego otoczenia. Przewidziano rekonstrukcje życia codziennego i wytwórczości ludzi zamieszkujących dolinę rzeki Kamiennej od paleolitu schyłkowego po wczesną epokę brązu.
  • W dniach 16 i 17 lipca – laboratoria popularnonaukowe. Odbiorcy zostaną zaznajomieni z różnymi rodzajami badań specjalistycznych: antropologicznych, traseologicznych, geofizycznych czy przyrodniczych, a także z podstawowymi zasadami metodyki stosowanej w trakcie wykopalisk.
  • Od 22 do 24 lipca pod hasłem Wehikuł Czasu organizowane będą pokazy rekonstrukcyjne i warsztaty edukacyjne nawiązujące do dorobku kultur megalitycznych.
  • Na 19 lipca przygotowywana jest parateatralna inscenizacja historyczna odkrycia śladów prehistorycznej działalności górniczej przez Jana Samsonowicza.
  • 23 lipca odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Franco Storti’ego pt. „Megality”.
mat. prasowe
mat. prasowe

Krzemionki warto odwiedzić także w sierpniu i we wrześniu. Między 13 a 15 sierpnia odbędzie się Ostrowiecki Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej. Program obejmuje warsztaty i pokazy dotyczące kontaktów z cywilizacjami: celtycką i rzymską oraz dorobku ludności zamieszkującej rejon Krzemionek pomiędzy V w. p.n.e. a V w. n.e. Będzie można uczestniczyć w prezentacjach dotyczących życia codziennego ludzi eksploatujących krzemionkowskie kopalnie w epoce kamienia, a także wziąć udział w koncertach muzyki etnicznej na dziedzińcu Muzeum.

Naukowców może zainteresować zaplanowana na 15 i 16 września konferencja poświęcona problematyce badań nad wydobyciem i przetwarzaniem krzemienia pasiastego w neolicie i wczesnej epoce brązu, ze szczególnym uwzględnieniem historii badań Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego.

Szczegółowy program planowanych wydarzeń będzie dostępny na TEJ stronie w zakładce „100-lecie odkrycia kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach”.

Więcej można przeczytać w 4-częściowym reportażu serwisu Nauka w Polsce z rezerwatu w Krzemionkach:

1. Krzemień pasiasty oprawiony w naukę

2. Krzemionki jako neolityczna politechnika – zalążek przyszłych szkół górniczych

3. Krzemionki – wierzenia prahistorycznych górników

4. Krzemionki – unikalna przyroda i trasa turystyczna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...