Na zakończenie Wystawy Światowej EXPO 2020 Instytut Adama Mickiewicza zaprasza na wystawę „Landscapes of Leisure”, przygotowaną we współpracy z Muzeum Architektury we Wrocławiu. To wizualna opowieść o uniwersalnej potrzebie odpoczynku w kontekście historii polskiej architektury.
Na wystawie “Landscapes of Leisure” zostaną zaprezentowane specjalnie wykonane modele oraz fotografie przedstawiające polskie obiekty architektoniczne służące wypoczynkowi na przestrzeni XX i XXI wieku. Jej głównym celem jest podkreślenie wartości relacji człowieka z naturą i architekturą.
– Obiekty prezentowane na wystawie: schronisko nad Morskim Okiem, sanatorium Wiktor w Żegiestowie, pływalnia solankowo-termalna w Ciechocinku, oficerski Yacht Club w Augustowie i wiele innych, oddają walory architektoniczne, często wyprzedzające swoją epokę, ducha miejsca, odczucia płynące zarówno z kontaktu z materialnością miejsca, jak i z jego historią – mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.
Michał Duda, zastępca dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu i jeden z kuratorów wystawy, przybliża jej założenia:
– Ośrodki wypoczynkowe, sanatoria, domy wczasowe, urlopowe kurorty, górskie schroniska i wodne stanice – architektura tych miejsc okazuje się niezwykle różnorodna. Niezależnie od czasu, stylu i estetyki kluczowa jest więź tych obiektów z naturalnym krajobrazem, zaś największym wyzwaniem podejście do relacji na linii człowiek–architektura–natura.
Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających w Dubaju od 16 do 31 marca, następnie w lecie bieżącego roku zostanie zaprezentowana w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
- “Landscapes of leisure”
- Organizacja: Instytut Adama Mickiewicza
- Współorganizacja i produkcja: Muzeum Architektury we Wrocławiu
- Kuratorzy: Małgorzata Devosges-Cuber, Michał Duda, Adrian Krężlik
- Współpraca: Dorota Pikulska, Barbara Szczepańska, Joanna Majczyk, Wiktoria Litwinowicz, Jolanta Gromadzka
- Architektura wystawy: Dominika Janicka
- Identyfikacja wizualna: Marian Misiak
- Fotografie: Jakub Certowicz