niedziela, 22 grudnia, 2024

Lato w Muzeum Krakowa

Zapraszamy do spędzenia wakacji w Muzeum Krakowa. Muzealnicy jak co roku przygotowali dla swoich odbiorców bogatą ofertę zajęć edukacyjnych.

DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

W obronie grodu Kraka

oprowadzanie połączone z warsztatami młodzieży w wieku 13–18 lat

Interaktywne oprowadzanie po Barbakanie i Celestacie, podczas którego nie zabraknie zagadek i ciekawostek związanych z obroną miasta w różnych okresach historycznych. W części praktycznej uczestnicy poznają różne typy broni i uzbrojenia ochronnego obrońców Krakowa, a także sposoby walki z wykorzystaniem różnych rodzajów broni, w tym białej i palnej. Podczas warsztatów uczestnicy obejrzą nie tylko obiekty zabytkowe, ale także repliki, które można będzie wziąć do ręki i założyć na siebie, by poczuć się jak prawdziwy obrońca naszego miasta!

Terminy:

  • 8 lipca 2021, godz. 9:00
  • 19 sierpnia 2021, godz. 9:00.

Miejsce: Celestat, ul. Lubicz 16.

Prowadzący: Michał Szczerba.


Hipolici jadą na wakacje!

warsztat dla dzieci w wieku 7–12 lat

W trakcie zajęć dowiemy się, jak wyglądały wyjazdy wakacyjne ponad 100 lat temu. Gdzie krakowianie wybierali się na urlop? Jak spędzali ten czas? I co z sobą zabierali? Wspólnie prześledzimy proces przygotowań – od planowania podróży przez pakowanie aż do wyjazdu. Poznamy gry i zabawy, które towarzyszyły młodym krakowianom podczas ich letnich przygód. Obejrzymy też zgromadzone w Kamienicy Hipolitów bibeloty i pamiątki przywiezione z wakacji. W części praktycznej dzieci przygotują kartki pocztowe inspirowane eksponatami zgromadzonymi na wystawie i wakacyjnymi wspomnieniami.

Terminy:

  • 14 lipca 2021, godz. 10:00
  • 11 sierpnia 2021, godz. 10:00

Miejsce: Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3.

Prowadząca: Iwona Kawalla-Lulewicz.


Rudawą pod prąd

spacer dla dzieci w wieku 7–12 lat

Aby wyruszyć na wycieczkę wzdłuż Rudawy – rzeki ważnej i dla Zwierzyńca, i całego Krakowa – uczestnicy muszą być uważni i spostrzegawczy. Spacer połączony zostanie bowiem z odkrywaniem tajemnic Zwierzyńca, a te kryją się niekiedy na wyciągnięcie ręki! Spotkanie rozpocznie się przy klasztorze Norbertanek, który, jak każdy wiekowy obiekt, skrywa wiele sekretów. Następnie uczestnicy udadzą się w górę rzeki, poznając inne niezwykłe miejsca i wykonując specjalne zadania.

Termin: 14 lipca 2021, godz. 10:00.

Miejsce zbiórki: ogród Domu Zwierzynieckiego, ul. Królowej Jadwigi 41 (wejście przez furtkę).

Prowadząca: Maria Lempart.

Z pionkami i kostką po średniowiecznym Krakowie

warsztaty dla dzieci w wieku 10–12 lat

Interaktywne oprowadzanie po ekspozycji Rynku Podziemnego, podczas którego uczestnicy poznają różne aspekty życia codziennego w średniowieczu, w szczególności ówczesne rozrywki. Po zwiedzaniu zapraszamy uczestników na dziedziniec Pałacu Krzysztofory, gdzie będą mieli okazję poznać średniowieczne planszówki i pograć w nie oraz samemu wcielić się w bohatera gry – kandydata na mistrza cechowego i rajcę miejskiego.

Terminy:

  • 15 lipca 2021, godz. 11:00
  • 19 sierpnia 2021, godz. 11:00.

Miejsce: Rynek Podziemny, Rynek Główny 1.

Prowadzący: Szymon Jarosiński, Anna Warzecha.

Dawno, dawno temu w Podgórzu… czyli właściwie kiedy?

warsztaty dla dzieci w wieku 7–12 lat

Podczas zajęć wspólnie zastanowimy się, czym jest czas i jaką rolę odgrywa w historii. Czy czas to pojedyncze daty czy może to, co dzieje się pomiędzy nimi? Co to znaczy, że coś jest stare? I jak stare jest Podgórze? Aby się tego dowiedzieć, wyruszymy w podróż w czasie, podczas której poznamy historię Podgórza i dowiemy się, co kryje się pod pojęciami takimi jak „chronologia” czy „oś czasu”. Spróbujemy też połączyć przeszłość z teraźniejszością, budując wspólnie linię czasu przedstawiającą historię Podgórza – od momentu jego powstania aż do dnia warsztatów!

Termin: 30 lipca 2021, godz. 11:00.

Miejsce: Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51.

Prowadzący: Jakub Jastrzębski.

Krakowska duchologia

spacer dla dzieci w wieku 7–12 lat

Nieustraszonych młodych odkrywców i ich rodziców zapraszamy na spacer z dreszczykiem… Wspólnie odwiedzimy miejsca, w których podobno spotkać można krakowskie zjawy – te mniej i te bardziej przyjazne. Poznamy więc dwie nieco złośliwe czarne damy, La Belle Gabrielle, która z zapałem sprząta w jednym z kościołów, Eleonorę – niesfornego ducha dziewczynki – i rycerza, który niestety stracił głowę… Będzie śmiesznie i strasznie zarazem. Zapraszamy!

Termin: 7 sierpnia 2021, godz. 18:00.

Miejsce zbiórki: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35.

Prowadzące: Klaudia Kaczmarczyk, Elżbieta Lang.

Wieczór z legendą

spacer dla dzieci w wieku 7–12 lat

Skąd na Rynku krakowskim tyle gołębi? Kogo wzywa krakowski hejnał? Dokąd wiodą legendarne korytarze spod kościoła Mariackiego? Gdzie mieszka Czarna Dama z kalendarzem i kto wieczorami szepcze z krakowskimi kwiaciarkami? By poznać odpowiedzi na wszystkie te pytania, zapraszamy na wieczorny spacer śladami krakowskich legend.

Termin: 12 sierpnia 2021, godz. 18:00.

Miejsce zbiórki: Wieża Ratuszowa, Rynek Główny 1.

Prowadząca: Joanna Kantor-Witkowska.


ZAJĘCIA Z CYKLU „BRONOWICE JAK MALOWANE”

Foto-zielnik

warsztaty dla dzieci w wieku 7–12 lat

Podczas warsztatów, inspirując się atlasami botanicznymi i historią fotografii, każdy z uczestników własnoręcznie wykona naświetlony fotogram, czyli obraz, który powstaje bez użycia aparatu! Wspólnie odkryjemy też alchemię ciemni fotograficznej…

Terminy:

  • 1 lipca 2021, godz. 17:00
  • 5 sierpnia 2021, godz. 11:00.

Miejsce: Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28.

Prowadzący: Filip Rybkowski.

Dynamiczne spotkania artystyczne w rytmie slow

warsztaty teatralne dla młodzieży w wieku 13–18 lat

Podczas warsztatu stworzymy wspólną artystyczną przestrzeń. Przez dwa dni będziemy pracować z głosem, rytmem oraz zastanowimy się, jak sztuka może odpowiadać na nasze potrzeby. Nie zabraknie autorskich etiud, wspólnego muzykowania oraz dobrej, żywej zabawy, a to wszystko w rytmie slow.

Terminy:

  • 8 lipca 2021, godz. 10:00
  • 9 lipca 2021, godz. 10:00.

Miejsce: ul. Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28.

Prowadzący: Piotr Śnieguła.

Dawniej wszystko grało!

warsztaty muzyczne dla dzieci w wieku 5–9 lat (wraz z rodzicami)

Skąd wzięła się na wsi muzyka? Czego możemy nauczyć się od ptaków? Czy da się grać na lasce albo schować skrzypce do kieszeni? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można poznać podczas spotkania z Kapelą Wawrzkiewiczów. W trakcie warsztatów uczestnicy będą mogli zapoznać się z różnymi instrumentami strunowymi, smyczkowymi i perkusyjnymi, a także spróbować swoich sił w kapeli. Będą również dziecięce zabawy taneczne z czasów naszych pradziadków, a wszystko to przy akompaniamencie współczesnych im piosenek i rymowanek.

Termin: 15 lipca 2021, godz. 17:30.

Miejsce: Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28.

Prowadzący: Natalia i Piotr Wawrzkiewicz.

Oznacz swoją książkę

warsztaty dla dzieci w wieku 7–12 lat

Warsztaty graficzne, podczas których – wykorzystując technikę linorytu – stworzymy wyjątkowe ekslibrisy. Nadadzą one domowym księgozbiorom niepowtarzalnego charakteru. A Wasze książki, nawet jeśli zaginą lub kiedy je komuś pożyczycie, z łatwością odnajdą drogę do domu.

Terminy:

  • 22 lipca 2021, godz. 10:00
  • 26 sierpnia 2021, godz. 17:00.

Miejsce: Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28

Prowadzenie: Żywa Pracownia.

Gliniana Rydlóweczka

warsztaty ceramiczne dla dzieci w wieku 5–12 lat

Glina – pierwsza plastelina. Niezastąpiona, naturalna, ekologiczna, zdrowa. Możemy z niej stworzyć wszystko, co tylko chcemy! Podczas warsztatów będziemy lepić naszą wersję bronowickiej chaty. Chatki, która stanie się nie tylko ozdobą Waszych domów – będzie też mieć zastosowanie praktyczne!
PS. Pamiętajcie, że Wasze prace będą musiały zostać wypalone, więc nie będziecie mogli ich zabrać do domu tego samego dnia.

Terminy:

  • 29 lipca 2021, godz. 17:00
  • 12 sierpnia 2021, godz. 11:00.

Miejsce: Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28.

Prowadząca: Małgorzata Knorr.

Drukowanie roślin

warsztaty dla dzieci w wieku 7–12 lat

Rośliny, a szczególnie kwiaty, to niezwykle wdzięczny materiał do tworzenia pięknych… druków. Podczas warsztatów artystka Justyna Mazur zaprezentuje Wam swój warsztat i przybliży technikę nanoszenia farby i używania prasy graficznej. Każdy będzie mógł przygotować własną kompozycję roślinną i ją wydrukować, a tym samym stworzyć oryginalną grafikę!

Termin: 19 sierpnia 2021, godz. 17:00.

Miejsce: Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28.

Prowadząca: Justyna Mazur-Kiwer.


DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH

Dom Życia. Nowy Cmentarz Żydowski w Krakowie

spacer dla młodzieży od 15 lat i dorosłych

Spacer po Nowym Cmentarzu Żydowskim poprzedzi krótka historia żydowskich cmentarzy w Krakowie od średniowiecza do okresu międzywojennego. W trakcie spotkania uczestnicy poznają żydowskie zwyczaje pogrzebowe i różne sposoby upamiętniania zmarłych (świeca, kamyk, kwit). Oglądając typowe dla żydowskich cmentarzy formy nagrobków, będą również poszukiwać symboli, które najczęściej się na nich pojawiają, i próbować je zinterpretować.

Terminy:

  • 5 lipca2021, godz. 10:00
  • 4 sierpnia 2021, godz. 10:00.

Miejsce zbiórki: Nowy Cmentarz Żydowski, ul. Miodowa 55.

Prowadzący: Karolina Ożóg, Piotr Figiela.

Stylowa Nowa Huta

spacer dla młodzieży i dorosłych

Szara rzeczywistość? To określenie stosowane często w stosunku do okresu PRL-u z pewnością nie znajduje odzwierciedlenia w zakresie ubioru. Zapraszamy na wyjątkowy – bo prowadzony przez mieszkankę Nowej Huty – spacer śladem mody w Nowej Hucie w latach 70. i 80. XX w. W trakcie spaceru uczestnicy dowiedzą się m.in., jak ubierali się nowohucianie w ostatnich dekadach PRL-u i jakie sklepy związane z modą i ubiorem znajdowały się w dzielnicy. Poznacie też ówczesną (a może ponadczasową?) receptę na bycie modnym i stylowym.

Termin: 10 lipca 2021, godz. 14:30.

Miejsce zbiórki: Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1.

Prowadząca: Małgorzata Piątkiewicz-Szczechla.

Do pracy, na rower i do ślubu. Krakowska moda lat 30. i 40. XX wieku

oprowadzanie dla młodzieży od 15 lat i dorosłych

Zapraszamy do Fabryki Schindlera na oprowadzanie tematyczne po wystawie stałej, poświęcone dziejom ubioru i modzie lat 30. i 40. XX wieku. Prezentowane na ekspozycji ubiory damskie i męskie posłużą jako ilustracja do omówienia zmieniającej się mody, odzwierciedlającej dynamiczne przemiany społeczne i ekonomiczne. W czasie zwiedzania zaprosimy uczestników m.in. do atelier fotograficznego, zajrzymy do witryn sklepowych, poznamy typowe wyposażenie domu mieszczańskiego i odwiedzimy oryginalny salon fryzjerski.

Termin: 13 lipca 2021, godz. 16:30.

Miejsce: Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4.

Prowadząca: Katarzyna Moskal.

Śladem kin w Nowej Hucie

spacer dla młodzieży i dorosłych

Świt, Światowid, Sfinks, Stal. Czy to wszystkie  nowohuckie kina? Gdzie mieściło się uruchomione w 1956 roku kino na osiedlu C-31? Podczas spaceru opowiemy o początkach i dziejach tutejszych kin, które wśród wielu nowohucian są wciąż  wspominane z wielkim sentymentem, a także o ich repertuarze. Porozmawiamy też o tym, jak kształtowała się historia kultury masowej w Nowej Hucie, a  w dawnym kinie Światowid zajrzymy do sal kinowych oraz projektorni.

Termin: 24 lipca 2021, godz. 14:30.

Miejsce zbiórki: Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1.

Prowadząca: Karolina Żłobecka.


INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Udział w zajęciach realizowanych w ramach programu jest odpłatny:

  • 10,00 zł brutto od osoby (w przypadku zajęć dla dzieci wstęp bezpłatny przysługuje jednemu opiekunowi; drugi opiekun jest zobowiązany ponieść opłatę jak w przypadku dziecka)
  • 80,00 zł brutto od dziecka w przypadku dwudniowych zajęć „Dynamiczne spotkania artystyczne w rytmie slow” realizowanych w ramach cyklu „Bronowice jak malowane” przez oddział Rydlówka.

Bilety na warsztaty i oprowadzania są do nabycia w kasie danego oddziału lub filii Muzeum prowadzących zajęcia. Sprzedaż biletów na spacery odbywa się online przez stronę www.bilety.muzeumkrakowa.pl.

Rezerwacje na warsztaty i oprowadzania prowadzi Centrum Obsługi Zwiedzających:
Rynek Główny 1, 31-042 Kraków, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl.

W przypadku spacerów zakup biletów przez stronę www.bilety.muzeumkrakowa.pl uznawany jest za równoznaczny z rezerwacją.

Posiadaczom Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem przysługuje 50% zniżki na  zajęcia, tj. bilet w cenie 5,00 zł brutto oraz 40,00 zł brutto w przypadku zajęć „Dynamiczne spotkania artystyczne w rytmie slow” realizowanych w ramach cyklu „Bronowice jak malowane”.

Osoby biorące udział w warsztatach i spacerach zobowiązane są przestrzegać nakazów i zakazów obowiązujących w muzeum w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego Covid-19.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...