Gabrielle Chanel. Fashion Manifesto to pierwsza wystawa w Australii, która skupia się na znaczącym wkładzie słynnej francuskiej projektantki Gabrielle Chanel (1883–1971) w kulturę mody XX wieku. Wystawa będzie prezentowana w Narodowej Galerii Wiktorii (NGV) i zostanie otwarta 4 grudnia.
Gabrielle Chanel. Fashion Manifesto miała swoją premierę w Paryżu jesienią 2020 roku i debiutuje na arenie międzynarodowej. Wystawa została przygotowana przez Palais Galliera (paryskie muzeum historii mody) przy współpracy z Direction du Patrimoine de CHANEL.
Eksponaty pochodzące z bogatych zbiorów Palais Galliera i Patrimoine de CHANEL w Paryżu uzupełniono obiektami wypożyczonymi z głównych muzeów publicznych oraz kolekcji prywatnych. Wystawa w Melbourne obejmuje również kilka projektów z kolekcji NGV, w tym niedawne, nigdy wcześniej nie widziane nabytki podarowane galerii przez Krystynę Campbell-Pretty – w tym białą koronkową suknię wieczorową pochodzącą z kolekcji wiosna – lato 1933 oraz aksamitną wieczorową pelerynę z początku wieku.
Uważana za jedną z najbardziej wpływowych projektantek XX wieku Gabrielle Chanel wprowadziła do mody język nowoczesności, który rozbrzmiewa do dziś. Wraz z otwarciem swojego pierwszego butiku z modą w Deauville w 1912 roku, a następnie domu mody przy 31 Rue Cambon w Paryżu w 1918 roku, Chanel zaczęła reformować kobiecą garderobę, tworząc nowy kodeks ubioru, który zapewniał komfort, funkcjonalność i elegancję oraz odpowiadał na budzące się wśród kobiet pragnienie wolności.
Projekty Chanel oferowały dyskretny luksus, który odrzucał ornamentykę, a przede wszystkim pozwalał kobietom swobodnie się poruszać. Była pionierką w stosowaniu w modzie damskiej dżerseju i tweedu, czerpiąc inspirację z odzieży męskiej i sportowej. To ona wprowadziła do damskich szaf „małą czarną” i garnitury.
Nie ma większego nazwiska w dwudziestowiecznym projektowaniu mody niż Gabrielle Chanel. Jej oryginalność, ponadczasowość i elegancja ukształtowały radykalnie nowoczesną wizję mody i niepowtarzalny styl
podkreśla Tony Ellwood AM, dyrektor NGV.
Miren Arzalluz, dyrektor Palais Galliera i współkurator wystawy, podkreśla, że Gabrielle Chanel poświęciła swoje długie życie na tworzenie, doskonalenie i promowanie nowego rodzaju elegancji opartej na swobodzie ruchów, naturalnej i swobodnej pozie oraz subtelnej elegancji, która unika wszelkich ekstrawagancji.
Sukces Gabrielle Chanel opierał się nie tylko na funkcjonalności, wygodzie i elegancji jej projektów, ale także na umiejętności uchwycenia i interpretacji potrzeb i pragnień kobiet
dodaje.
Najważniejsze elementy wystawy to rzadko prezentowane publicznie przykłady wczesnych strojów Chanel i jej wełnianych dżersejowych garniturów, które oznaczały radykalne odejście od wyszukanej mody z okresu Belle Epoque i czasów edwardiańskich.
Równie urzekające są suknie związane z tak zwanym „romantycznym” okresem Chanel z lat 30. XX wieku. Część wystawy pokazuje zamiłowanie Chanel do motywów kwiatowych oraz jej piękne koronkowe suknie wieczorowe. Specjalna sekcja poświęcona jest kosmetykom, w tym pierwszym perfumom – Chanel N°5, stworzonym w 1921 roku oraz łączącej materiały szlachetne i półszlachetne biżuterii.
Kolejną atrakcją wystawy są kultowe garnitury Chanel. Debiutujący w 1910 roku i ponownie zaprezentowany po otwarciu jej domu haute couture w 1954 roku, dwu- lub trzyczęściowy garnitur z lekkiej tkaniny tweedowej lub wełnianej bouclé, pozostaje do dziś ważnym elementem kolekcji projektantki. Spopularyzowany przez Jacqueline Kennedy, księżną Grace i takie gwiazdy kina, jak Marlene Dietrich, Romy Schneider czy Lauren Bacall, garnitur Chanel szybko stał się ucieleśnieniem wyrafinowania i funkcjonalizmu.
Wystawę Gabrielle Chanel. Fashion Manifesto będzie można oglądać w NGV International w Melbourne od 5 grudnia 2021 do 25 kwietnia 2022.