Lekcje muzealne
Zajęcia prowadzone przez Muzeum Warszawy i jego oddziały łączą treści historyczne, obyczajowe i społeczne. Dotykamy tematów ważnych, takich jak postawa obywatelska czy nowoczesny patriotyzm. Rozmawiamy o mieście i jego przeszłości, ale śmiało patrzymy też w przyszłość. Angażujemy uczestników różnymi działaniami interaktywnymi, grami, zagadkami, działaniem twórczym, by wizyta w muzeum stanowiła niezapomniane przeżycie.
Wśród propozycji lekcje muzealne, spacery, gry miejskie, oprowadzania, zajęcia online a także zajęcia realizowane w szkołach: www.muzeumwarszawy.pl/oferta-dla-szkol/
Grupy zorganizowane goszczące dzieci i młodzież z Ukrainy zapraszamy na zajęcia do Muzeum Warszawy. Zachęcamy do odwiedzania nas, aby spędzić ciekawie i twórczo czas. Wszystkie zajęcia staramy się dostosować do potrzeb naszych gości: www.muzeumwarszawy.pl/zajecia-w-muzeum-warszawy-ua/
Patriotyzm – wspólna sprawa
Projekt Patriotyzm – wspólna sprawa to oferta darmowych lekcji i spacerów muzealnych stworzonych wokół wątku odbudowy Starówki i ludzi, którzy przy niej pracowali. Poruszają tematy, które dotykają każdego – współpraca, uczucia, tolerancja i uwzględnianie punktu widzenia innych. Postaramy się odrzucić schematy i stereotypy. Uruchomimy naszą wrażliwość i uważność, aby mówić o patriotyzmie w prosty sposób, bez niepotrzebnego patosu. Na zajęcia zapraszamy szkoły z całej Polski.
Przygotowaliśmy lekcje na różnym poziomie wiekowym, dostosowane do potrzeb i percepcji uczestników. Zostały one dofinansowane przez Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra 2022”.
Szczegóły: www.muzeumwarszawy.pl/patriotyzm-wspolna-sprawa/
Poznajmy się w Warszawie
We wrześniu rusza druga edycja projektu skierowanego do nowych mieszkanek i mieszkańców Warszawy, którzy w ostatnich miesiącach znaleźli tutaj swoje miejsce.
Zapraszamy na cykl siedmiu spotkań, podczas których będziemy opowiadać o Warszawie i przybliżać ją z wielu perspektyw. Równocześnie pragniemy stworzyć platformę twórczej wymiany – wspólnie spędzić czas, podzielić się historiami i doświadczeniem. Zależy nam na tym, by wymiana była
obustronna, pozwoliła nam i naszym odbiorcom bliżej poznać nowych warszawiaków i warszawianki, więcej się o nich dowiedzieć i zbudować z nimi trwałe relacje.
Podczas kulturowo-językowych warsztatów rozmowy o dzisiejszej Warszawie oraz jej historii splotą się z praktyczną nauką języka polskiego. Będzie to okazja zarówno do słuchania opowieści, wspólnego działania, nauki słówek, jak i swobodnych rozmów przy kawie. Spotkania mają charakter rodzinny – zapraszamy na nie reprezentantów wszystkich pokoleń.
Szkicownik warszawski
Znane i lubiane warsztaty rysunku mają miejsce na wystawie głównej. Rysowanie odpręża, ćwiczy koncentrację, pozwala dostrzec to, co na pierwszy rzut oka może pozostawać niezauważone. Co stanowi o pięknie danej rzeczy? Które linie są miłe dla oka? Jak kształt przedmiotu związany jest z jego funkcją? Jak narysować to, co się widzi? Rysowanie i rozmowy w kameralnej grupie pod opieką prowadzących to świetny sposób na spędzenie czasu w pięknych wnętrzach Muzeum.
Rodzinne spacery w języku ukraińskim
Bezpłatne spacery po Warszawie dla obywateli i obywatelek Ukrainy – zarówno dorosłych, jak i dzieci. Wędrówka po najciekawszych miejscach w stolicy, okazja do poznania niezwykłych historii i legend. We wrześniu trasy spacerów poprowadzą po Śródmieściu Północnym i Mirowie. Na trasie Ogród Krasińskich, Plac Bankowy, a także miejskie bazary i hale targowe. Jak dawniej mieszkańcy Warszawy odpoczywali i dbali o zdrowie, a jak robią to dzisiaj? Na spotkaniach nie zabraknie anegdot, wskazówek praktycznych i opowieści o codziennym życiu miasta. To dobra okazja do poznania Warszawy, zadawania pytań, ale także do odpoczynku i integracji.
Szczegóły: www.muzeumwarszawy.pl/poznaj-z-nami-warszawe-m-farmacji-ua/
Warszawa dla młodych. Seria map i spacerów.
Pojawienie się ukraińskiej młodzieży w Warszawie bardzo odmłodziło ulice stolicy. Przygotowane mapy zapraszają nowych przybyszów do uczestnictwa w życiu miasta, szukaniu dla siebie przestrzeni, budowania nowych relacji, samodzielności i wartościowego spędzania czasu wolnego. Na 12 mapach znajdą się krótkie opisy mówiące o najciekawszych z punktu ludzi młodych miejscach, które oferuje Warszawa. To między innymi: alternatywne miejsca sztuki i kultury, przestrzenie parkowe, w których można odpocząć lub spędzić czas (np. place, parki, nadbrzeże Wisły), ciekawe instalacje artystyczne, architektura trasy rowerowe, siłownie plenerowe i skateparki. Zapraszamy na spacery śladem proponowanych tras, m.in. po Śródmieściu, Pradze, Woli, Żoliborzu i Mokotowie.
Działanie realizowane jest dzięki współpracy Muzeum Warszawy, Muzeum Woli i Muzeum Pragi z Fundacją Bęc Zmiana, Fundacją Puszka, Fundacją Centrum Architektury oraz Narodowy Instytutem Architektury i Urbanistyki.