Ciemne, jesienne wieczory sprzyjają refleksji, ale i pobudzają wyobraźnię. Muzeum Pamięci Sybiru zaprasza w listopadzie na spotkania, dzięki którym przeniesiemy się w naszej wyobraźni i do odległych krain, i do zamierzchłych już czasów.
Już we wtorek 8 listopada o godzinie 10.00 zaprezentowana zostanie kolejna odsłona cyklu „Eksponat miesiąca”. Tym razem w gablocie w holu Muzeum pojawią się pamiątki rodziny Jasudowiczów. Historia tej rodziny jest pretekstem do opowiedzenia o tych, których sowieckie represje dotknęły po zakończeniu drugiej wojny światowej, bo deportacje polskiej ludności z ziem utraconych przez Polskę trwały przecież jeszcze do 1952 roku. Ci, którzy 8 listopada pojawią się w muzeum o godzinie 10.00, będą mieli okazję spotkać się z panią Janiną Rutkowską z domu Jasudowicz, która opowie o tym, jak w 1948 roku została deportowana w głąb Związku Sowieckiego z mamą i trójką rodzeństwa. Na odsłonięcie „Eksponatu miesiąca” i spotkanie z Sybiraczką – wstęp wolny.
Muzeum Pamięci Sybiru przedstawia sybiracką historię w szerokim kontekście, opowiadając także o krainie geograficznej, jaką jest Syberia, i o jej bogactwie zarówno kulturowym, jak i naturalnym. W czwartek 17 listopada o godzinie 18.00 w ramach spotkania pod tytułem „Zaczarowany Bajkał” znany podróżnik i fotograf przyrody, Piotr Malczewski, zabierze nas nad najgłębsze jezioro świata. Autor książki „Bajkał. Opowieści o Świętym Morzu” (wydanej przez wydawnictwo Paśny Buriat) opowie nam o czczonym przez syberyjskie ludy cudzie natury, w którego badaniach znaczny udział mieli polscy zesłańcy. Opowieść wzbogaci pokaz fotografii wykonanych przez naszego gościa.
Spotkanie biletowane, zakup wejściówek na stronie internetowej Muzeum: https://bit.ly/3W9SLXD
We wtorek 22 listopada o godzinie 17.00 Muzeum zaprasza na spotkanie „Dusza Sybiru z perspektywy dziecka”. Profesor Krzysztof Czyżewski rozmawiać będzie z Jurgą Vile i Liną Itagaki, autorkami przejmującej książki graficznej „Syberyjskie haiku”. Ta skierowana do dzieci i młodzieży, ale interesująca także dla dorosłych publikacja, wydana przez sejneński Ośrodek Pogranicze, opowiada o deportacji na Syberię widzianej oczyma dziecka – małego Algisa. Razem z mamą, siostrą i ciocią został deportowany przez Sowietów z rodzimej Litwy w 1940 roku. Wszechobecne głód, przemoc i cierpienia pomagają mu przetrwać duch ukochanego gąsiorka, zastrzelonego przez sowieckiego żołdaka, oraz składane ze skrawków papieru origami, którego nauczyła go zafascynowana japońską kulturą ciocia. Wstęp na spotkanie – wolny.