środa, 22 stycznia, 2025

Listopad w Muzeum w Grudziądzu

Muzeum w Grudziądzu zaprasza w listopadzie na wiele ciekawych wydarzeń.

Na początek – spotkanie z cyklu „Wtorek muzealny” – 9 listopada 2021 r. o godz. 17.00: „Wziął mnie Pan Bóg z tego świata, bym w niebie używał lata…” – o zwyczajach pogrzebowych ludu polskiego opowie etnograf Łukasz Ciemiński. Na spotkaniu omówione zostaną wybrane wierzenia dotyczące śmierci i życia pośmiertnego, które przez wieki funkcjonowały w kulturze i religijności ludowej. Przyjrzymy się także obrzędom pogrzebowym towarzyszącym ostatniej drodze człowieka, a także wysłuchamy kilku pieśni wykonywanych podczas czuwania przy zmarłym i podczas pogrzebu. Wszystkie te zagadnienia pozwolą zrozumieć dlaczego pytani o śmierć mieszkańcy wsi odpowiadali – „a czego tu się bać?”; bilet wstępu – 6,00 zł/os.


Zapraszamy także na wydarzenia muzyczne przygotowane z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

W środę, 10 listopada 2021 r. o godz. 18.00 – koncert „Pieśni Niepodległej”. W programie koncertu – pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru TIBI MARIAE, m.in. Rota czy Bogurodzica. Organizatorzy zaproszą także do wspólnego zaśpiewania kilku utworów.
Wstęp na koncert – na podstawie bezpłatnych wejściówek, które będą dostępne do odbioru w kasie muzeum od soboty, 6 listopada 2021 r. w godzinach pracy Muzeum.

W czwartek,  11 listopada 2021 r., godz. 18:00 – koncert „Nowe przestrzenie kameralistyki” w wykonaniu zespołu ALDO DUO.

ALDO DUO to jeden z najbardziej dynamicznych i kreatywnych zespołów muzycznych młodego pokolenia, wyróżniający się bogatą wyobraźnią i niespożytą witalnością. Muzycy – Aleksander Stachowski na akordeonie oraz Dominik Domińczak na klarnecie – tworzą nowatorską wypowiedź sceniczną, odsłaniającą przed odbiorcami nieznane oblicza dwóch instrumentów w pełnym ekspresji dialogu. ALDO DUO wykonuje utwory napisane na klarnet i akordeon przez polskich kompozytorów, przyczyniając się w ten sposób do popularyzacji polskiej kultury muzycznej na świecie, choć w ich repertuarze znaleźć można także światowe standardy, wykonane z entuzjazmem, w sposób dojrzały, z niezwykłą starannością i wielkim kunsztem. Wszystko to wyłania obraz finezyjnego, wykraczającego poza ograniczenia połączenia klarnetu z akordeonem. Zespół ALDO DUO jest laureatem najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych w Polsce, Belgii, Chorwacji, Finlandii, Niemczech, Szwajcarii, we Francji, na Litwie oraz we Włoszech. Muzycy zdobyli łącznie jedenaście nagród (dwukrotnie grand prix oraz siedem pierwszych miejsc).

Aleksander Stachowski ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie akordeonu prof. dr. hab. Zbigniewa Ignaczewskiego. Artysta ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród muzycznych uzyskanych w międzynarodowych konkursach. Muzyk czynnie koncertuje w kraju i za granicą jako solista, kameralista oraz solista z orkiestrami. Dokonywał nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Aktywnie współpracuje z kompozytorami, przyczyniając się do poszerzania oryginalnego repertuaru na klasyczny akordeon koncertowy. Aleksander Stachowski od października 2019 roku jest zatrudniony w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów na stanowisku asystenta w klasie akordeonu.

Dominik Domińczak ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie klarnetu dr. hab. Roberta Stefańskiego. Swoje umiejętności gry orkiestrowej doskonalił pod okiem Aleksandra Romańskiego jako uczestnik V Edycji Programu Akademia Sinfonia Varsovia. Artysta prowadzi wszechstronną działalność artystyczną – jest pomysłodawcą i założycielem Łowickiego Salonu Sztuki, a także inicjatorem wielu przedsięwzięć artystycznych (m. in. Nowe Oblicza Kameralistyki, Chodź na Sztukę!). Dominik Domińczak ma na swoim koncie ponad pięćdziesiąt nagród zdobytych w licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzycznych, zarówno w kategorii solistów, jak i zespołów kameralnych.

Wstęp na koncert obowiązuje na podstawie bezpłatnych wejściówek, które będą dostępne w kasie Muzeum od soboty, 6 listopada 2021 r.; odbiór wejściówek – w godzinach pracy instytucji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...