Muzeum Kinematografii w Łodzi udostępniło do zwiedzania drugą część wystawy stałej pt. „Łódź filmowa”. Obejmuje ona okres od 1945 roku do współczesności i stanowi dopełnienie pierwszej części ekspozycji, na której prezentowane są rozrywki z przełomu XIX i XX wieku oraz kino do 1939 roku. .
Zwiedzający wystawę będą mieli okazję bliżej poznać dokonania Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi, historię Wytwórni Filmów Oświatowych i twórców pracujących dla łódzkiego Se-Ma-Fora. Część ekspozycji poświęcona jest studentom i wykładowcom Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera.
Wystawa pokazuje nie tylko reżyserów i aktorów, ale też przedstawicieli innych zawodów filmowych: operatorów, scenografów, montażystów, kaskaderów i pirotechników. Zwiedzający mogą zobaczyć fragmenty 21 filmów nakręconych w Łodzi oraz mapę lokalizacji, które „zagrały” w najsłynniejszych polskich produkcjach.
Niewątpliwie jedną z największych atrakcji wystawy są materiały pozyskane od twórców: projekty scenograficzne do filmów Kingsajz Juliusza Machulskiego i Podróż Daniela Szczechury, projekty kostiumów do Sanatorium pod klepsydrą Wojciecha Jerzego Hasa, kamera Arii 16 mm należąca do Witolda Sobocińskiego, wachlarz pamiątek należących do Andrzeja Munka (w tym scenariusz do filmu Eroica z odręcznymi notatkami reżysera) czy indeks studencki Krzysztofa Kieślowskiego.
Przygotowana przez Muzeum Kinematografii nowa wystawa stała powstała w ramach dwuletniego projektu współfinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego (program Wspieranie działań muzealnych). Jest współfinansowana przez Miasto Łódź. Można ją oglądać w wyremontowanych wnętrzach pałacu Karola Scheiblera.