Wiosną 2021 r., w trakcie badań nad starożytnymi dziełami sztuki, kurator sztuki wschodnioazjatyckiej w Cincinnati Art Museum, dr Hou-mei Sung, dokonała jedynego w swoim rodzaju odkrycia.
W prostym lustrze z XVI wieku w specjalnym oświetleniu można dostrzec wizerunek Buddy otoczonego licznymi promieniami światła. To „magiczne” lustro można oglądać w muzeum od 23 lipca.
Znane jako „magiczne” lub „przezroczyste” lustra po raz pierwszy powstały w Chinach za czasów dynastii Han (202 p.n.e.–220 n.e.). Gdy pada na nie światło, lustra wydają się przezroczyste i ukazują postacie lub zdobienia.
Przód lustra prezentowanego w Cincinnati Art Museum ma wypolerowaną powierzchnię odbijającą, a tył jest oznaczony sześcioma znakami 南無阿彌陀佛, czyli imieniem Buddy Amitābha.
Starożytne magiczne lustra są niezwykle trudne do wykonania i bardzo rzadkie. Poza magicznymi zwierciadłami dynastii Han z Muzeum w Szanghaju znane są tylko dwa inne podobne buddyjskie magiczne zwierciadła: jedno znajduje się w Muzeum Narodowym w Tokio, a drugie w Metropolitan Museum of Art. Oba te japońskie lustra powstały w okresie Edo (1603-1867). Wstępne badania lustra z Cincinnati sugerują, że jest ono prawdopodobnie starsze niż dwa pozostałe przykłady i wykonane było w Chinach.
Zwiedzający mogą obejrzeć magiczne lustro w Galerii Sztuki Wschodnioazjatyckiej, która obejmuje sztukę Chin, Japonii i Korei. Muzeum nabyło do niej pierwsze dzieła już w 1881 roku, co czyni je jedną z najstarszych kolekcji muzealnych sztuki wschodnioazjatyckiej w Stanach Zjednoczonych.