niedziela, 22 grudnia, 2024

Małe historie Sybiru

Chwytliwy temat, precyzyjny, a zarazem obrazowy język, atrakcyjne ilustracje i dwa języki narracji – polski i angielski. Muzeum Pamięci Sybiru zaprezentowało kompletną serię „Małe historie Sybiru” w przystępny sposób poruszającą tematykę związaną z Sybirem.

Serię zainaugurowała publikacja „Pierwszy sowiecki łagier. Wyspy Sołowieckie (1920-1939)” autorstwa prof. Wojciecha Śleszyńskiego, wydana w 2017 roku. Przez cztery następne lata ukazało się kolejnych siedem książek.

W skład serii „Małe historie Sybiru” wchodzi osiem publikacji, które są odpowiedzią na pytania: w jaki sposób zainteresować ludzi tematyką historyczną, co zrobić, aby historia nie kojarzyła się z tylko i wyłącznie z 45–minutowymi lekcjami w szkole, a stała się dziedziną inspirującą

podkreśla Marcin Zwolski, kierownik Działu Naukowego Muzeum Pamięci Sybiru.

W publikacjach znajdziemy informacje dotyczące m.in. polskich badaczy Syberii, tzw. bieżeństwa, łagrów sołowieckich, czy polskich artystek i intelektualistek, które przeżyły zesłanie w głąb Związku Sowieckiego. Cztery najnowsze książki mówią o Polskim Domu Dziecka w Bolszoj Jerbie, dobrowolnym osadnictwie na Syberii, powrotach z Sybiru oraz upowszechnianiu wiedzy o tragedii Sybiru na antenie Radia Wolna Europa. Publikacje napisane są lekkim językiem, który będzie odpowiedni zarówno do rozpoczęcia poszukiwania śladów Sybiru, jak i do pogłębienia posiadanej już w tym temacie wiedzy. Teksty okraszone są atrakcyjnymi ilustracjami, a kolorowa szata graficzna książek od razu przykuwa uwagę. 

Nowy sklep internetowy Muzeum Pamięci Sybiru

Wszystkie książki z serii „Małe historie Sybiru” można kupić w nowym sklepie internetowym Muzeum Pamięci Sybiru. Dotychczasowa platforma przeszła diametralną metamorfozę po to, aby zakupy stały się jeszcze prostsze, a produkty bardziej dostępne. Adres pozostał ten sam – www.sklep-sybir.pl, jednak zmian jest bardzo dużo! Nowy wygląd, zdjęcia produktów, kategorie tematyczne, czy czat na żywo – to tylko niektóre z nich. Poszerzono katalog produktów, a ich opisy wzbogacono o zdjęcia. W siedzibie Muzeum przygotowywany jest również sklep stacjonarny, gdzie oprócz zakupów będzie można też wziąć udział w spotkaniach literackich i odpocząć po zwiedzaniu.


O czym są najnowsze publikacje wchodzące w skład serii „Małe historie Sybiru”?

Przemysław Borowik, Powroty z Sybiru w XVIII–XX wieku, Białystok 2020

Powrót z Syberii był marzeniem zarówno konfederatów barskich, powstańców listopadowych czy styczniowych, jak i ofiar masowych deportacji sowieckich. Jednak nie zawsze oznaczał on przeniesienie się w rodzinne strony. Wielu deportowanych w latach 40. XX wieku nie miało dokąd wrócić: zmieniły się granice, wskutek czego ich rodzinne strony znalazły się pod władzą Sowietów. Nie był to więc powrót do ojczyzny, ale jednak między swoich.

Tomasz Danilecki, Syberyjska gorączka, Białystok 2020

Syberia kojarzy się dziś przeważnie z „nieludzką ziemią”. Jednak mało kto wie, że w głębi syberyjskiej otchłani istnieją polskie wsie, których mieszkańcy przyjechali tam dobrowolnie w końcu XIX wieku „za chlebem” i do dziś pielęgnują tożsamość swoich przodków. Mało kto również wie, jak często ceną przetrwania ich więzi z polskością było życie.

Sylwia Szarejko, Sybir w eterze, Białystok 2020

Rozgłośnia Polska RWE funkcjonowała w latach 1952–1994. Spośród powstałych wówczas audycji autorka wybrała te, które dotyczą losów Polaków zesłanych i deportowanych na Sybir. Najciekawsze, a zarazem najsmutniejsze są audycje, w których udział wzięli bezpośredni świadkowie tamtych tragicznych wydarzeń lub ich potomkowie. Dzięki tym nagraniom możemy usłyszeć brzmienie głosu wielu postaci historycznych.

Katarzyna Śliwowska, Polski Dom Dziecka w Bolszoj Jerbie, Białystok 2020

Tragedia sowieckich wywózek dotknęła również najmłodszych. Dzieci, które ukończyły dwanaście lat, musiały pracować. Młodsze, osierocone i pozostające bez opieki, trafiały do sowieckich domów dziecka, gdzie groziło im wynarodowienie. Dlatego jednym z najważniejszych zadań, jakie postawiła przed sobą w 1941 roku polska ambasada w Moskwie, była organizacja polskich sierocińców na terenie. Jednym z nich był Polski Dom Dziecka w Bolszoj Jerbie.

Wojciech Śleszyński, Pierwszy sowiecki łagier. Wyspy Sołowieckie (1920-1939), Białystok, 2017

Woda jest wszędzie. Otacza wyspy, wypełnia setki większych i mniejszych jezior. Latem komary wciskają się w każdy zakątek ludzkiego ciała. Zimowym mrozom nierzadko towarzyszy silny, morski wiatr. Sołowki – archipelag sześciu dużych i ponad stu małych wysp zajmuje łączną powierzchnię 300 km kw. Do najbliższego dużego miasta – Archangielska – jest stąd 236 km. Carowie zsyłali tu swoich przeciwników politycznych. Również bolszewicy swój pierwszy obóz pracy przymusowej utworzyli w 1920 roku właśnie tutaj. Kompleks łagrowy na Wyspach Sołowieckich zlikwidowany został w 1937 roku, ale wypracowane w nim metody stosowano później powszechnie w innych obozach Związku Sowieckiego.

Eugeniusz Mironowicz, Wielka tułaczka (1915-1921), Białystok 2018

Gdy w czasie I wojny światowej wojska pruskie i austro-węgierskie wdarły się na polskie tereny wchodzące w skład Cesarstwa Rosyjskiego, prawie trzy miliony ludzi zostały zmuszone przez władze carskie do ucieczki na wschód. Na „Wielką tułaczkę” ruszyli głównie prawosławni. Kresy gwałtownie opustoszały…

Sylwia Szarejko, Kobiety niepokonane, Białystok 2019

Delikatne, mądre, piękne, a zarazem jakże silne! Polskie artystki i intelektualistki, które przeżyły zesłanie w głąb Związku Sowieckiego, czuły moralny obowiązek opowiedzenia światu o tym, czego doświadczyły na „nieludzkiej ziemi”: o okrucieństwach XX wieku. Hanka Ordonówna to postać powszechnie znana, ale co z innymi „niepokonanymi”? Trzeba poznać je wszystkie!

Grzegorz Zackiewicz, Znani Polacy na Syberii w XIX wieku, Białystok 2019

To opowieść o pasjonujących losach polskich zesłańców na Syberię, którzy nie poprzestali na niewolniczym losie, a także o naszych rodakach szukających tam lepszego życia, przekuwających swoją niedolę na imponujące kariery. W XIX wieku na bezkresne obszary syberyjskie trafiły tysiące polskich zesłańców. Wielu z nich, jak np. Benedykt Dybowski, Wacław Sieroszewski, czy Bronisław Piłsudski, zamiast pogrążyć się w bierności czy zniechęceniu, poświęciło się pracy naukowej, dzięki której świat poznał m.in. syberyjską faunę i florę, a także tradycje mieszkających tam autochtonów.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu www.sklep-sybir.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...