poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Marek Szymaniak z-cą dyrektora MIIWŚ

1 października dr Marek Szymaniak, dotychczasowy kierownik Działu Naukowo-Edukacyjnego MIIWŚ, obejmie funkcję zastępcy dyrektora ds. naukowych.

Do obowiązków zastępcy dyrektora MIIWŚ ds. Naukowych należeć będzie nadzór i koordynacja prac Działu Dokumentacji Filmowej, Działu Naukowo-Edukacyjnego i wydawnictwa MIIWŚ, Działu Konserwacji, Działu Zbiorów, Działu Wystaw oraz Biblioteki MIIWŚ. Ponadto dr Marek Szymaniak nadal będzie brał udział w pracach zespołu przygotowującego wystawę stałą Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Dr Marek Szymaniak (ur. 1974 r.) jest absolwentem Wydziału Humanistycznego na kierunku historia ze specjalnością nauczycielską Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy (2000 r.). W 2005 r. obronił doktorat na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku związany jest od lipca 2017 r.: najpierw jako kierownik Działu Naukowego, od 2018 r. Działu Naukowego i wydawnictwa MIIWŚ, a po zmianie struktury organizacyjnej w 2019 r. na stanowisku kierownika Działu Naukowo-Edukacyjnego, nadal kierując muzealnym wydawnictwem.

Jako przewodniczący zespołu ds. ewaluacji wystawy stałej MIIWŚ odpowiadał za przygotowanie treści i realizację procesu zmian i uzupełnień wprowadzanych na ekspozycji głównej w latach 2017–2018. Jest jednym z pomysłodawców powstania rocznika MIIWŚ „Wojna i Pamięć”, a od 2018 r. działa jako jego redaktor tematyczny. Autor treści upamiętnienia poświęconego premierowi Janowi Olszewskiemu, które odsłonięto w Muzeum w 2019 r.

Dr M. Szymaniak jest współautorem scenariusza wystawy czasowej „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy w czasie II wojny światowej”. W 2019 r. koordynował organizację międzynarodowej konferencji naukowej „Pakt dla wojny. Zmowa Hitler–Stalin z 23 sierpnia 1939 r. z perspektywy 80 lat od wybuchu II wojny światowej”, a w 2020 r. organizację konferencji „Polegli na Westerplatte. Groby i szczątki westerplatczyków w świetle badań archeologicznych, genetycznych i historycznych oraz w kontekście procedur prawnych”. Współredagował tom pokonferencyjny Światowego Forum Muzeów Pól Bitewnych. Jest autorem tekstów naukowych i popularnonaukowych z dziedziny historii oraz współpomysłodawcą i współautorem cykli popularnonaukowych publikowanych w mediach społecznościowych MIIWŚ.

W latach 2006–2017 pracował w Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Bydgoszczy, w oddziałowych biurach: edukacji publicznej, edukacji narodowej oraz upamiętniania walk i męczeństwa. Kierując bydgoskim zespołem naukowo-edukacyjnym, przygotowywał wystawy i katalogi wystaw, publikował i redagował prace naukowe z zakresu najnowszej historii Polski, brał udział w konferencjach naukowych oraz organizował i realizował dziesiątki działań popularyzatorskich z zakresu historii Polski XX w. w środowiskach młodzieży szkolnej, nauczycieli, kombatantów i społeczności lokalnych. Jest również autorem scenariuszy do historycznych filmów dokumentalnych emitowanych przez TVP. Z inicjatywy Marka Szymaniaka w 2012 r. został powołany bydgoski Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”, w którego ramach do połowy 2017 r. zrealizowano ok. 50 spotkań. Jest członkiem Rady Programowej Klubu. W tym czasie przygotował i opiniował treści kilkunastu upamiętnień dotyczących II wojny światowej, żołnierzy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i opozycji antykomunistycznej. W 2014 r. uczestniczył w seminarium dla edukatorów dotyczącym Holokaustu w Yad Vashem w Jerozolimie. W 2015 r. dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku powołał go do Kapituły Honorowej Nagrody „Świadek Historii”. Od 2017 r. należy do zespołu doradczego wojewody kujawsko-pomorskiego w ramach realizacji programu Niepodległa 2018.

Od 2018 r. dr M. Szymaniak jest członkiem Rady Naukowej Fundacji im. Janusza Kurtyki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...