Podczas dwóch nowych interaktywnych lekcji w ramach programu Masterminds & Masterpieces opracowanego przez holenderską firmę high-tech ASML i Muzeum Van Gogha uczniowie szkół podstawowych i średnich dowiadują się, jak konserwatorzy muzeów wykorzystują podczerwień i promienie rentgenowskie do badania obrazów. Lekcje w języku niderlandzkim i angielskim, które łączą sztukę i technologię, są oferowane bezpłatnie na Van Gogh at School, platformie dydaktycznej Muzeum Van Gogha.
Podczas lekcji Masterminds & Masterpieces Van Gogh w podczerwieni i Van Gogh w promieniowaniu rentgenowskim uczniowie odkrywają, jak konserwator wykorzystuje podczerwień i promienie rentgenowskie do badania obrazów Vincenta van Gogha.
Lekcje ponadprogramowe, które zostały opracowane dla uczniów szkół podstawowych i młodszych uczniów szkół średnich, mogą być prowadzone stacjonarnie, ale nadają się również do edukacji zdalnej.
Podczas lekcji uczniowie mają za zadanie eksperymentować, np. sprawdzić, które materiały przepuszczają lub odbijają światło podczerwone. Nowe lekcje na temat podczerwieni i promieni rentgenowskich są, wraz z wcześniejszymi lekcjami z programu Masterminds & Masterpieces o działaniu promieniowania ultrafioletowego, dostępne bezpłatnie na platformie dydaktycznej Van Gogh at School.