Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. to wspólne przedsięwzięcie samorządów województwa i gminy. Samorządy podzielą się kosztami budowy. Muzeum będzie działać jako oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie.
W sierpniu 2019 r. marszałek Adam Struzik i burmistrz Krzysztof Chaciński podpisali list intencyjny w sprawie podjęcia wspólnych działań zmierzających do powstania Muzeum Bitwy Warszawskiej w Radzyminie. Od tamtego czasu gmina opracowała koncepcję obiektu, pozyskała grunt, dokonała zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zaprojektowała budynek muzeum oraz uzyskała pozwolenie konserwatora zabytków na realizację inwestycji. W tym roku otrzymano pozwolenie na budowę oraz rozstrzygnięto przetarg na realizację robót budowlanych.
– Konsekwentnie dążymy od utworzenia tego muzeum – podkreśla marszałek województwa Adam Struzik. – Dzięki decyzji radnych województwa mamy już zabezpieczone w budżecie województwa 4,4 mln zł na budowę tej jakże ważnej instytucji.
Porozumienie zawarte pomiędzy województwem mazowieckim a gminą Radzymin określa wzajemne zobowiązania dotyczące inwestycji, nieruchomości, a także współfinansowania działalności bieżącej Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie. Kosztami budowy samorządy podzielą się po połowie. W latach 2022 i 2023 władze Mazowsza przekażą gminie dotację celową na wydatki majątkowe z przeznaczeniem na realizację inwestycji, a z kolei w 2023 r. oba samorządy przekażą Muzeum Niepodległości w Warszawie dotacje celowe na wyposażenie i utworzenie wystawy stałej.
Umowa z wykonawcą (Eurodom sp. z o. o. z Płocka) zakłada przebudowę dawnego budynku dozorcy cmentarza (Świetlicy Pielgrzyma) wraz ze zmianą sposobu użytkowania na budynek muzeum oraz rozbudowę budynku o pawilon wystawienniczy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. Wykonawca dokona również rozbiórki pozostałych budynków. Muzeum powstanie naprzeciwko Cmentarza Żołnierzy Poległych 1920 w Radzyminie.
Koszt prac budowlanych wyniesie ok. 8 mln zł. Powierzchnia zabudowy oraz użytkowa to ok. 700 m2. Termin ukończenia prac przewidziano na połowę 2023 r.