środa, 22 stycznia, 2025

Międzynarodowe Centrum Kultury 2021 – kultura i edukacja także online

W ostatnim roku zostaliśmy zmuszeni do porzucenia swoich zwyczajów, nawyków i rytuałów oraz dystansowania się. Patrzenie z dystansu było od zawsze ważne w działaniach MCK, bo pozwalało na mówienie o kulturze i historii oraz poruszanie wielu, często niełatwych tematów. Zapraszamy do rozmów, spotkań, warsztatów w świecie wirtualnym. Będą one okazją do dzielenia się opowieściami o najbliższych MCK sprawach: Krakowie, Europie Środkowej, architekturze i sztuce.

Złap dystans

Cykl udostępnianych w mediach społecznościowych spotkań i rozmów realizowanych on-line, które towarzyszą wystawom i wydawnictwom przygotowywanym przez MCK. W spotkaniach uczestniczą autorzy i autorki, kuratorzy i kuratorki projektów organizowanych przez MCK oraz zaproszeni goście. Multimedialna forma spotkań umożliwia zaproszenie do dyskusji publiczności.

www.mck.krakow.pl/zlap-dystans

Dojrzali do sztuki – spotkania dla seniorów

Comiesięczne wykłady dla seniorów poruszające tematykę historii sztuki, kultury, architektury i dziedzictwa. Spotkania dotychczas odbywały się w MCK i przeradzały się w dyskusję przy herbacie i ciastku. W związku z sytuacją epidemiczną wykłady zostały przeniesione do przestrzeni wirtualnej, odbywają się za pośrednictwem platformy Zoom. Udział bezpłatny, uczestników obowiązują zgłoszenia.

Harmonogram spotkań dostępny jest na stronie: www.mck.krakow.pl/artykul/dojrzali-do-sztuki-spotkania-dla-seniorow

Dekady ze sztuką. Wykłady dla seniorów na trzydziestolecie MCK

Seria wykładów będąca autorskim wyborem tematów, które zostały zaktualizowane
i uzupełnione o omówienie jednej – za każdym razem innej – z minionych wystaw MCK. Jubileusz 30-lecia to okazja do przypomnienia kontekstów towarzyszących poszczególnym ekspozycjom w ramach zainaugurowanego w 2011 roku cyklu Dojrzali do sztuki. Spotkania odbywają się on-line za pośrednictwem platformy Zoom. Udział bezpłatny, uczestników obowiązują zgłoszenia.

Harmonogram spotkań dostępny jest na stronie: www.mck.krakow.pl/artykul/dekady- ze-sztuka- wyklady-dla-seniorow-na-trzydziestolecie-mck.

MINIspotkania ze sztuką on-line

Kreatywne rodzinne niedzielne warsztaty plastyczne to cykl powstały z inspiracji różnorodnością wystaw prezentowanych w Galerii MCK. Zajęcia skierowane do dzieci w wieku 4–8 lat. Warsztaty plastyczne skoncentrowane są na jednym pojęciu, charakterystycznym dla danej wystawy, dla którego uczestnicy poszukują znaczeń i tworzą związany z nim obiekt. MINIspotkania ze sztuką zostały odznaczone nagrodą portalu CzasDzieci.pl – Słonecznik 2018 na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci w Krakowie w kategorii sztuki wizualne.
W związku z sytuacją epidemiczną warsztaty odbywają się on-line za pośrednictwem platformy Facebook. Udział bezpłatny, uczestników nie obowiązują zgłoszenia.

Harmonogram spotkań dostępny jest na stronie: www.mck.krakow.pl/artykul/minispotkania-ze-sztuka

Użyj dziedzictwa!

Zajęcia popularyzujące dziedzictwo wśród młodzieży szkolnej, które kształtują i utrwalają przekonanie, że dziedzictwo jest czymś więcej niż podręcznikową wiedzą o dziejach i zabytkach. W ich trakcie uczniowie dowiadują się, jak czynnie włączyć się w proces ochrony czy promowania dziedzictwa (np. projektowanie pamiątek i kampanii promocyjnych, przygotowanie wpisu do rejestru zabytków, sporządzanie planu budżetu obywatelskiego). Dziedzictwo to nie tylko historia i tradycja, lecz także różnorodność, spotkanie kultur i wielość opowieści. W zajęciach często uczestniczy zagraniczna młodzież, która poznaje konteksty zarówno światowego, jak i krakowskiego dziedzictwa.

Proponowane tematy: dziedzictwo od podstaw; moja mała ojczyzna – dziedzictwo lokalne; dziedzictwo niematerialne; dziedzictwo w lesie; dziedzictwo w sieci; miasto jako dziedzictwo; Kraków wielokulturowy; Kraków miastem królów; fun & folk – obyczaje i tradycje. Zajęcia adresowane są do uczniów szkół ponadpodstawowych. W związku z sytuacją epidemiczną odbywają się on-line. Prowadzą je doświadczeni edukatorzy i edukatorki za pośrednictwem platformy Zoom. Podczas zajęć wykorzystywane są prezentacje multimedialne, gry i quizy czyniące spotkanie interaktywnym i angażującym dla ucznia. Zajęcia on-line są bezpłatne. Wybrane tematy dostępne są również w języku angielskim i ukraińskim.

Zapisy i więcej informacji: warsztaty@mck.krakow.pl. www.mck.krakow.pl/artykul/uzyj-dziedzictwa-lekcje-o-dziedzictwie-kulturowym-dla-grup-szkolnych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...