Mało u nas popularny, a obchodzony już po raz trzeci Międzynarodowy Dzień Badań nad Proweniencją przypada 14 kwietnia. Tego właśnie dnia odbędzie się debata przygotowana przez badaczy proweniencji z Centralnego Archiwum Staatliche Museen w Berlinie.
Podczas spotkania jego uczestnicy omówią różnorodne perspektywy, metody i wyzwania, z jakimi spotykają się w swoich dziedzinach badawczych. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich zainteresowanych tematem proweniencji. W okresie poprzedzającym to wydarzenie na Twitterze @PPR_Dahlem można zgłaszać propozycje tematów, które powinny być poruszone podczas debaty. Zainteresowane osoby będą również mogły zadawać pytania w trakcie spotkania, za pośrednictwem czatu.
Debata odbędzie się 14 kwietnia w godz. 18.00 – 19.00 za pośrednictwem platformy Webex.
Rejestracja: provenienzforschung@smb.spk-berlin.de
Panelistami będą Julia Binter, Sven Haase i Brigit Sporleder.
Międzynarodowy Dzień Badań nad Proweniencją to inicjatywa Grupy Roboczej ds. Badań nad Proweniencją. Powstała ona w 2000 roku z inicjatywy czworga badaczy, początkowo jedynie w celu wymiany pomysłów i doświadczeń. W kolejnych latach grupa rozrosła się. Na odbywających się co pół roku (w różnych miastach) spotkaniach jej członkowie prezentują projekty, studia przypadków i problemy, z jakimi się spotykają, a także opracowują standardy naukowe. W 2014 roku, na spotkaniu w Bremie, grupa została przekształcona w stowarzyszenie, które zrzesza dziś ponad 300 naukowców i ekspertów zajmujących się badaniem pochodzenia dóbr kultury z całego świata.
Więcej informacji na temat stowarzyszenia i prowadzonych przez nie działań znajduje się na jego stronie internetowej.