czwartek, 7 listopada, 2024

Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej w WiMBP w Rzeszowie

Od 1 do 7 marca 2021 r. trwa  Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej (Read an E-Book Week), który został zainicjowany przez amerykańską pisarkę Ritę Y. Toews. Celem akcji jest upowszechnianie i popularyzacja książek elektronicznych i e-czytania.

Czym jest e-czytanie?  Współczesna technologia pozytywnie wpłynęła na dostęp do informacji. Użytkownicy internetu posiadają dostęp do setek tysięcy tekstów dziennie, które odczytują przy pomocy urządzeń: smartfonów, tabletów, komputerów.

E-czytanie znajduje coraz więcej zwolenników. Potrzeby użytkowników stają się coraz większe, dlatego powszechne stają się urządzenia takie jak czytniki e-booków. Dziś użycie biblioteki oznacza także dostęp do zbiorów cyfrowych, e-booków, audiobooków i dokumentów archiwalnych pozostających w bazie, do której potrzebujemy tylko loginu i hasła, ale i to nie zawsze, ponieważ istnieją zbiory należące do domeny publicznej.

E-CZYTANIE W E-BIBLIOTECE

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie oprócz tradycyjnych zbiorów posiada bogate zaplecze dla użytkowników zainteresowanych e-czytaniem.

Wśród nich największą popularnością cieszy się platforma Legimi, dzięki której czytelnicy mają dostęp do blisko 60 tysięcy ebooków i audiobooków. W placówkach WiMBP w  Rzeszowie wypożyczane są kody z bezpłatnym dostępem.

Bezpłatny dostęp do serwisu LEGIMI – największej wypożyczalni e-booków i audiobooków online – zaproszenie

Dostęp do serwisu Legimi w 2021

CZYTNIKI DLA CZYTELNIKA

W ramach działań promujących e-czytelnictwo WiMBP w Rzeszowie od 2018 roku udostępnia usługę wypożyczania czytników e-booków. W ofercie biblioteki dostępne są urządzenia: InkBook Prime oraz PocketBook Touch Lux 5. Biblioteka posiada 59 czytników, które ciągle są w użytkowaniu. Świadczy to o nowych potrzebach czytelników, którzy są otwarci na korzystanie z nowinek technologicznych.

Informacja o czytnikach e-booków w placówkach WiMBP  w Rzeszowie

Czytniki e-booków można wypożyczyć w następujących placówkach WiMBP:

  • Wypożyczalnia Główna przy ul. Dąbrowskiego 33a – 20 czytników,
  • Wypożyczalnia Muzyczna przy ul. Żeromskiego 2 – 4 czytniki,
  • Oddział dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Słowackiego 11 – 5 czytników,
  • Filia nr 4 przy ul. Ofiar Katynia 15 – 8 czytników,
  • Filia nr 6 przy ul. Podwisłocze 6 – 8 czytników,
  • Filia nr 10 przy ul. Podchorążych 1 – 8 czytników,
  • Filia nr 13 przy ul. Iwonickiej 38 – 3 czytniki,
  • Filia nr 20 przy ul. Solarza 9a – 3 czytniki.

Dostępność czytników można sprawdzać w katalogu online:

E-CZYTANIE W PRAKTYCE

Termin „e-czytanie” nie odnosi się wyłącznie do e-booków. Równie popularne są „książki mówione”, czyli audiobooki. Teksty, czytane często przez zawodowych aktorów mogą stać się miłą odmianą od tradycyjnego czytania. I są doskonałym rozwiązaniem dla zabieganych, którzy mogą słuchać audiobooków podczas jazdy w samochodzie, podczas biegania, w kolejce do lekarza. Jak je wypożyczyć? W WiMBP w Rzeszowie audiobooki stoją w pobliżu regałów
z papierowymi książkami. Równie łatwo można je zarezerwować, korzystając z elektronicznego Katalogu.

Dostęp do AUDIOBOOKÓW w Katalogu Centralnym WiMBP w Rzeszowie

Odwiedziny w bibliotece cyfrowej

W Międzynarodowym Tygodniu Książki Elektronicznej nie możemy zapomnieć o e-bibliotekach – miejscach, gdzie teksty, dokumenty, zdjęcia, pamiątki, czasopisma są archiwizowane, przetwarzane i niejednokrotnie udostępniane do domeny publicznej.

W województwie podkarpackim największą bazą zdigitalizowanych książek i czasopism jest Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa (PBC) powołana w 2008 r. przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę w Rzeszowie i Bibliotekę Uniwersytetu Rzeszowskiego we współpracy z kilkunastoma innymi instytucjami w województwie. Część bibliotek z regionu prowadzi ponadto własne biblioteki cyfrowe (m.in. Sanocka Biblioteka Cyfrowa, Przemyska Biblioteka Cyfrowa, Krośnieńska Biblioteka Cyfrowa, Tarnobrzeska Biblioteka Cyfrowa, Stalowowolska Biblioteka Cyfrowa), jedną z najmłodszych jest Biblioteka Cyfrowa Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu.

Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa posiada bogate zbiory dotyczące regionu (nie tylko obecnego województwa podkarpackiego, ale szerzej, dawnej Galicji i Kresów), można w niej znaleźć także pozycje związane z innymi obszarami kraju. Rozrzut tematyczny udostępnianych publikacji jest szeroki – od historii i etnografii poprzez botanikę, zoologię i paleontologię po sprawozdania szkolne, książki kucharskie i przewodniki turystyczne. Poza książkami, czasopismami i dokumentami urzędowymi w języku polskim PBC udostępnia także pozycje w języku ukraińskim czy niemieckim (i innych – m.in. włoskim, rosyjskim, francuskim). Oprócz możliwości znalezienia w wyszukiwarce pozycji na interesujące czytelnika tematy, książki i materiały graficzne można też przeglądać poprzez kolekcje tematyczne (np. „Dziedzictwo kulturowe”, „Regionalia”, „Galicjana”). W zbiorach pozostałych lokalnych bibliotek cyfrowych dominują książki i czasopisma ściślej związane z regionem.

Materiały  cyfrowe o tematyce lokalnej odnaleźć można też na stronie: E-biblioteka udostępnia zarówno zdigitalizowane czasopisma, jak i audiobooki z tekstami lokalnych twórców. W dziale „Dokumenty dźwiękowe” dostępne są także zdigitalizowane płyty winylowe z muzyką  polską  oraz zagraniczną (z zasobów Wypożyczalni Muzycznej WiMBP w Rzeszowie).

oprac. Katarzyna Błajdo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...