poniedziałek, 6 października, 2025

MIIWŚ ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji wystawy archeologicznej

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji wystawy archeologicznej we wnętrzach historycznego budynku dawnej elektrowni.

Badania archeologiczne na Westerplatte, które sukcesywnie prowadzi Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (MIIWŚ) stanowią pierwsze kompleksowe prace wykopaliskowe w historii półwyspu. Do 2021 r. szczegółowo przebadano obszar o powierzchni niemalże 5 tys. m² oraz pozyskano ponad 50 tys. artefaktów datowanych na okres od połowy XVII do połowy XX w. Najcenniejsze spośród wydobytych obiektów zaprezentowane zostaną na wystawie „Westerplatte. Pamięć w ziemi zapisana”.

Projektowana ekspozycja będzie pierwszą całościową próbą opowiedzenia historii Wojskową Składnicą Tranzytową na Westerplatte za pomocą artefaktów i szczegółowo dobranej ikonografii, która ukaże to miejsce w zupełnie nowej perspektywie przy równoczesnym poszanowaniu miejsca, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa – konflikt, który tak głęboko dotknął naród polski, a nierozerwalnie związany jest z heroizmem żołnierzy Wojska Polskiego.

W konkursie przewidziano nagrody pieniężne o łącznej kwocie 35 000 zł.

Z autorem zwycięskiej pracy zostanie zawarta umowa na wykonanie projektu.

Szczegółowe informacje o konkursie wraz z regulaminem oraz załącznikami na: https://muzeum1939.pl/konkurs-wystawa-elektrownia-Westerplatte.

Termin nadsyłania prac: 7 października 2022 r. do godz. 15:00.

Ogłoszenie wyników: 14 października 2022 roku.

Organizator konkursu: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Patronat nad konkursem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Festyn historyczny „Od Prasłowian do P...

11 września 2025 r. w Hali Lejniczej Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicac...

Wystawa „Podzespoły czyli wnętrze Star...

Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach zaprasza na wernis...

XIII Festiwal Blues pod Piecem

30 sierpnia 2025 r. o godz. 19.00 w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach...

150 LAT MUZEALNICTWA ROLNICZEGO NA ZIE...

W 2025 roku przypada 150. rocznica pojawienia się idei muzealnictwa rolniczego ...

XI.Legenda STARa

11.LegendA STARa, to zlot pojazdów  zabytkowych organizowany przez Powiat ...