piątek, 22 listopada, 2024

MuFo Rakowicka otwarte dla zwiedzających

4 grudnia otwarto dla zwiedzających nową siedzibę główną Muzeum Fotografii w Krakowie. Po trwających niemal dwa lata pracach budowlanych, zabytkowy budynek dawnej Zbrojowni został dostosowany do potrzeb nowoczesnego muzeum.

Historia budynku

W grudniu 2016 roku miasto Kraków kupiło od Agencji Mienia Wojskowego budynek zabytkowej Zbrojowni (mieściły się w nim warsztaty artyleryjskie, stanowiące część kompleksu Twierdzy Kraków) wraz z otaczającą go działką. Zakupu dokonano z myślą o nowej siedzibie dla rozwijającego się Muzeum Fotografii, którego dotychczasowy budynek przy ulicy Józefitów 16 nie pozwalał na prowadzenie szeroko zakrojonej działalności wystawienniczej, umożliwiającej prezentację bogatej kolekcji fotografii i sprzętu fotograficznego. Obiekt przy ulicy Rakowickiej 22 wymagał gruntownego remontu – ceglany zabytkowy budynek wraz z otaczającym terenem zewnętrznym był mocno zaniedbany. Ponadto, mimo znacznej kubatury – powierzchnia użytkowa Zbrojowni przed remontem wynosiła niemal 2 000 m2, pomieszczenie wszystkich planowanych funkcji było w tym budynku niemożliwe.

Przebudowa i modernizacja

Do pracy nad projektem przebudowy budynku dyrektor Muzeum Fotografii w Krakowie, Marek Świca, zaprosił  w 2017 roku profesora Marka Pabicha z łódzkiej pracowni Lachman Pabich Architekci. We współpracy z wojewódzkim konserwatorem zabytków, Janem Janczykowskim, została opracowana koncepcja modernizacji i rozbudowy budynku. Głównym celem było uzyskanie przestrzeni wystawienniczej oraz dodatkowej powierzchni użytkowej dla sal wielofunkcyjnych i edukacyjnych i biblioteki wraz z czytelnią. Autor koncepcji architektonicznej Marek Pabich zadecydował, że przed charakterystycznym ceglanym zabytkiem stanie lekki i nowoczesny szklany pawilon w harmonijny sposób korespondujący z zabytkową architekturą Zbrojowni, a część funkcji muzeum (m.in. sale edukacyjne i konferencyjne i szatnia) zostanie umieszczona w podziemiu. Jednocześnie dach zabytkowego budynku zostanie podniesiony o metr przy pomocy szklanego fryzu, zapewniającego pomieszczeniom na piętrze naturalne światło, oraz umożliwiającego zaaranżowanie na piętrze biblioteki z czytelnią, przestrzeni wystawienniczej oraz biurowej.

Po opracowaniu koncepcji przebudowy MuFo rozpoczęło starania o zabezpieczenie niezbędnych środków na remont – inwestycja została przeprowadzona dzięki pozyskanym środkom z Gminy Miejskiej Kraków oraz dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu Adaptacja i termomodernizacja zabytkowego budynku dawnej zbrojowni przy ul. Rakowickiej na centrum wystawienniczo – edukacyjne Muzeum Fotografii w Krakowie wyniosła 35 600 000,00 PLN. Dofinansowanie z Gminy Miejskiej Kraków wyniosło 28 720 846 zł. Za stworzenie projektu budowlanego i wykonawczego na podstawie koncepcji prof. Pabicha odpowiadał Zespół Projektowy Kontrapunkt (dziś pod nazwą LEM Studio Architektoniczne), pracami kierowała arch. Ewa Dobrucka, prace rozpoczęły się jesienią 2017 roku.

Nowe możliwości

W ramach realizacji projektu budowy głównej siedziby Muzeum Fotografii w Krakowie przy Rakowickiej 22 uzyskaliśmy 3 300 m2 powierzchni użytkowej. Rozbudowa Zbrojowni o 1 300 m3 sprawiła, że w nowym budynku zmieści się zarówno wystawa główna i sala wystaw czasowych, pomieszczenia biurowe i administracyjne, ale także kawiarnia, księgarnia, sale konferencyjne i edukacyjne i ogólnodostępna biblioteka z pokaźnymi zbiorami poświęconymi fotografii. Z instytucjonalnego punktu widzenia ważnym elementem jest także fragment budynku z drogą dojazdową, umożliwiający swobodne parkowanie i rozpakowywanie dzieł sztuki, położony obok sali wystaw czasowych oraz rozbudowane zaplecze techniczne.

Po remoncie MuFo zyskało budynek pozwalający na prowadzenie nowoczesnej instytucji muzealnej – skupionej na potrzebach widzów, także osób z niepełnosprawnościami (zarówno budynek, jak i wystawa główna są w całości dostosowane do ich potrzeb). W MuFo będzie można nie tylko zobaczyć wystawy, ale spędzić czas w kawiarni, bezpłatnie skorzystać z biblioteki, wziąć udział w warsztatach edukacyjnych czy zrobić zakupy w księgarni. W ten sposób wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom widzów, tworząc przyjazne im miejsce, umożliwiające spędzanie czasu wolnego osobom w różnym wieku i z różnymi potrzebami.

Biblioteka MuFo

Podręczny księgozbiór z otwartym dostępem, nowoczesna, ogólnodostępna czytelnia czynna w tygodniu w godzinach otwarcia muzeum: tak właśnie prezentuje się nowa odsłona biblioteki MuFo przy Rakowickiej.

Liczące niemal 28 tysięcy pozycji zbiory biblioteczne są gromadzone z myślą o Muzeum Fotografii od połowy lat 80. XX wieku, a jednak dopiero w MuFo Rakowicka biblioteka zyska wreszcie odpowiednią oprawę. W budynku dawnej Zbrojowni znajdują się nie tylko pomieszczenia biblioteczne z nowoczesnymi szafami zapewniającymi doskonałe warunki książkom, ale także otwarta dla wszystkich chętnych przeszklona czytelnia. Część książek – przede wszystkim literatura z zakresu historii i teorii fotografii oraz wydawnictwa albumowe prezentujące dorobek polskich i światowych fotografików – znajduje się w otwartym dostępie w jej pomieszczeniu,

W Bibliotece MuFo znajdą Państwo poświęcone fotografii książki, czasopisma, albumy i katalogi wystaw, ale nie zabraknie też materiałów pokonferencyjnych, sprawozdań z działalności organizacji fotograficznych czy plakatów wystaw fotograficznych. Na szczególną uwagę zasługują specjalne zbiory biblioteczne, czyli materiały o charakterze archiwalnym: sprawozdania i kwestionariusze dwudziestowiecznych krakowskich zakładów fotograficznych, dyplomy, ekslibrisy, nalepki wystaw fotograficznych, notatki warsztatowe, legitymacje i slajdy.

Do najcenniejszych obiektów w naszej kolekcji należą licząca ponad trzysta egzemplarzy kolekcja podręczników do fotografii z różnych epok; zbiór książek opatrzonych autografami i dedykacjami najznakomitszych polskich fotografów; photobooki i książki artystyczne oraz zbiór fachowych czasopism, których rozkwit przypadł na dwudziestolecie międzywojenne.

Biblioteka MuFo łączy działalność naukową, edukacyjną, rozrywkową i popularyzatorską.Dlatego też zależy nam, by nasza biblioteka była przyjaznym miejscem dla wszystkich czytelników: tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią, jak i dla specjalistów w tej dziedzinie. Z tego powodu, oprócz otwartej dla wszystkich chętnych czytelni, zapewniamy też miejsce do pracy wszystkim tym, którzy chcieliby korzystać ze zbiorów rzadkich i specjalnych. Nasze zbiory tworzą jedyną w Polsce biblioteczną kolekcję poświęconą w całości fotografii: jej historii, teorii i percepcji; technikom i technologiom fotograficznym, oraz zagadnieniom związanym z  konserwacją, rynkiem i kolekcjonowaniem zdjęć.

  • Biblioteka MuFo: Rakowicka 22A, 1 piętro
  • Czynna od poniedziałku do piątku, w godz. 10 – 18

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...