Na stronie internetowej Muzeum Auschwitz dostępne są kolejne wersje językowe interaktywnego multibooka przygotowującego do wizyty w Miejscu Pamięci Auschwitz: francuska, hiszpańska, niemiecka i włoska.
– To narzędzie może pomóc młodzieży w uświadomieniu tego, jak wielkie znaczenie ma wizyta na terenie byłego obozu, nie tylko jako lekcja historii, ale też osobiste doświadczenie. Zdajemy sobie sprawę, jak istotna jest edukacja w swoim własnym języku. Dlatego po historycznym terenie oprowadzamy w tak wielu językach. Staramy się także przygotowywać w nowych wersjach coraz więcej materiałów dostępnych online – powiedziała Agnieszka Juskowiak-Sawicka, kierująca E-learningiem w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
Do tej pory multibook dostępny był w językach polskim i angielskim.
Multibook zawiera kilka krótkich materiałów wideo, podstawowe informacje dotyczące powstania Auschwitz, oś czasu z najważniejszymi wydarzeniami z dziejów tego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.
– Całość uzupełnia przesłanie ocalałego z Auschwitz Mariana Turskiego, co podkreśla znaczenie pamięci o tragedii Auschwitz i Holokaustu dla kształtowania naszych postaw moralnej i współczesnej odpowiedzialności za otaczający nas świat – podkreśliła Agnieszka Juskowiak-Sawicka.
W multibooku umieszczono również głosy młodych ludzi, uczniów Liceum Ogólnokształcącego in. Leona Kruczkowskiego w Tychach, a także uczniów Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 12 dla Uczniów Niesłyszących i Słabosłyszących oraz z innymi niepełnosprawnościami im. Marii Grzegorzewskiej we Wrocławiu, którzy opowiadają o znaczeniu wizyty w Miejscu Pamięci z osobistej perspektywy.
Użytkownicy znajdą tam także informacje na temat tego, co zobaczą podczas wizyty oraz kilka porad na temat zachowania się podczas zwiedzania.
Korzystanie z multibooka jest bezpłatne i możliwe również na urządzeniach mobilnych.