niedziela, 22 grudnia, 2024

Muzeum i sport – taka współpraca też jest możliwa

15 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomiędzy Muzeum a Gdańskim Klubem Sportowym Gedania 1922, będącym kontynuatorem historycznego polonijnego klubu Gedania, powstałego w 1922 r. w Wolnym Mieście Gdańsku. 

Na mocy podpisanej umowy Muzeum stanie się Oficjalnym Partnerem Klubu. W ramach współpracy szkolące się w klubie Gedania 1922 dzieci i młodzież będą mogły bezpłatnie zwiedzać Muzeum, w tym także korzystać m.in. ze Strefy Nowych Technologii, która w przystępny i atrakcyjny sposób zachęca młodych ludzi do poszerzania wiedzy. Logo Muzeum pojawi się natomiast na strojach sportowych młodych sportowców. 

O tym, dlaczego zdecydowano się na taki krok, mówił dyrektor Muzeum dr Karol Nawrocki:

Opowiadamy o historii wszędzie tam, gdzie można o historii opowiedzieć. Przypominamy polskich bohaterów, przypominamy ofiarę, jaką Polska poniosła podczas II wojny światowej. Nie ma miejsca, w którym nie jesteśmy gotowi do tego, aby opowiadać o historii. Dlatego też naturalnym wydaje się współpraca z Gdańskim Klubem Sportowym Gedania 1922. (…) Jak napisał prof. Janusz Trupinda ponad 100 zawodników Gedanii straciło życie w czasie II wojny światowej. Zawodnicy Gedanii bronili Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, ginęli w Szymankowie, bronili także i ginęli na Westerplatte. (…) Z tych wszystkich przyczyn, z naszej misji, z inkluzywności naszej instytucji, z faktu, że „Gedania” przed wojną znaczyła tyle, co „Polska” – ten klub i przynależność do niego była rodzajem nie tylko deklaracji sportowej, ale też deklaracji narodowej, gotowości do obrony bardzo ważnych wartości, do obrony Rzeczpospolitej w zdominowanym przez Niemców Wolnym Mieście Gdańsku – postanowiliśmy, aby Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku stało się oficjalnym partnerem Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania 1922.

O założeniach partnerstwa między Muzeum a klubem opowiedział Mateusz Kotecki, koordynator współpracy międzyinstytucjonalnej z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Na koszulkach, w których występować będzie pierwszy zespół Gedanii, pojawi się wizerunek jednego z bohaterów, gedanisty, który oddał życie za Polskę. Następną kwestią jest dotarcie do kolejnych pokoleń gdańszczan, młodych gedanistów. Dlatego, gdy tylko sytuacja na to pozwoli, młodzi sportowcy odwiedzą Muzeum, by poznać historię Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, sytuację, kiedy klub powstawał blisko 100 lat temu, z jakimi problemami tutaj się borykano. Zgodnie z mottem klubu „Historia zobowiązuje”, aby ci młodzi sportowcy mieli świadomość, że reprezentują barwy klubu, który niesie uniwersalne i ponadczasowe wartości

mówił.


GKS Gedania 1922 powstał w 2006 roku, jest kontynuatorem Gedanii Gdańsk. Przypomina i pielęgnuje historię klubu, którego 100. rocznica powstania przypadnie w przyszłym roku.

Organizując klub w 2006 roku, przyjęliśmy nazwę Gedania 1922, żeby szczególnie uwzględnić historię najstarszego polskiego klubu piłki nożnej w Gdańsku. Wybraliśmy również motto „Historia zobowiązuje”. To motto dzisiaj się niemal w stu procentach dopełniło. To jest dla Gedanii element stałości i trwałości, na którym budowaliśmy rozwój edukacyjny, sportowy i szkoleniowy naszej młodzieży i im mówimy, czym była Gedania i kim byli gedaniści, jakie jest znaczenie tego klubu w Gdańsku, jakie znaczenie miał ten klub w okresie, kiedy było Wolne Miasto Gdańsk. Gedaniści czuli się mocno związani z polskością i byli jej nośnikiem w Wolnym Mieście Gdańsku. Element historyczny jest bardzo ważny równolegle z elementem szkolenia dzieci i młodzieży

podkreślał Władysław Barwiński, prezes Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania 1922.

Wspólne działania obu instytucji będą skupiały się także na przygotowaniach do 100. rocznicy powstania historycznego klubu Gedania, która przypada w 2022 r. W ramach tych szczególnych obchodów odbędą  się m.in. liczne mecze – w tym także międzynarodowe, prowadzone będą działania charytatywne, zostanie zorganizowana wystawa oraz wydana książka opowiadająca o sportowcach Gedanii – patriotach, którzy walczyli w trakcie II wojny światowej.

Wstępny plan obchodów przedstawił Bartosz Dolański, dyrektor sportowy Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania 1922.

To między innymi mecz towarzyski pierwszego zespołu Gedanii z klubem z Ekstraklasy. Mam nadzieję,  że na 100-lecie awansujemy do III ligi, bardzo na to liczę. Jeżeli chodzi o mecz, to rozmawiamy w tej sprawie z wieloma klubami. Na pewno będzie turniej międzynarodowy dla dzieci, a także odsłonięcie historycznej alejki z eksponatami dotyczącymi gedanistów – bohaterów II wojny światowej. Do tego dojdzie bal charytatywny, podczas którego zostaną docenione osoby zasłużone dla Gedanii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...