niedziela, 22 grudnia, 2024

Muzealne lekcje online w ogólnopolskiej odsłonie

Muzeum Gdańska rozszerza zasięg projektu lekcji online skierowanego do słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku, studentów, licealistów, uczniów szkół podstawowych oraz przedszkoli. Pedagodzy z całej Polski mogą wybierać spośród pięciu tematów, a nieodpłatne zajęcia odbywają się poprzez aplikację Microsoft Teams.

W nowym roku spełniamy prośby nauczycieli i rozszerzamy zasięg naszej oferty lekcji online na całą Polskę. W naszym zamyśle projekt miał być praktycznym, nieodpłatnym narzędziem spełniającym aspekty podstaw programowych, który wspierałby pracę tysięcy gdańskich nauczycielek oraz nauczycieli. Zajęcia poświęcone historii Europy, Polski i Gdańska, to także zaproszenie do poznania historii najważniejszych zabytków i oddziałów Muzeum Gdańska, czyli Dworu Artusa, Ratusza Głównego Miasta, Domu Uphagena i Wartowni nr 1 na Westerplatte. Lekcje, tym razem w ogólnopolskiej odsłonie, będziemy prowadzić do odwołania

mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. 

Wzięcie udziału w zajęciach jest wyjątkowo proste. Wystarczy tylko zgłosić się do osoby prowadzącej konkretne zajęcia i zarezerwować termin.

Oferta lekcji online składa się z czterech tematycznych propozycji, tj. „Herb Gdańska”, „Rycerze króla Artura”, „Panienka z okienka” oraz „W domu państwa Uphagenów”. Ze wszystkich mogą skorzystać uczniowie klas I-IV szkół podstawowych. Pierwsza z lekcji spełnia również podstawę programową dla uczniów klas IV-VI. Dwie ostatnie, tj. lekcje poświęcone bohaterce powieści Jadwigi Łuszczewskiej oraz o życiu codziennym w dawnym Gdańsku, są przeznaczone również dla przedszkolaków.

W czasie zajęć będziemy się starali odtworzyć wszystkie elementy i emocje towarzyszące nam podczas tradycyjnych spotkań. Chcemy zapewnić uczniom możliwość interakcji, bezpośredniego kontaktu z animatorem, w oparciu o najbardziej powszechne obecne narzędzie, jakim jest platforma Microsoft Teams. Podczas rezerwacji zajęć nauczyciel otrzyma link do spotkania, następnie rozdystrybuuje go wśród swoich uczniów. W wyznaczonym terminie spotykamy się przed monitorami

mówi Monika Kryger z Muzeum Gdańska, kierownik Działu Edukacji.

Lekcje online powstały w oparciu o projekty edukacyjne prowadzone w sezonie letnim przy Wartowni nr 1 na Westerplatte. Jednym z nich jest „Szlak Pamięci”, w ramach którego uczestnik otrzymywał pakiet informacji o historii półwyspu, najważniejszych obiektach oraz osobach związanymi z jego losami. Zajęcia przeznaczone są dla słuchaczy uniwersytetów III wieku, licealistów oraz uczniów ostatnich klas szkół podstawowych.

W ramach lekcji, poprzez pryzmat Westerplatte, podsumowujemy historię Polski i Gdańska w XX wieku. Do wyboru są dwie formy. Możemy przeprowadzić spacer po Westerplatte, omawiając przygotowanie placówki do pełnienia funkcji składnicy tranzytowej, działania podjęte bezpośrednio przed wybuchem wojny i obronę Westerplatte. Z drugiej strony losy jego obrońców ilustrują w pigułce losy naszych żołnierzy walczących na niemalże wszystkich frontach II wojny światowej oraz historię społeczeństwa w czasach PRL. Te zagadnienia omówimy w formie konwersatorium na podstawie materiałów dydaktycznych. Wartością dodaną takiej formy jest nauka zasad krytycznego myślenia poprzez pytania i poszukiwanie odpowiedzi

mówi Mateusz Jasik z Muzeum Gdańska, kierownik Wartowni nr 1 na Westerplatte.

Bezpłatne lekcje online będą prowadzone od poniedziałku do piątku w godz. 10-14. Każde spotkanie trwa ok. 45 minut. Aby wziąć udział w zajęciach należy zgłosić się telefoniczne do osoby je prowadzącej. Informacje i dane kontaktowe znajdują się na stronie internetowej Muzeum Gdańska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...