środa, 22 stycznia, 2025

Muzealnicy w obronie zagrożonej przyrody

Londyńskie Muzeum Historii Naturalnej przygotowało nową, dziesięcioczęściową serię podcastów Wild Crimes poświęconą bardzo niebezpiecznemu zjawisku – handlowi dziką florą i fauną. Pierwszy odcinek będzie dostępny 1 lipca, następne – w kolejne czwartki.

Każdego dnia na całym świecie zwierzęta i rośliny są pozyskiwane, pakowane i sprzedawane, aby zaspokoić ludzką chciwość i konsumpcjonizm. Począwszy od handlu kością słoniową, który pchnął słonie na skraj wyginięcia, po handel egzotycznymi zwierzętami domowymi – miliony zwierząt cierpią z rąk zorganizowanych gangów przestępczych.

Jednak nie tylko zwierzęta padają ofiarą przestępstw przeciwko dzikiej przyrodzie. Ponieważ stan globalnej bioróżnorodności spada w alarmującym tempie, a zapotrzebowanie na konsumpcję przez ludzi stale rośnie, rośnie ryzyko przyszłych pandemii i wysychania zasobów naturalnych planety. Zwiększa je fakt, że w ubogich społecznościach lokalnych wiele osób zajmuje się nielegalnym handlem dziką fauną i florą, aby wesprzeć swoje rodziny.

Muzeum Historii Naturalnej przygotowało serię podcastów, w których dr Tori Herridge i dr Khalil Thirlaway opowiedzą o niektórych z najbardziej lukratywnych zbrodni dokonywanych na dzikich zwierzętach na świecie. Spróbują także odpowiedzieć na pytanie, jak możemy im zapobiegać.

Pierwszy odcinek przedstawia najczęściej przemycanego ssaka na świecie – łuskowca. Istnieją one od 50 milionów lat, ale wkrótce mogą wyginąć. W audycji głos zabiorą nie tylko naukowcy z muzeum, ale też eksperci z RPA, którzy poświęcają swoje życie tropieniu przemytników. Odcinek drugi opowiada o handlu gadami w Tanzanii – kraju, w którym od 2016 r. obowiązuje zakaz eksportu wszystkich dzikich zwierząt, ale od którego prywatni kolekcjonerzy na całym świecie kupują kameleony, węże i gekony, utrzymując je jako zwierzęta domowe tysiące mil od ich naturalnych siedlisk.

Odcinki pierwszy i drugi będą dostępne od czwartku 1 lipca, natomiast trzeci, poświęcony węgorzom szklistym, pojawi się tydzień później, 8 lipca. Następne odcinki będą emitowane co czwartek – aż do końca sierpnia. Wszystkich będzie można bezpłatnie słuchać na stronie nhm.ac.uk/wildcrimes i pobierać za pośrednictwem Spotify, podcastów Google i podcastów Apple.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...