piątek, 22 listopada, 2024

Muzeum Emigracji wokół codzienności

W 2023 roku program Muzeum Emigracji w Gdyni oscyluje wokół zagadnienia codzienności. W kręgu zainteresowań instytucji będą rutynowe czynności traktujące upływ czasu, budujące to, co przyjazne, znane i bezpieczne. Takie właśnie tematy będą poruszane podczas wielu zaplanowanych w tym roku wydarzeń.

Pierwszą okazją do rozmowy o „Niecodziennej codzienności” będą Spotkania Literackie, na które zaproszenie przyjęli m.in. Grzegorz PiątekTomasz SłomczyńskiAgata SikoraOlga DrendaOlga GitkiewiczMagdalena ŻadkowskaAgata Szydłowska, prof. dr hab. Jarosław DumanowskiTessa Capponi-BorawskaBartłomiej Kieżun i Małgorzata Minta.

–  „Niecodzienna codzienność” to temat, którym zajmiemy się w Muzeum Emigracji w tym roku. Warto zarezerwować sobie czas w weekend 17-19 lutego, aby odwiedzić nas w porcie, w budynku zabytkowego Dworca Morskiego, ponieważ zaproponowaliśmy dosyć bogatą ofertę siódmych Spotkań Literackich. Będziemy rozmawiać z badaczkami, badaczami, dziennikarzami, dziennikarkami, pisarzami, pisarkami o tych wątkach codzienności, które pozwalają nam lepiej radzić sobie ze zwykłym życiem. Myślę, że w czasie kryzysów, pandemii i wojny to dla nas wszystkich szczególnie ważne – informuje Patrycja Kluczkowska z Działu Projektów Kulturalnych w Muzeum Emigracji.

Uczestnicy spotkań w muzeum razem z gośćmi zastanowią się, w jaki sposób radzimy sobie z codziennością, oswajamy ją i opisujemy. Czy codzienne rytuały dają nam poczucie bezpieczeństwa, czy są raczej kolejnym wiążącym nas ograniczeniem? Jak budować bezpieczną, wspólną przestrzeń? W jaki sposób utrwalać ulotne chwile?

Na te oraz inne pytania poszukamy odpowiedzi w Muzeum Emigracji już 17, 18 i 19 lutego. To będzie weekend z literaturą i wydarzeniami towarzyszącymi, takimi jak potańcówka czy warsztaty fotografii kulinarnej.

Każdy dzień Spotkań Literackich pogłębia inny wątek codzienności. W piątek porozmawiamy o byciu razem, w sobotę o bezpiecznej udomowionej przestrzeni, a niedziela jest zarezerwowana dla miłośników sztuki kulinarnej. Wstęp na wszystkie spotkania oraz sobotnią potańcówkę „silent disco” jest bezpłatny. Na warsztaty fotografii kulinarnej obowiązują zapisy.


RAZEM – piątek, 17 lutego:

  • godz. 17.00 – sala kinowa, budynek Dworca Morskiego – „Codzienność dla zaawansowanych”

Goście: Marek Krajewski, Agata Sikora, Magdalena Żadkowska. Rozmawia: Szymon Kloska.

Premiera najnowszego numeru rocznika Polskiego Przeglądu Migracyjnego to rozmowa o sposobach badania i opisywania codzienności – a przez to jej oswajania. Skierowana zarówno dla badaczy codzienności, jak i jej praktyków. Wydarzenie będzie także dostępne online.

„Polski Przegląd Migracyjny” w wersji papierowej jest dostępny w salonach Empiku, w serwisach Empik.com i Publio.pl oraz w księgarni Muzeum Emigracji.

Prof. dr hab. Marek Krajewski – socjolog zajmujący się m.in. wizualnością, popkulturą i socjologią przedmiotów. Kieruje Archiwum Badań nad Życiem Codziennym (archiwum.edu.pl). Jest autorem m.in. „POPamiętanie” (Słowo/obraz terytoria), „Incydentologia”, „Są w życiu rzeczy…. Szkice z socjologii przedmiotów” (Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana).

Dr Agata Sikora – kulturoznawczyni, krytyczka literacka. Stale współpracuje z „Dwutygodnikiem”, a dla najnowszego „Polskiego Przeglądu Migracyjnego” pisze o codzienności. Autorka m.in. „Wolność, równość, przemoc” (Karakter). Obecnie pracuje nad książką „Szczerość. O wyłanianiu się nowoczesnego porządku komunikacyjnego”.

Dr Magdalena Żadkowska – socjolożka, badaczka codzienności w Zakładzie Socjologii Życia Codziennego Uniwersytetu Gdańskiego. Autorka m.in. „Para w praniu. Codzienność, partnerstwo, obowiązki domowe” (WUG), współautorka tomu „Tu się pracuje! Socjologiczne studium pracy prowadzonej w domu na zasadach telepracy” (Libron).

  • godz. 19.00 – sala kinowa, budynek Dworca Morskiego – „Szczeliny istnienia”

Goście: Olga Drenda, Eliza Kącka. Rozmawia: Szymon Kloska.

Podstawę naszego istnienia stanowi codzienność. A że fakt istnienia przeżywamy jako niezwykle ważny, więc ogarnia nas zdumienie, ilekroć uświadamiamy sobie, że upływa ono na drobiazgach”– pisała Jolanta Brach-Czaina. Co leżało u podstaw jej filozofii codzienności? O to zapytane zostaną zainspirowane jej twórczością pisarki i badaczki.

Olga Drenda – pisarka, eseistka, tłumaczka. Autorka m.in. książek „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji”, „Wyroby. Pomysłowość wokół nas” (Nagroda Literacka Gdynia w kategorii esej) oraz rozmów: „Czyje jest nasze życie” (wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim) i „Książka o miłości” (wspólnie z Małgorzatą Halber). Prowadzi stronę dokumentującą zdarzenia i obiekty z przełomu lat 80 i 90 (www.facebook.com/duchologia).

Eliza Kącka –  pisarka, literaturoznawczyni, krytyczka, felietonistka „Tygodnika Powszechnego”. Autorka m.in. „Strefy zgniotu” (Lokator) – zapisków rozmów usłyszanych na ulicach, w sklepach, w autobusach, w przychodniach, na klatce schodowej. Wkrótce ukaże się jej książka eseistyczna „Idiomy” (Austeria).

SIEDLISKO – sobota, 18 lutego:

  • godz. 14.00 – sala kinowa budynek Dworca Morskiego – „W drodze”

Rozmawiają: Ewa Pluta i Olga Gitkiewicz.

W jaki sposób dzielimy przestrzeń na dostępną i obcą? Jaki udział mają w tym granice – fizyczne zasieki i cezury mentalne? Czy wędrówka oznacza ciągłe bycie poza sferą komfortu? O tym rozmawiają polskie reportażystki.

Ewa Pluta – dziennikarka, redaktorką online związana m.in. z „Newsweekem”. Pod koniec 2022 roku nakładem wydawnictwa Dowody na Istnienie ukazał się jej debiut, w którym łączy perspektywę pieszej reportażystki z uniwersalną refleksją nad dzielącymi ludzi granicami, murami i zasiekami: „Rubież. Reportaż wędrowny”.

Olga Gitkiewicz – dziennikarka, redaktorka. Współpracuje z tygodnikiem „Polityka” i portalem gazeta.pl, na łamach których publikuje reportaże i teksty historyczne. Autorka m.in.  „Nie hańbi” i „Nie zdążę” (nagrodzonej Grand Press) – o zawodowej i transportowej codzienności Polaków z mniejszych miejscowości.

  • godz. 16.00 – sala kinowa budynek Dworca Morskiego – „Domowe pielesze”

Goście: Dorota Brauntsch Agata Szydłowska. Rozmawia: Georgina Gryboś (literackakavka.pl).

W jaki sposób oswajamy przestrzeń? Co czyni mieszkanie domem? Dlaczego tęsknimy do miejsc i rzeczy? Porozmawiamy z reportażystką i znawczynią polskiego dizajnu.

Dorota Brauntsch – dziennikarka, autorka „Domy bezdomne” – książki o znikających murowanych domach pszczyńskich. O jej fotograficzno-reporterskim projekcie Ceglane Domy pisały m.in. „Polityka” i „Gazeta Wyborcza”.

Agata Szydłowska – etnolożka, historyczka sztuki, kuratorka wystaw poświęconych polskiemu projektowaniu. Autorka m.in. „Miliard rzeczy dookoła. Szydłowska rozmawia z polskimi projektantami graficznymi” (Karakter), „Od solidarycy do TypoPolo. Typografia a tożsamości zbiorowe w Polsce po roku 1989” (Ossolineum). Obecnie pracuje nad opowieścią  o polskim mieszkaniu w PRL z dala od cukierkowych wyobrażeń o wszechobecnym wysmakowanym wzornictwie (maj, Czarne).

  • godz. 18.00 – sala kinowa budynek Dworca Morskiego – „Gościnne progi?”

Goście: Grzegorz Piątek Tomasz Słomczyński. Rozmawia: Georgina Gryboś (literackakavka.pl).

Czym jest miasto otwarte? Czy Gdyni przynależne jest to miano? O miastach przyjaznych rozmawiać będziemy z autorami pracującymi z historycznym dziedzictwem Gdyni i tożsamością Kaszub.

Grzegorz Piątek – architekt, kurator, krytyk i historyk architektury. Autor m.in. „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949” oraz „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939” (W.A.B.). Laureat Paszportu Polityki w kategorii literatura za rok 2022.

Tomasz Słomczyński – dziennikarz i reporter. Związany z „Magazynem Kaszuby”, TVN24, „Dziennikiem Bałtyckim”. Autor „Kaszëbë” – reportażu poświęconego tożsamości kaszubskiej (Czarne, laureat Konkursu Literatury Kaszubskiej i Pomorskiej Costerina 2022).

  • godz. 20.00 – Magazyn Tranzytowy Muzeum Emigracji – Potańcówka w stylu „silent disco”  – Enjoy the Silence

Noc, widok na basen portowy, wyjątkowe wnętrza Magazynu Tranzytowego i przytulne brzmienia. Założysz słuchawki, wybierzesz odpowiednią muzykę i poczujesz się w muzeum jak w domu. Wstęp bezpłatny.

WSPÓLNY STÓŁ  – niedziela, 19 lutego:

  • godz. 12.00-14.00 – restauracja Mondo, II piętro, budynek Dworca Morskiego – Warsztaty fotografii kulinarnej dla amatorów

Prowadzenie: Anna Włodarczyk (strawberriesfrompoland.pl).

Chcesz uwiecznić swoje kulinarne triumfy, ale nie wiesz jak? Wystarczy telefon, chęci i szczypta cierpliwości. Tajniki perfekcyjnych zdjęć domowych potraw zdradzi doświadczona blogerka kulinarna.

Anna Włodarczyk – pasjonatka kuchni i fotografii kulinarnej. Od 16 lat prowadzi bloga strawberriesfrompoland.pl archiwizując skrawki codzienności. Autorka książek „Zapach truskawek. Rodzinne opowieści” (Czarne) oraz „Retro kuchnia” (Nasza Księgarnia).

Ilość miejsc ograniczona. Dla uczestników warsztatów: bilety w cenie 50 PLN do zakupu w kasie MEG. Dla obserwatorów warsztatów zgłoszenia na adres: zapisy@muzeumemigracji.pl.

Foto day – zachęcamy do fotografowania wyjątkowych wnętrz Dworca Morskiego, Muzeum Emigracji w Gdyni i basenu portowego oraz dzielenia się efektami na Instagramie i Facebooku (oznacz: @muzeumemigracji).

  • godz. 14.00 – sala kinowa, budynek Dworca Morskiego – „Gotowanie to podróż”

Goście: Tessa Capponi-Borawska i Bartłomiej Kieżun. Rozmawia: Małgorzata Minta (mintaeats.com).

Książki o kuchni to okazja do ożywienia wspomnień – zapraszają nas do sentymentalnej podróży i wyprawy na nowe terytoria. O gotowaniu jako podróży porozmawiamy z uznanymi autorami i autorkami.

Tessa Capponi-Borawska – italistka urodzona we Florencji. Związana z „Twoim Stylem” czy „Elle”. Autorka książek „Moja kuchnia pachnąca bazylią”, „Dziennik toskański”, „Smak kwiatów pomarańczy” (wraz z Agnieszką Drotkiewicz) – publikacji o historii kuchni i kulturze jedzenia.

Bartłomiej Kieżun – fotograf, podróżnik, dziennikarz i bloger kulinarny (znany jako @krakowski makaroniarz). Uznawany jest za specjalistę w zakresie kuchni śródziemnomorskiej. Autor nagradzanych książek m.in. „Italia do zjedzenia”. 

  • godz. 16.00 – sala kinowa, budynek Dworca Morskiego – „Polityczna kuchnia”

Rozmawiają: Jarosław Dumanowski i Małgorzata Minta (mintaeats.com).

Czy gotowanie może być polityczne? Czy historia jedzenia jest odbiciem historii społeczeństw? Pytamy wybitnego znawcę tematu i propagatora kuchni staropolskiej.

dr hab. Jarosław Dumanowski, prof. UMK –  specjalizuje się m.in. w kulturowej historii kuchni i jedzenia. We współpracy z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie wydaje najstarsze polskie książki kucharskie. Prowadzi blog poświęcony tradycjom kulinarnym (www.dumanowski.natemat.pl) oraz stronę „Kuchnia staropolska”. Współautor książki „Kapłony i szczeżuje. Opowieść o zapomnianej kuchni polskiej” (Czarne).

  • godz. 18.00 – sala kinowa, budynek Dworca Morskiego – „Karmimy relacje”

Goście: Khedi Alieva, Magdalena Maślak. Rozmawia: Patrycja Kruczkowska.

Czy spotkanie przy wspólnym stole może przybliżyć nas do lepszego wzajemnego zrozumienia? Czy gotowanie jest formą komunikacji? Pytamy doświadczone działaczki.

Khedi Alieva – działaczka społeczna na rzecz imigrantów, prezeska fundacji Kobiety Wędrowne wspierające kobiety z doświadczeniem uchodźczym i migracyjnym. Od 2021 fundacja prowadzi warszawskie bistro Kuchnia konfliktu – miejsce dialogu, w którym osoby z doświadczeniem migracji dzielą się kuchnią rodzinnych stron.

Magdalena Maślak – inicjatorka i koordynatorka Festiwalu Żydowskiego Jedzenia TISZ, od lat z powodzeniem organizowanego w Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Zajmuje się żydowską kulturą kulinarną i jej związkami z kuchniami lokalnymi.

ŹródłoUM Gdynia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...