Łódzkie Muzeum Farmacji im. prof. Jana Muszyńskiego na pl. Wolności 2 zostało otwarte 10 marca 2008 r. z inicjatywy łódzkich farmaceutów – mgr farm. Teresy Górskiej oraz dra Wojciecha Giermaziaka. Jego siedzibą jest kamienica z roku 1840, w której nieprzerwanie – do dziś – działa pierwsza łódzka apteka.
Właścicielem Muzeum jest polska firma Pelion, która działa na rynku ochrony zdrowia już od ponad 30 lat. Jego siedzibą jest mieszczańska kamienica z roku 1840, w której działa do dziś pierwsza łódzka apteka. Jej założycielem był niemiecki farmaceuta Karol Ketschen, który w 1828 roku otrzymał koncesję na otwarcie apteki na Nowym Rynku (dawniej plac Wolności).
Muzeum powstało dla upamiętnienia dziejów aptekarstwa Ziemi Łódzkiej. Placówka gromadzi, przechowuje, konserwuje, opracowuje, eksponuje i udostępnia dobra kultury materialnej z dziedziny farmacji. Zajmuje się też upowszechnianiem wiedzy z zakresu historii, rozwoju, osiągnięć i przeobrażeń zawodu farmaceuty. Jego patronem jest prof. Jan Kazimierz Muszyński – współorganizator Wydziału Farmacji w Łodzi i pierwszy jego dziekan w latach 1945-1957 oraz kierownik Katedry Farmakognozji, niestrudzony wychowawca młodzieży i krzewiciel wiedzy farmaceutycznej, pionier ziołolecznictwa w Polsce.
Obecna powierzchnia całej placówki wynosi 449 m2, a w jej zbiorach znajduje się ponad 3 tys. eksponatów. Muzeum na bieżąco prowadzi inwentaryzację cyfrową pozyskiwanych zbiorów.
Na stałą ekspozycję składają się odtworzone z dużą dbałością:
- izby apteczne z przełomu XIX i XX w. wraz zabytkowymi meblami, naczyniami, wagami oraz narzędziami aptecznymi
- zielarnia ze zbiorem pojemników do przechowywania ziół
- biblioteka z kolekcją starych farmakopei, kalendarzy i czasopism farmaceutycznych.
Olbrzymie wrażenie na zwiedzających robią zabytkowe meble apteczne z przełomu XIX i XX wieku, a także kolekcja naczyń aptecznych, narzędzi, wag aptecznych czy zabytkowe sygnatury. W ostatnim czasie muzeum pozyskało zabytkową kasę i kantorek pochodzący z najstarszej łódzkiej drogerii, która powstała w 1919 roku. W muzealnych zbiorach bibliotecznych znajduje się m.in. Zielnik Szymona Syreniusza z XVII wieku oraz ciekawy zbiór farmakopei.
Muzeum ma na swoim koncie organizację wielu ciekawych i różnorodnych wystaw. Do najważniejszych na pewno można zaliczyć ekspozycję zorganizowaną w 100 – lecie odzyskania niepodległości zatytułowaną „Rodzina Głuchowskich – farmaceuci i patrioci”, na której zaprezentowano dokonania i zasługi znanej i cenionej łódzkiej rodziny aptekarskiej. Niezwykle ciekawą ekspozycją czasową ostatnich lat była również wystawa „Nivealia Pana
Oskara – o produktach kosmetycznych i specyfikach farmaceutycznych aptekarza Oskara Tropliwitza z kolekcji Wojciecha Mszycy”. To wystawa, która miała miejsce na przełomie 2017 i 2018 roku, a prezentowała zbiory dotyczące historii marki Nivea.
W ostatnich trzech latach Muzeum zacieśniło swoją współpracę z Fundacją DOZ, z którą zorganizowało trzy wystawy tematyczne: „Skarby z ula” o leczniczych właściwościach miodu, „Kawa – czarodziejski napój” oraz „Czekolada – Boski Napój”. Wszystkie one wiązały się również z prelekcjami dotyczącymi tematu. W minionym roku muzeum zorganizowało wystawę upamiętniającą łodzian, a w szczególności łódzkich farmaceutów, którzy zasłużyli się w walce podczas wojny polskobolszewickiej. Wystawa nosi tytuł „Łódzcy farmaceuci w wojnie polsko-bolszewickiej”.
Ważną częścią muzealnej działalności są liczne spotkania, m.in. dla grup seniorów czy dzieci i młodzieży szkolnej. W roku 2019 odbył się tu cykl spotkań dla seniorów zorganizowany wraz z Fundacją DOZ i połączony z projekcją filmów, a także spotkania przy znanych i lubianych grach planszowych. Dla dzieci i młodzieży organizowane są ciekawe zajęcia warsztatowe, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem od wielu lat. Muzeum współpracuje też z wieloma instytucjami kultury, samorządem oraz uczelniami wyższymi i bierze aktywny udział w wielu wydarzeniach kulturalnych, takich jak „Narodowe Czytanie”, gry miejskie czy Noc Muzeów.
W obecnym roku chcielibyśmy kontynuować serię spotkań dla seniorów oraz
przygotować nową wystawę tematyczną tym razem związaną z leczniczymi
właściwościami herbaty. Przy okazji tej wystawy mamy nadzieję, że uda się
zorganizować ciekawy wykład tematyczny. Oczywiście w stałej ofercie są
nasze warsztaty farmaceutyczne i liczymy że wrócimy do ich przeprowadzania
w tym roku. Żywimy nadzieję że będziemy mogli jak najszybciej w tym roku
otworzyć nasze ekspozycje dla wszystkich zwiedzających. Tak więc do
rychłego zobaczenia w Muzeum Farmacji im. prof. Jana Muszyńskiego w Łodzi
przy placu Wolności 2. A tymczasem zapraszamy na naszego muzealnego
facebooka: www.facebook.com/MuzeumFarmacjiLodz
zaprasza Jakub Kossowski.