czwartek, 24 kwietnia, 2025

Muzeum Historii Włocławka ma 50 lat

Muzeum Historii Włocławka, jeden z sześciu oddziałów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, świętuje 50-lecie działalności. Uroczystości jubileuszowe, z udziałem radnych województwa Wojciecha Jaranowskiego i Stanisława Pawlaka, odbyły się w sobotę (3 grudni)a. W ich trakcie wręczono ministerialne odznaczenia Zasłużony dla Kultury Polskiej, nadawane osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury, oraz otwarto okolicznościową wystawę poświęconą półwieczu działalności placówki.

– Muzeum Historii Włocławka od pięciu dekad pielęgnuje bogate dziedzictwo tego pięknego miasta. Zgromadzone tam zbiory prezentują historię Włocławka i regionu od pradziejów do czasów PRL-u. Dyrekcji placówki i pracownikom składam gratulacje z okazji jubileuszu – mówi marszałek województwa Piotr Całbecki.

Muzeum Historii Włocławka, jeden z oddziałów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, ma swoją siedzibę w barokowych kamienicach przy włocławskim Starym Rynku. W 2018 roku przeszło gruntowną rewitalizację i od tego czasu znów jest otwarte dla zwiedzających. Spowodowana remontem przerwa w funkcjonowaniu placówki trwała aż pięć lat (od 2013 do 2018 roku). Remont i modernizacja Muzeum Historii Włocławka, został sfinansowany przez samorząd województwa z udziałem środków Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz środków własnych muzeum. Ogólny koszt inwestycji (włączając w to urządzenie ekspozycji stałych i wyposażeniem pracowni) wyniósł ponad 3 mln złotych.

Zakres prac w kompleksie budynków przy Starym Rynku objął m.in. wymianę pokrycia dachów i okien, przeprowadzenie skomplikowanego w tym wypadku odwodnienia i zabezpieczenia przeciwwodnego piwnic i fundamentów. Rozbudowano również część recepcyjną, socjalną i układ komunikacyjny, wykonano remont konserwatorski elewacji, rozbudowano  część recepcyjno-socjalną i układ komunikacyjny oraz remont konserwatorski i zagospodarowano dziedziniec. Urządzono również muzealne pracownie i magazyny zbiorów oraz wykonano systemy ekspozycyjne (gabloty, przeszklone zabudowy i stelaże).

Remont był kolejną inwestycją przeprowadzoną na rzecz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, będącego wojewódzką marszałkowską instytucją kultury. Wśród zrealizowanych przedsięwzięć są prace wykonane w skansenie w Kłóbce:

  • odrestaurowanie dworu Orpiszewskich (więcej),
  • prace melioracyjne w obrębie zespołu dworsko-parkowego (więcej),
  • przeniesienie do Kłóbki zabytkowego drewnianego kościoła z Brzeźna w powiecie lipnowskim oraz jego rekonstrukcja (więcej),
  • rewitalizacja zabytkowego spichlerza dworskiego (więcej). Koszt tej inwestycji to ponad 3,5 mln złotych. Blisko 2,5 mln złotych stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, a ponad pół miliona złotych to środki pochodzące z budżetu samorządu województwa.

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku w 2019 roku  obchodziło jubileusz 110-lecia (więcej).

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...