Od 1 stycznia 2022 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Powiat Ostrowiecki wspólnie prowadzą Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zgodnie z podpisaną umową, budżet Muzeum w Ostrowcu Świętokrzyskim ma wynieść 3 mln zł, z czego połowę będzie przekazywał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim kontynuuje działalność utworzonego 25 września 1970 r. Muzeum Regionalnego. Od 1979 r. pod jego stałą opieką znajduje się zespół kopalń neolitycznych, który 8 września 1994 r. został uznany za Pomnik Historii „Krzemionki – kopalnie krzemienia z epoki neolitu”. Rok później Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa ustanowił go rezerwatem przyrody pod nazwą „Krzemionki Opatowskie”.
W 2001 r. Muzeum Historyczno-Archeologiczne zostało wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów. Skupiło swoje działania na pracach archeologiczno-konserwatorskich w prahistorycznych wyrobiskach kopalń organizując jednocześnie działalność muzealną. Udostępniło m.in. „Podziemną trasę turystyczną w neolitycznych kopalniach krzemienia pasiastego”, która otrzymała nagrodę w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla 2004”. Dzięki staraniom muzealników w 2019 roku Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego trafił na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.