piątek, 22 listopada, 2024

Muzeum Kameralne w Gdyni: zakupy jak za dawnych lat

Jest w Gdyni takie miejsce, dzięki któremu możemy na chwilę przenieść się w przeszłość do lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Mowa o Muzeum Kameralnym, które mieści się w podziemiach Hali Łukowej.

Zespół Miejskich Hal Targowych to w Gdyni miejsce kultowe. Wspaniałe modernistyczne budynki są jednymi z najbardziej charakterystycznych w mieście z morza i marzeń. Jednak nie o samą architekturę chodzi. Hale Targowe to przede wszystkim od wielu, wielu lat jedno z ulubionych miejsc zakupów mieszkańców. Do dziś tętni ono życiem. Znajdziemy tu zarówno warzywa, owoce, wypieki, jak i ryby, mięso oraz rozmaite, przydatne artykuły.

Od kilku lat Hale Targową łączą funkcję handlową z kulturalną. Regularnie odbywają się tam Dni Kreatywne, podczas których uczestnicy mają okazję brać udział w warsztatach czy prelekcjach. W podziemiach funkcjonuje również przestrzeń artystyczna „Halo Kultura”. Również w podziemiach znajduje się wyjątkowa przestrzeń – Muzeum Kameralne. Znaleźć je można pod Halą Łukową, w boksach 322 i 323.

– Przede wszystkim wystawa dotyczy tych przedmiotów, które można było kupić na halach w latach 60. i 70., a które wtedy po prostu były niedostępne w innych sklepach. Rzeczywiście hale były takim Peweksem dla ludzi niemających dewiz, gdzie można było zaopatrzyć się w pierwsze jeansy, pierwszy aparat fotograficzny czy zegarek cyfrowy – mówi Jacek Debis z Agencji Rozwoju Gdyni.

Wspomnienia w Muzeum Kameralnym przywołuje również kustoszka, pani Bożena Samburska, która przez 30 lat w Hali Łukowej prowadziła sklep kolonialny „Szafran”. Swoimi historiami i opowieściami o zgromadzonych w muzeum przedmiotach pozwala odwiedzającym cofnąć się w czasie.

– To miejsce jest w dużej mierze miejscem społecznych działań. Większość przedmiotów, które tam się znajdują, trafiło tam dzięki ludziom. Nie tylko dzięki kupcom na halach, ale też dzięki osobom, które hale odwiedzały przez lata. Mają wiele wspomnień, ale też przedmiotów, które kupowały na halach. Te przedmioty przekazały nam w depozyt albo po prostu do tego, aby można je pokazywać i ich historię opowiadać – komentuje Jacek Debis.

Wstęp do Muzeum Kameralnego jest bezpłatny. Odwiedzać można je w soboty w godzinach od 10:00 do 14:00. Istnieje także możliwość wizyty po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. Wystarczy zadzwonić na numer: +58 712 47 25.

ŹródłoUM Gdynia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...