środa, 22 stycznia, 2025

Muzeum Krakowa zaprasza na „Drążenie miasta”

Muzeum Krakowa po raz kolejny – w ramach święta oddziału Rynek Podziemny – zaprasza do poszukiwania różnych tematów związanych z Krakowem. W tym roku organizatorzy położyli szczególny nacisk na ziemię – przyjrzą się jej z punktu widzenia geodetów, geografów, artystów, a także historyków oraz historyków sztuki.

Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających (e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60). Liczba miejsc ograniczona.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.


Szczegółowy program wydarzenia DRĄŻENIE MIASTA:

11 stycznia 2022 r., godz. 17.30 – Ziemia: żywioł Saturna. Opowieść o Melancholii i nie tylko (wykład online transmitowany na stronie Facebook Rynku Podziemnego)

W średniowieczu w oparciu o teorie antyczne uważano, że istnieje powiązanie między przyrodą, porami roku, żywiołami, ludzką kondycją psychiczną i fizyczną a gwiazdami i planetami. Ziemia, określana jako „zimna i sucha”, była wiązana z temperamentem melancholicznym. W czasie wykładu przyjrzymy się przedstawieniom Saturna, Melancholii i żywiołu ziemi w sztuce średniowiecznej i nowożytnej. Prowadzenie: dr Magdalena Łanuszka (historyk sztuki, autorka bloga Posztukiwania).

18 stycznia 2022 r., godz. 17.30 – Trzęsienia ziemi w dawnym Krakowie (wykład stacjonarny, Rynek Podziemny, Rynek Główny 1)

Choć nasze miasto leży daleko od obszarów sejsmicznych, w przeszłości było nawiedzane przez trzęsienia ziemi. W czasie wykładu dowiemy się, skąd się biorą trzęsienia ziemi, jak to możliwe, że występowały w Krakowie, a także dzięki komu wiemy, że kiedyś miały miejsce. Prowadzenie: Katarzyna Matusik-Niwicka (geograf, przewodniczka po Krakowie).

25 stycznia 2022 r., godz. 17.30 – Na miarę Krakowa… czyli miasto okiem geodety (wykład stacjonarny, Rynek Podziemny, Rynek Główny 1)

Kraków zajmuje ważne miejsce w dziejach geodezji. W czasie wykładu dowiemy się m.in., co łączy nasze miasto z Paryżem, Londynem i Waszyngtonem, czym są tajemnicze medaliony na ścianach krakowskich kamienic oraz poznamy wiele innych geodezyjnych ciekawostek. Prowadzenie: Mariusz Meus (geodeta, przewodniczący akcji Honorowy Południk Krakowski).

1 lutego 2022 r., godz. 17.30 – Z krakowskiej gliny, czyli rzecz o garncarzach i ich wyrobach

Garncarze należeli do rzemieślników, których wyroby znajdowały się z pewnością w każdym krakowskim domu. Na wykładzie dowiemy się, z których miejsc w Krakowie garncarze wydobywali glinę i jakie możliwości dawał im lokalny materiał. Opowiemy też, jakie były metody pracy garncarzy i jakich narzędzi używali oni w swoich warsztatach. Wykład zilustrują wyroby znajdujące się niegdyś w gospodarstwach krakowian, a dziś należące do zbiorów  Muzeum Krakowa. Prowadzenie: dr Katarzyna Moskal (historyk sztuki, Muzeum Krakowa).

15 stycznia 2022 r., godz. 10.30 – Zwiedzanie Muzeum Geologicznego ING PAN (limit 15 osób).


WYDARZENIA DODATKOWE

11 stycznia – 1 lutego 2022 r.wystawa fotografii Jurka Łobazy Drążenie miasta. Ziemia (hol Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35)

Seria fotografii Ziemia jest swobodną interpretacją powiązań pomiędzy bytem (człowiek) i żywiołem (ziemia). Fotografie prezentują wizualne skojarzenia z przyrodą w kolejnych sezonach, a jednocześnie są obrazem zmian ekologicznych powodowanych przez rozwój cywilizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...