środa, 22 stycznia, 2025

Muzeum Książąt Czartoryskich świętuje pierwsze urodziny

19 grudnia 2020 roku minął rok od powstania Muzeum Książąt Czartoryskich. Podobnie jak dla wielu innych placówek, tak i dla tego muzeum nie był to rok najłatwiejszy, ale mimo tego obfitował w wiele wydarzeń.

Rok temu najstarsze polskie muzeum zostało wyremontowane, a kolekcja powróciła „do domu” – już nie jako własność prywatna, ale dziedzictwo narodu polskiego. Udostępnienie kolekcji Książąt Czartoryskich publiczności jest realizacją idei księżnej Izabeli Czartoryskiej, aby „pamiątki przeszłości dla przyszłych pokoleń gromadzić” i dbać o nie tak, jak powinno dbać każde świadome swojej historii państwo. To była nasza jako ministerstwa powinność, aby tę najcenniejszą pozostającą w rękach prywatnych kolekcję sztuki zabezpieczyć jako dziedzictwo narodu polskiego. Starania takie były prowadzone wcześniej, nawet w czasach PRL czy bezpośrednio przez naszych poprzedników, ale z różnych powodów nie zakończyły się sukcesem. Miniony rok i liczne nagrody dla Muzeum Książąt Czartoryskich, zarówno muzealne, jak i w wielu innych dziedzinach, architektury, dostępności itp., potwierdzają, że była to ze wszech miar słuszna decyzja

podkreśla wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prof. Piotr Gliński.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. Andrzej Szczerski przypomina, że w pierwszym roku działalności placówka zorganizowała szereg wystaw, wydarzeń artystycznych, naukowych i edukacyjnych. Wystawa stała muzeum została wyróżniona główną nagrodą konkursu Sybilla, przebudowa i aranżacja zostały docenione w konkursie Property Design Award i konkursie SARP 2020, a rozwiązania związane z dostępnością otrzymały nagrodę Lider Dostępności oraz “Kraków bez barier”. Muzeum zostało też finalistą konkursu Wydarzenie Historyczne Roku oraz było nominowane do nagród O!śnienia czy MocARTy.

Zespół Muzeum w ciągu mijającego roku pracował nad kolejnymi etapami renowacji pozostałych części kompleksu Muzeum Książąt Czartoryskich. Przed nami na wiosnę przyszłego roku otwarcie Galerii Sztuki Starożytnej w Arsenale, a także rozpoczęcie remontu Klasztorka. Dzięki tym inwestycjom Muzeum Książąt Czartoryskich będzie mogło w pełni pokazać wartość swoich zbiorów i piękno swojej siedziby, potwierdzając tym samym, że należy do najważniejszych atrakcji kulturalnych w Polsce

zapowiada dyrektor.

Od dnia otwarcia Muzeum Książąt Czartoryskich odwiedziło już ponad 76 tys. osób, których przyciągnęła nie tylko „Dama z gronostajem”  Leonarda da Vinci, ale także dzieła największych europejskich artystów i wielka kolekcja narodowych pamiątek.

Mimo trudnego dla kultury roku w muzeum wiele się działo. Najmłodsze dzieci wzięły udział w zajęciach przygotowanych specjalnie dla nich, a uczniowie w tradycyjnych lekcjach muzealnych i lekcjach online. Muzeum przygotowało także specjalną ofertę dla seniorów oraz dla osób niepełnosprawnych. Na przykrytym szklanym dachem dziedzińcu odbyły się m.in. Gala Dźwigaczy Kultury, festiwal Kraków Piano Summer, na którym wystąpili między innymi Keigo Mukawa, Gloria Campaner oraz Leszek Możdżer czy nagrania programów kulturalnych przez TVP.

Realizacja muzealnych działań była możliwa dzięki środkom z ministerialnego projektu „Przeszłość przyszłości – remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowe w  Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji”, który zakończy się w marcu 2021 roku. W ramach działań projektowych przeprowadzono prace remontowe i aranżacyjne, zakupiono sprzęt multimedialny, konserwatorski i digitalizacyjny, a zespół 55 konserwatorów przeprowadził konserwację ponad 900 obiektów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...