czwartek, 7 listopada, 2024

Muzeum Narodowe Szkocji zaprezentuje modlitewnik Marii, królowej Szkotów

Ilustrowany modlitewnik z wierszem napisanym odręcznie przez młodą Marię, królową Szkotów, będzie można oglądać w Muzeum Narodowym Szkocji od czwartku 31 marca.

Rękopis Księgi Godzin, który będzie można oglądać do 3 sierpnia, pierwotnie należał do stryjecznej babki Marii, Louise de Bourbon, przeoryszy Fontevraud (1495-1575). Nastoletnia Mary skomponowała wzruszający czterowersowy wiersz pod koniec lat pięćdziesiątych XVI wieku, mniej więcej w czasie swojego małżeństwa z Delfinem Francois. Podpisała go mottem „ Va tu meriteras ” (Idź, zasłużysz) i swoim monogramem, łączącym jej inicjał „M” z greckim Φ, fonetycznym przedstawieniem „F” dla François. Przetłumaczony wiersz brzmi: „Ponieważ pragniecie o mnie tutaj pamiętać w waszych modlitwach i pobożnych przemówieniach, proszę was przede wszystkim, abyście pamiętali, jaki macie udział w moich uczuciach”.

– Wspaniale jest móc zaprezentować tę rzadką, przypominającą klejnot książkę – mówi dr Anna Groundwater, główny kurator działu historii renesansu i wczesnej nowożytności w National Museums Scotland. – Szczególnie wzruszający jest widok młodej Mary, piszącej do jednej z jej najbliższych krewnych po matce, Marie de Guise. Musiała pozostać w Szkocji, kiedy w 1548 roku Maria przybyła na francuski dwór, więc mogła liczyć na pocieszenie i wsparcie głównie od krewnych swojej matki. Ten wiersz odzwierciedla szczególną więź z jej cioteczną babką Louise.

Napisana po łacinie księga była używana do prywatnych modlitw i uważa się, że to przeorysza przekazała ten cenny tom Marii. Na czas trwania wystawy został wypożyczony National Museums Scotland przez The Pininski Foundation z Liechtensteinu.

– W całej Europie istnieje prawdziwa fascynacja wielkimi postaciami szkockiej historii, takimi jak Maria, królowa Szkotów i Karol Edward Stuart – zauważa hrabia Piotr Piniński. – Bardzo się cieszę, że mogę dzielić się tym wspaniałym skarbem i mam nadzieję, że wiele osób przyjdzie go zobaczyć w Muzeum Narodowym Szkocji.

W trakcie trwania wystawy zostanie pokazanych sześć różnych stron Księgi Godzin; każda kolejna będzie wyświetlana co trzy tygodnie, dając zwiedzającym możliwość obejrzenia wielu stron. Została ona również w pełni zdigitalizowana, a kod QR umożliwi zwiedzającym przewijanie stron i przeglądanie niektórych ilustracji. Obrazy te będą również dostępne na stronie internetowej muzeum.

Modlitewnik zostanie wystawiony w galerii Królestwa Szkotów obok innych przedmiotów związanych z Marią, Królową Szkotów, w tym Klejnotów Penicuik, niedawno zwróconych z dużej wystawy w Bibliotece Brytyjskiej, Elizabeth and Mary: Royal Cousins, Rival Queens oraz odlewu repliki jej grobowca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...