czwartek, 7 listopada, 2024

Muzeum Narodowe w Krakowie – szykuje się dobry rok

Krakowskie Muzeum Narodowe zapowiada, że w 2021 roku zaprezentuje 5 nowych galerii stałych oraz ponad 30 wystaw czasowych i pokazów.

O planowanych wydarzeniach muzealnych mówił podczas noworocznego spotkania z mediami dyrektor MNK prof. Andrzej Szczerski.

Najbliższe miesiące w naszym muzeum to początek tego, o czym mówiliśmy rok temu, zapowiadając nowe otwarcie i nowy rozdział w historii muzeum, skoncentrowany przede wszystkim wokół przebudowy stałych ekspozycji. Przez ostatnie lata przyzwyczailiśmy się do spektakularnych wystaw czasowych. Było ich coraz więcej i bardzo dobrze. Pamiętajmy jednak, że podstawą, filarem, na którym opiera się działalność muzeum, są wystawy stałe. Mamy wybitną kolekcję, którą w tej formie chcemy na nowo pokazać, dlatego w tym roku ten obszar naszej działalności będzie szczególnie istotny, choć jednocześnie jest obecny drugi filar, czyli działalność w ramach wystaw czasowych związanych z tematyką nowoczesności w historii sztuki polskiej XX i XXI wieku. W tym roku dokonamy reorganizacji pięciu wystaw stałych. Powrócą te, które możemy pamiętać sprzed bardzo wielu lat, ale pojawią się też nowe, których w Muzeum Narodowym jeszcze nigdy nie było.


podkreślał.

Jako pierwsza zostanie otwarta Galeria Sztuki Starożytnej w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich. Prezentowane będą na niej zabytki pochodzące z kolekcji Czartoryskich i kolekcji Potockich, na nowo odkryte i pokazane. W Gmachu Głównym otwarta będzie z kolei Galeria XX i XXI wieku, uzupełniona o nowe dzieła sztuki w całkowicie nowej odsłonie, z eksperymentalnym projektem wpisania kapsuł edukacyjnych w przestrzeń wystawy.
Tegoroczną nowością będą dwie galerie w Kamienicy Szołayskich, która zmieni się w muzeum designu i architektury, zaś w budynku dawnego EUROPEUM powstanie długo wyczekiwane Muzeum Stanisława Wyspiańskiego.

Biorąc pod uwagę potrzebę pilnego pokazania prac tego artysty, a jednocześnie ograniczenia konserwatorskie, jakie się łączą z taką prezentacją (konieczność ograniczania czasu eksponowania prac z uwagi na oddziaływanie światła niszczącego przy technice, jaką posługiwał się Wyspiański, czyli pasteli na papierze, postanowiliśmy nie czekać przez kolejne lata z nową inwestycją muzealną, ale pokazać wybór prac tego artysty już teraz. Nareszcie Stanisław Wyspiański będzie mieć swoje własne miejsce i, co ważne, z zachowaniem bezpieczeństwa zbiorów

zapowiada prof. Andrzej Szczerski.

Muzeum artysty zostanie zorganizowane na trzech poziomach budynku. W przyziemiu znajdą się przestrzenie edukacyjne, na parterze – ekspozycja mniejszych prac, a na pierwszym piętrze – monumentalne cykle poświęcone Wawelowi, naturze i antykowi.

W lipcu w muzeum ruszy cykl wystaw poświęconych historii nowoczesności: sztuce przełomu XIX i XX wieku, modernizmowi w czasach II Rzeczpospolitej, epoce PRL i czasach do 1989 roku.

Wśród najważniejszych tegorocznych wystaw MNK znajdą się też:

  • „Źródła. Galeria Sztuki Starożytnej”, Arsenał Książąt Czartoryskich, od kwietnia 2021
  • „XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej”, Gmach Główny, II piętro, od września 2021
  • „Przedmioty. Galeria designu polskiego XX i XXI wieku”, Kamienica Szołayskich, I piętro, od października 2021
  • „Przekroje. Galeria architektury polskiej XX i XXI wieku”, Kamienica Szołayskich, II piętro, od października 2021
  • „Aleksander Kotsis. Odcienie realizmu”, Kamienica Szołayskich, I i II piętro, marzec – czerwiec 2021
  • „Hokusai. Wędrując… Drzeworyty japońskie z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie”, Gmach Główny. Sala Wystaw Zmiennych, I piętro, lipiec – listopad 2021
  • „Ursula von Rydingsvard”, Gmach Główny, II piętro, wrzesień 2021 – luty 2022
  • „Joachim Lelewel. Dzieło rytownika polskiego”, Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach – Sala Wystaw Zmiennych „Malarnia”, wrzesień – grudzień 2021
  • „Young Poland: The Polish Arts & Crafts Movement, 1890–1918” [„Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuk i Rzemiosł, 1890–1919”], William Morris Gallery w Londynie, październik 2021 – styczeń 2022.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...