czwartek, 15 maja, 2025

Muzeum Nordyckie gromadzi emocje

Muzeum Nordyckie w Sztokholmie rozpoczęło gromadzenie nietypowych „pandemicznych” pamiątek: opowiadań, zdjęć i filmów dokumentujących emocje towarzyszące ludziom, którzy po długim okresie rozłąki spowodowanej pandemią znów mogli spotkać się z bliskimi.

Masowe szczepienia, którym poddają się Szwedzi, pozwoliły wielu osobom ponownie spotkać się z dawno niewidzianymi przyjaciółmi czy krewnymi. Od marca 2020 roku Muzeum Nordyckie, podobnie jak kilka innych muzeów gromadziło historie pokazujące życie codzienne w czasach pandemii. Teraz zbiera historie i zdjęcia związane ze spotkaniami rodzinnymi.

Szczególnie poszukujemy zdjęć z długo wyczekiwanych spotkań. Będzie to ważna część historii pandemii, którą przekażemy przyszłym pokoleniom

mówi Anna Fredholm, kurator działu historii współczesnej w Muzeum Nordyckim.

Cieszę się, że ponad 4200 osób w całej Szwecji opowiedziało nam o swoim codziennym życiu podczas pandemii. Badania nad tymi materiałami już trwają. Dzięki kolejnej akcji chcemy udokumentować emocjonalne doświadczenia ludzi związane ze szczepieniami i powrót do bardziej zwyczajnego życia

dodaje  Sanne Houby-Nielsen, dyrektor Nordic Museum Foundation.

Muzeum Nordyckie zostało założone w 1873 roku i od tego czasu dokumentuje życie w Szwecji i krajach nordyckich. Tworzona obecnie kolekcja będzie opowiadać o doświadczeniach związanych ze spotkaniami z krewnymi.

Za kim tęskniłeś podczas pandemii? Jak to było spotkać się ponownie? Na co czekasz jako osoba zaszczepiona? Pytania te dotyczą zarówno tych, którzy sami zostali zaszczepieni, jak i tych, którzy mieli okazję spotkać się z bliskim krewnym, który został zaszczepiony. Muzeum zwraca się z prośbą o nadsyłanie opowieści, zdjęć i filmów. 

ŹródłoNordic Museum

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...

Warsztaty archeologiczne „Żelazne Korz...

Przed nami kolejna edycja „Żelaznych Korzeni” – warsztatów archeologicznych org...

Udostępnienie zbiorów w internecie?

Jeśli posiadają Państwo system do ewidencji zbiorów i chcieliby udostępnić eksp...

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...