Muzeum Nordyckie w Sztokholmie rozpoczęło gromadzenie nietypowych „pandemicznych” pamiątek: opowiadań, zdjęć i filmów dokumentujących emocje towarzyszące ludziom, którzy po długim okresie rozłąki spowodowanej pandemią znów mogli spotkać się z bliskimi.
Masowe szczepienia, którym poddają się Szwedzi, pozwoliły wielu osobom ponownie spotkać się z dawno niewidzianymi przyjaciółmi czy krewnymi. Od marca 2020 roku Muzeum Nordyckie, podobnie jak kilka innych muzeów gromadziło historie pokazujące życie codzienne w czasach pandemii. Teraz zbiera historie i zdjęcia związane ze spotkaniami rodzinnymi.
mówi Anna Fredholm, kurator działu historii współczesnej w Muzeum Nordyckim.
dodaje Sanne Houby-Nielsen, dyrektor Nordic Museum Foundation.
Muzeum Nordyckie zostało założone w 1873 roku i od tego czasu dokumentuje życie w Szwecji i krajach nordyckich. Tworzona obecnie kolekcja będzie opowiadać o doświadczeniach związanych ze spotkaniami z krewnymi.
Za kim tęskniłeś podczas pandemii? Jak to było spotkać się ponownie? Na co czekasz jako osoba zaszczepiona? Pytania te dotyczą zarówno tych, którzy sami zostali zaszczepieni, jak i tych, którzy mieli okazję spotkać się z bliskim krewnym, który został zaszczepiony. Muzeum zwraca się z prośbą o nadsyłanie opowieści, zdjęć i filmów.