Na nowej wystawie czasowej „Kraj i jego bohaterowie – 25 opowieści z NRD” Muzeum NRD przedstawia znane i nieznane osobistości, których czyny stały się częścią historii nieistniejącego już państwa. Bezpłatną wystawę z tekstami w języku niemieckim i angielskim można oglądać w foyer muzeum do 31 października 2022 roku.
Wystawa pokazuje nie tylko historie (sukcesu) „bohaterów ludowych”, m.in. byłej mistrzyni olimpijskiej Katariny Witt czy kosmonauty Zygmunda Jähna, ale też historie „antybohaterów”, jak Robert Havemann czy Frieda Spitzbarth, którzy w liście do Waltera Ulbrichta w 1964 r. protestowali przeciwko zburzeniu lipskiego kościoła uniwersyteckiego. Trzecią grupę reprezentują „bohaterowie państwowi” – ludzie tacy jak górnik Adolf Hennecke, który w 1948 r. przekroczył normę produkcji o 387 procent, czy kolarz wyścigowy Gustav Adolf „Täve” Schur. Służyli oni propagandzie państwowej jako wzorce i socjalistyczne ideały.
– Tą wystawą chcemy pobudzić widzów do myślenia o koncepcji bohaterów w NRD. Dlatego pokazujemy nie tylko tych, których samo państwo wybrało na bohaterów jako takich, ale także ludzi, których z dzisiejszej perspektywy można za nich uznać – czy to ze względu na ich zaangażowanie w walkę z dyktaturą, czy ze względu na ich dużą popularność wśród społeczeństwa – mówi dyrektor wystawy Sören Marotz.