Muzeum Okręgowe w Lesznie opowiedziało o planach wystawienniczych na rok 2023. Zapowiedziało także najważniejsza wydarzenia muzealne tego roku (w tym Noc Muzeów oraz konferencje naukowe).
Wystawy
„Ukraińskie inspiracje. Huculszczyzna”
Termin: 14.03–25.06.2023
Kuratorzy: Ewa Tomaszewska, Tomasz Rak
Wystawa zaprezentuje elementy kultury ludowej z terenu Ukrainy, a zwłaszcza Huculszczyzny – jednego z najciekawszych regionów etnograficznych, którego barwna kultura inspirowała wielu polskich artystów na przełomie XIX i XX w.
Huculszczyzna to region na obszarze Karpat Wschodnich, zamieszkiwany przez górali pochodzenia rusińskiego i wołoskiego. Huculska kultura i sztuka ludowa odkryta została przez badaczy i kolekcjonerów w XIX wieku. Strój ludowy z misternymi haftami, malowana ceramika i inne huculskie artefakty wzbudzały zainteresowanie i podziw. Poświęcone im kolekcje znajdują się w zbiorach wielu polskich muzeów.
Na wystawie ukazane zostaną elementy ludowego stroju, biżuterii, ceramiki pokuckiej i inne artefakty obrazujące tradycyjne życie mieszkańców tego terenu, pochodzące ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie, a także wypożyczone z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz Muzeum Etnograficznego Oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
„Malarstwo braci Hebenstreitów” (tytuł roboczy)
Termin: 11.07–01.10.2023
Kurator: Grażyna Michalak
Wystawa kontynuować będzie cykl monograficznych ekspozycji poświęconych artystom, których życie i twórczość nierozerwalnie łączyły się z Lesznem. Karol Józef Hebenstreit (1888–1932) to artysta działający w Lesznie w okresie międzywojennym, jednak jego twórczość nigdy nie była w pełni odkryta i poznana, a na przestrzeni lat niedoceniana i zapomniana. Wszystkie jego prace malarskie znajdujące się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie zostały poddane gruntownej konserwacji, co w efekcie pozwala na ich całościową ekspozycję. Uzupełnieniem prezentacji będą prace brata – Mieczysława – znajdujące się w zbiorach prywatnych. Celem wystawy jest prezentacja kolekcji K.J. Hebenstreita w konfrontacji z niemal nieznanym dorobkiem artystycznym brata.
„Z leszczyńskiego atelier fotograficznego” (tytuł roboczy)
Termin: 17.10.2023–28.01.2024
Kurator: Artur Michalak
Na wystawę złoży się kolekcja kilkudziesięciu fotografii pochodzących z leszczyńskich atelier fotograficznych działających od l. 60. XIX w. do końca II wojny światowej (m.in. O. Anschütz, F. Ellerbrock, P. Wolff, U. Mertens, A. Janicki, K. Feichtner, W. Juretzky, T. Semrau, A. Flieger, J. Staban); w większości wystawiane będą po raz pierwszy. Zaprezentowane będą fotografie portretowe, zdjęcia dokumentujące życie codzienne jak i ważne uroczystości w dawnym Lesznie.
Celem wystawy jest ukazanie Leszna i jego mieszkańców w wymienionym przedziale czasowym z perspektywy obiektywu fotograficznego – nowej i zyskującej popularność sztuki uwieczniania postaci i miejsc. Bohaterami wystawy będą także sami fotografowie, których sylwetki, dorobek i narzędzia pracy zostaną interesująco zaprezentowane.
Wydarzenia:
- Noc Muzeów – 13.05.2023
- Muzeum Okręgowe w Lesznie jest partnerem Muzeum Krakowa w obchodach roku Włodzimierza Tetmajera, oraz partnerem Miasta Leszna w obchodach roku Jana Jonstona w Lesznie.
Konferencje naukowe:
- W 150 rocznicę urodzin Leo Baecka – 29-30 maja 2023
- Kara i nagroda w świadomości społeczeństw Czech i Polski w średniowieczu i wczesnym okresie nowożytnym – wrzesień-październik 2023
- Miłośnicy nauk na ziemi wschowskiej i pograniczu wielkopolsko-śląskim – październik 2023
Wystawy planszowe:
- dedykowana Janowi Jonstonowi – marzec-kwiecień,
- dedykowana Leo Baeckowi – maj-czerwiec,
- Leszno / Czesi / Morawianie / Słowacy. 1000 lat relacji – wrzesień-październik,
- Tajemnice Lapidarium – listopad-grudzień.