środa, 22 stycznia, 2025

Muzeum Okręgowe w Tarnowie wydało katalog zbiorów

Końcem grudnia 2022 r., ukaże się dwutomowy katalog zbiorów pt. „Ceramika i szkło z depozytu książąt Sanguszków w Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Świadkowie Historii”. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Przedmiotem publikacji jest prezentacja zbioru ceramiki i szkła z depozytu książąt Sanguszków, ujętych w dwóch tomach, każdy zawierający noty katalogowe i teksty charakteryzujące dany zbiór, manufakturę i poszczególne obiekty. Część katalogową poprzedza wstęp dotyczący historii danej kolekcji.

Prezentowany w publikacji zbiór liczy blisko dwa tysiące obiektów. Jego wartość nie wynika jednak tylko z ilości zachowanych egzemplarzy ale przede wszystkim z walorów artystycznych, udokumentowanego pochodzenia, a także faktu, iż reprezentowane są w nim wszystkie najważniejsze ośrodki szklarskie oraz wytwórnie porcelany w Polsce i w Europie od XVIII do początków XX wieku. Wśród ceramiki wyróżniają się piękne wyroby wytwórni zachodnioeuropejskich: Wiednia, Berlina, Sèvres, Delft, manufaktur niemieckich i angielskich, a także przykłady polskiej ceramiki z Korca, Baranówki i Horodnicy. Wśród szkieł z kolei na szczególną uwagę zasługują osiemnastowieczne szkła herbowe z hut polskich m.in. z Lubaczowa, Naliboków, Urzecza i Cudnowa. Reprezentują one mistrzowski poziom rzemiosła artystycznego na terenie dawnych ziem Rzeczypospolitej.

W publikacji uwzględnione zostały wszystkie obiekty, te które znajdują się na stałych ekspozycjach, jak i pozostałe, nie eksponowane do tej pory. Publikacja stanowi pełny materiał źródłowy i porównawczy dla naukowców, badaczy, kolekcjonerów i amatorów. Większość obiektów nie była do tej pory publikowana.

Na stronie www.muzeum.tarnow.pl już wkrótce pojawią się informacje o dostępności katalogu w formie drukowanej i cyfrowej.

  • Nazwa Zadania: Ceramika i szkło z depozytu książąt Sanguszków w Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Świadkowie Historii.
  • Całkowita wartość Projektu: 103 679,15 zł
  • Wartość dofinansowania – środki z sektora finansów publicznych: 52 036,15 zł
  • Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...