piątek, 8 listopada, 2024

Muzeum Pamięci Sybiru z nagrodą Podlaska Marka

Działalność Muzeum Pamięci Sybiru została nagrodzona Podlaską Marką w kategorii Społeczeństwo. Nagrodę odebrał prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Podlaska Marka to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych plebiscytów odbywających się na terenie regionu, organizowany nieprzerwanie od 18 lat przez Marszałka Województwa Podlaskiego. W ciągu ostatniej dekady w konkursie rywalizowało łącznie kilkaset produktów, które do dzisiaj przyczyniają się do promocji Podlaskiego w kraju i poza granicami Polski. Otrzymanie tytułu Podlaskiej Marki Roku nie wynika z wysokości sprzedaży, czy z liczby zatrudnionych pracowników – przyznawana jest najciekawszym inicjatywom, najpiękniejszym miejscom oraz najlepszym produktom, których wspólnym mianownikiem jest obszar ich realizacji – województwo podlaskie. Laureatów wskazują – niezależnie od siebie – kapituła konkursu, składająca się m.in. z reprezentantów Rady Przedsiębiorczości, przedstawicieli świata sztuki, kultury, mediów, gospodarki, organizacji pozarządowych (wyłaniająca siedmiu nagrodzonych) oraz konsumenci, wybierający jednego zwycięzcę w głosowaniu internetowym.

W tym roku o tytuł Podlaskiej Marki walczyło 30 inicjatyw, produktów i wydarzeń regionalnych. W każdej z dziesięciu kategorii było trzech nominowanych. W kategorii Społeczeństwo wygrało Miasto Białystok, które zgłosiło do konkursu działalność Muzeum Pamięci Sybiru.


Muzeum Pamięci Sybiru zostało otwarte 17 września 2021 r. Mieści się w jednym z przedwojennych magazynów wojskowych przy ulicy Węglowej 1. Obok znajdują się tory kolejowe, którymi w latach 40-tych odjeżdżały transporty z mieszkańcami Białegostoku i regionu na Sybir. Na ponad 2 tysiącach m2 powierzchni wystawienniczej znajduje się 159 gablot, 29 projektorów i 95 urządzeń audio, 9 kiosków multimedialnych, 99 symbolicznych steli, 63 panele tekstowe i 356 tabliczek z opisami. Przygotowano też multimedia, w tym ponad 100 minut nagrań dźwiękowych i blisko 20 minut filmów.

Jest to jedyne muzeum w kraju opowiadające historię polskiej obecności na Sybirze – od carskich zsyłek w głąb Rosji, po represje i zbrodnie sowieckie, w tym deportacje na Syberię i do Kazachstanu.

ŹródłoUM Białystok

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...