niedziela, 22 grudnia, 2024

Muzeum Piaśnickie – w Wejherowie powstaje miejsce pamięci o nieludzkiej zbrodni

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński odwiedził budowę Muzeum Piaśnickiego, które ma przypomnieć nieopowiedzianą przez długie lata historię wielu tysięcy polskich ofiar Zbrodni Pomorskiej, dokonanej przez Niemców na Pomorzu w latach 1939 – 1940. Obok przedstawicieli polskiej inteligencji jej ofiarami padli najbardziej bezbronni – dzieci, osoby niepełnosprawne oraz pacjenci szpitali psychiatrycznych.

Niemcy, przystępując do mordu na polskich elitach, inteligencji, ale także na przedstawicielach innych narodów, robili to w sposób zaplanowany, systematyczny i przygotowany. Niestety, mord piaśnicki był jednym z najbardziej krwawych. Świat nie wie jednak o tych zbrodniach. Świat nie wie o tym, że II wojna światowa była po to, aby wymordować elity innych państw, a pozostawić jedynie kilkadziesiąt procent ludności sprowadzonej do roli niewolników. To miejsce będzie opowiadało o tej zbrodni, opowiadało o czymś nieludzkim, bo to machina państwowa wspólnoty kulturowej niemieckiej wymyśliła diaboliczny plan, który tu na Pomorzu był realizowany

mówił w Wejherowie prof. Piotr Gliński.

Muzeum Piaśnickie powstaje z myślą o godnym upamiętnieniu ofiar, upowszechnianiu wiedzy o Zbrodni Pomorskiej oraz martyrologii Narodu Polskiego i innych narodów na Kaszubach i Pomorzu Gdańskim w latach 1939-1945. Ma zostać otwarte dla publiczności w 2022 r. Będzie oddziałem Muzeum Stutthof w Sztutowie. Jego siedzibą jest Villa Musica w Wejherowie, której historia w szczególny sposób wiąże się ze zbrodnią piaśnicką. Została zbudowana w 1926 roku przez Franciszka Panka, lekarza i działacza społecznego Wejherowa. W okresie przedwojennym pełniła funkcję salonu kulturalnego miasta. W roku 1939 obiekt zajęli Niemcy. Urządzili tu lokalną siedzibę Gestapo, która stała się miejscem koordynowania działań związanych z egzekucjami w Piaśnicy. W piwnicach domu i ogrodzie magazynowano odzież i przedmioty zrabowane zamordowanym.

Jak zauważył wicepremier Piotr Gliński, siedziba muzeum jest „rzeczywistym artefaktem”.

Chcemy, aby muzeum poświęcone hołdowi, jaki składamy ofiarom, muzeum, które przechowuje pamięć o tym wydarzeniu, absolutnie jednym z najbardziej istotnych, mieściło się w tym świętym miejscu

podkreślił.

Rozbudowa i adaptacja Villi Musica na potrzeby muzeum, a także budowa wystawy stałej oraz prace nad zagospodarowaniem terenu realizowane są ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

ŹródłoMKDNiS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...