czwartek, 3 kwietnia, 2025

Muzeum POLIN na 80. rocznicę zamknięcia getta warszawskiego

Z okazji przypadającej 16 listopada 80. rocznicy zamknięcia getta warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało różnorodny program wydarzeń.

Pierwsze getta w okupowanej Polsce Niemcy utworzyli już jesienią 1939 r., ale  getto w Warszawie powstało dopiero rok później. Wielka część śródmieścia Warszawy stała się więzieniem, gdzie żyło i umierało 450 tysięcy Żydów. 80 lat temu zapadła decyzja o całkowitej izolacji Żydów warszawskich od reszty społeczeństwa, a wszelkie próby przekroczenia muru bez przepustki były srogo karane.

Z okazji okrągłej rocznicy tego wydarzenia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało cykl wydarzeń, wśród których znalazła się konferencja naukowa, wykład i dyskusje z ekspertami. W muzealnych serwisach dostępne będą artykuły tematyczne, archiwalne fotografie i wspomnienia świadków historii.

Portal Wirtualny Sztetl udostępni artykuły tematyczne oraz zdjęcia archiwalne, a Dział Zbiorów Muzeum Historii Żydów Polskich – informacje o wybranych obiektach z terenu getta. Wśród nich znalazły się wyjątkowe listy wysyłane z getta do członków rodzin przebywających w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Najliczniejsza w zbiorach muzealnych korespondencja z getta warszawskiego to listy rodziny Justmanów do córki, siostry – Pauliny (Pesy, Pepy) Włodawer, która uciekła z mężem, Arturem, jesienią 1939 na wschód. Główna autorka prezentowanego listu z kolekcji, Regina Justman, została w Warszawie, aby opiekować się rodzicami.

Na portalu Polscy Sprawiedliwi znajdą się historie Żydów ocalałych z getta warszawskiego. Będzie można tam poznać nieznaną dotychczas historię ocalenia z getta warszawskiego Joanny Flatau, bohaterki filmu „Formularz”, który zostanie pokazany w Muzeum POLIN podczas Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej, 22 listopada.

We wszystkich rocznicowych wydarzeniach przygotowanych przez muzeum można wziąć udział bezpłatnie. Program rocznic jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

inf. prasowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Rodzinna przygoda z „Marzanną” w tę ni...

Impreza plenerowa „Marzanna”! 23 marca 2025 r. w godz. 11.00-15.00 Muzeum...

Tajemnice toruńskich historii – ...

25.03. 2025 roku o godz. 17.00 Muzeum Okręgowe w Toruniu – Muzeum Historii Toru...

Martwa natura

Wielokrotnie nagradzana, przetłumaczona na siedemnaście języków, poruszają...

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

Noworoczna okazja na rozwój z systemem...

W tym wyjątkowym czasie chcielibyśmy zapytać czy zastanawiali się Państwo nad z...