czwartek, 24 kwietnia, 2025

Muzeum POLIN na 80. rocznicę zamknięcia getta warszawskiego

Z okazji przypadającej 16 listopada 80. rocznicy zamknięcia getta warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało różnorodny program wydarzeń.

Pierwsze getta w okupowanej Polsce Niemcy utworzyli już jesienią 1939 r., ale  getto w Warszawie powstało dopiero rok później. Wielka część śródmieścia Warszawy stała się więzieniem, gdzie żyło i umierało 450 tysięcy Żydów. 80 lat temu zapadła decyzja o całkowitej izolacji Żydów warszawskich od reszty społeczeństwa, a wszelkie próby przekroczenia muru bez przepustki były srogo karane.

Z okazji okrągłej rocznicy tego wydarzenia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało cykl wydarzeń, wśród których znalazła się konferencja naukowa, wykład i dyskusje z ekspertami. W muzealnych serwisach dostępne będą artykuły tematyczne, archiwalne fotografie i wspomnienia świadków historii.

Portal Wirtualny Sztetl udostępni artykuły tematyczne oraz zdjęcia archiwalne, a Dział Zbiorów Muzeum Historii Żydów Polskich – informacje o wybranych obiektach z terenu getta. Wśród nich znalazły się wyjątkowe listy wysyłane z getta do członków rodzin przebywających w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Najliczniejsza w zbiorach muzealnych korespondencja z getta warszawskiego to listy rodziny Justmanów do córki, siostry – Pauliny (Pesy, Pepy) Włodawer, która uciekła z mężem, Arturem, jesienią 1939 na wschód. Główna autorka prezentowanego listu z kolekcji, Regina Justman, została w Warszawie, aby opiekować się rodzicami.

Na portalu Polscy Sprawiedliwi znajdą się historie Żydów ocalałych z getta warszawskiego. Będzie można tam poznać nieznaną dotychczas historię ocalenia z getta warszawskiego Joanny Flatau, bohaterki filmu „Formularz”, który zostanie pokazany w Muzeum POLIN podczas Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej, 22 listopada.

We wszystkich rocznicowych wydarzeniach przygotowanych przez muzeum można wziąć udział bezpłatnie. Program rocznic jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

inf. prasowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...