czwartek, 22 maja, 2025

Polish Heritage Trust Museum prezentuje odnalezione zdjęcia z czasów II wojny

Polish Heritage Trust Museum in Howick (Auckland, Nowa Zelandia) bierze udział w tegorocznej edycji Auckland Festival of Photography. Jego projekt pn. „Theatre of War” to prezentacja odnalezionych przez Oliviera Rempher zdjęć, które były wykonane w Oflagu VII-A Murnau i jego okolicach.

Festiwal Fotografii w Auckland to wydarzenie kulturalne i artystyczne, które odbywa się w głównych galeriach, ale też innych miejscach Auckland w czerwcu każdego roku. Pokazuje twórczość artystów wschodzących i uznanych, istniejące i nowo powstałe prace. Organizatorem festiwalu jest Auckland Festival of Photography Trust.

W tegorocznej edycji festiwalu Polish Heritage Trust Museum of Auckland zaprezentuje zdjęcia odkryte na śmietniku w południowo-wschodniej Francji w 1999 roku przez nastolatka Oliviera Remphera. Zostały one później zweryfikowane przez jego ojca, fotografa Alaina Remphera, jako autentyczne zdjęcia zrobione w Oflagu VII-A Murnau i w okolicy obozu. Ten niemiecki obóz jeniecki dla oficerów Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej znajdował się w pobliżu bawarskiego miasta Murnau am Staffelsee u podnóża Alp. Odnalezione zdjęcia pokazują dramat Offizerslager, wyzwolenie obozu przez amerykańską 12. Dywizję Pancerną w kwietniu 1945 roku i zbombardowanie Monachium.

Zdjęcia będzie można oglądać w siedzibie muzeum w dniach 2 – 12 czerwca.


Polish Heritage Trust Museum zostało założone pod koniec lat 90. przez Johna Roy-Wojciechowskiego, byłego konsula honorowego RP w Nowej Zelandii. Intencją twórcy było zaprezentowanie mieszkańcom Nowej Zelandii kraju jego urodzenia – Polski, jej historii, kultury i sztuki oraz przybliżenie im historii „Dzieci z Pahiatua” – polskich dzieci (głównie sierot) oraz ich opiekunów przybyłych do Nowej Zelandii w 1944 roku.

Muzeum otworzyło swoje podwoje w lipcu 2004 roku. Gromadzi, opiekuje się i eksponuje przedmioty związane z Polską i Polakami w Nowej Zelandii. 

W kolekcji Muzeum znajdują się dziś m.in. stroje, gobeliny i hafty, wycinanki, znaczki pocztowe, koperty i monety, pamiątki wojenne, pamiętniki, artykuły prasowe i książki.

Więcej na stronie muzeum i profilu Facebook.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...

Warsztaty archeologiczne „Żelazne Korz...

Przed nami kolejna edycja „Żelaznych Korzeni” – warsztatów archeologicznych org...

Udostępnienie zbiorów w internecie?

Jeśli posiadają Państwo system do ewidencji zbiorów i chcieliby udostępnić eksp...

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...