Muzeum Sportu Wiejskiego zostało otwarte w ostatni dzień lipca i można już je odwiedzać. Co znajduje się w muzeum? Pamiątki, puchary, medale, sprzęt sportowy i wiele cennych dokumentów, związanych z historią Ludowych Zespołów Sportowych. Muzeum, które powstało w ciągu roku przy wsparciu pomorskiego samorządu, to nie tylko ciekawe doświadczenie, ale i kawał ważnej dla regionu historii sportu.
Ludowe Zespoły Sportowe to organizacja o wieloletniej tradycji. W 2021 r. świętowała 75. lecie istnienia.
– W tym czasie wychowała wielu znakomitych sportowców. Zdobywców medali na mistrzostwach świata i olimpiadach – mówił podczas otwarcia Muzeum Sportu Wiejskiego Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
– I właśnie dla pokazania tej historii, ofiarnej pracy działaczy LZS, ich wielu sukcesów narodził się pomysł utworzenia Muzeum Sportu Wiejskiego – dodał.
Siedziba muzeum znajduje się w budynku starej szkoły podstawowej w Łebczu, w gminie Puck. W jego utworzenie zaangażowało się kilkaset osób, ale głównymi orędownikami byli Piotr Klecha i Jan Trofimowicz. W zbiorach muzeum znajdują się m.in. puchary, proporce, wycinki z gazet opisujących starty i zwycięstwa sportowców z LZS, historyczne stroje i sprzęt sportowy.
Organizacja LZS powstała w 1946 roku. Wtedy zarząd Samopomocy Chłopskiej podjął decyzję o konieczności upowszechniania wychowania fizycznego wśród ludności wiejskiej. Uczestniczyli w tym przedwojenni działacze. Często to właśnie z ich inicjatywy powstawały kluby i związki sportowe. Z biegiem lat działalność LZS obejmowała nie tylko sport, ale i turystykę.