Dla zwykłego śmiertelnika przeglądanie Biblii Duchki z 1433 roku lub innych rzadkich rękopisów czy grafik, które znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki w Ołomuńcu, jest prawie niemożliwe. Zmieni się to jednak dzięki pochodzącym z funduszy EOG i Norwegii 37,5 mln koron, które zostaną przeznaczone na digitalizację i udostępnianie muzealnych zbiorów.
mówi dyrektor MUO Ondřej Zatloukal.
Rękopisy, oryginały, grafiki…
Projekt obejmuje digitalizację zbioru rękopisów, pierwodruków, starodruków, grafiki i muzyki przechowywanych na Zamku Arcybiskupim w Kromieryżu. Dzięki temu Ołomunieckie Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie mogło kontynuować działania rozpoczęte w latach ubiegłych.
Digitalizacją objęte będą głównie zbiory dokumentów papierowych, które są bardzo wrażliwe na warunki przechowywania.
mówi Miroslav Kindl, kierownik Działu Sztuki Starożytnej MUO.
W ciągu najbliższych trzech lat digitalizacji będzie poddanych ponad 80 tys. eksponatów. Duża ich część zostanie najpierw poddana zabiegom konserwatorskim i restauratorskim.
wylicza Jana Macháčková, kierownik Muzeum Archidiecezjalnego w Kromieryżu.
Muzeum Sztuki będzie wspomagane przez jednostkę digitalizacyjną, która zostanie uruchomiona przez Morawską Bibliotekę Okręgową w Brnie. Zapewni ona również publikację zbiorów w Bibliotece Cyfrowej. Ponadto eksperci z Brna zdigitalizują część swoich zbiorów, które od dawna są narażone na degradację spowodowaną częstymi wypożyczeniami.
podkreśla dyrektor Morawskiej Biblioteki Regionalnej Tomáš Kubíček.
Zastosowanie w edukacji
Istotną częścią projektu jest wykorzystanie zdigitalizowanych zbiorów, w które zaangażowany będzie dział edukacji MUO. Wraz z Biblioteką Akademii Nauk Republiki Czeskiej (KNAV) będzie dalej rozwijać istniejący już program INDIHU, który jest kreatywnym narzędziem do tworzenia wirtualnych wystaw i pracy naukowej z cyfrowymi nośnikami informacji.
wyjaśnia Martin Lhoták, kierownik Wydziału Informatyki i Cyfryzacji Akademii Nauk Republiki Czeskiej.
Dostępność zdigitalizowanych dokumentów jest szczególnym problemem dla użytkowników. Dlatego powstał INDIHU Index, który łączy rozproszone wcześniej bazy danych za pomocą jednego interfejsu wyszukiwania.
dodaje Nina Wančová z zespołu INDIHU.
Kadra edukacyjna MUO będzie opierać się na oryginalnym projekcie INDIHU i dalej będzie go rozwijać.
zapowiada Marek Šobáň, kierownik działu edukacji MUO.