„PUŁASKI 272. 25 lat Polski w NATO”
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zaprasza na nową wystawę pt. „PUŁASKI 272. 25 lat Polski w NATO”. Tym razem głównym bohaterem muzealnej ekspozycji będzie jeden z najsłynniejszych okrętów Marynarki Wojennej RP – fregata rakietowa pt. „PUŁASKI 272. 25 lat Polski w NATO”., która strzeże polskich interesów na różnych morzach świata prawie od 25 lat.
Wraz z przystąpieniem Polski do NATO rząd amerykański przekazał polskiej Marynarce Wojennej fregatę rakietową typu Oliver Hazard Perry o imieniu USS Clark (FFG-11). Polską banderę podniesiono na okręcie 15 marca 2000 r. w bazie morskiej Norfolk w stanie Wirginia. W uroczystości przekazania okrętu wzięli udział przedstawicieli władz i flot USA i Polski, a także liczni polscy kombatanci zamieszkali w USA. Po szkoleniu załogi, fregata pod numerem taktycznym 272 wypłynęła do Polski 7 czerwca 2000 r. Pokonała Atlantyk w ciągu 10 dni i 17 czerwca była już uroczyście witana w Gdyni.
Okręt otrzymał imię „ORP „Gen. K. Pułaski” i stał się jednym z symboli wojskowej współpracy między Polską a USA. Uroczysty chrzest fregaty odbył się 25 czerwca 2000 r. na Skwerze Kościuszki w Gdyni. Matką chrzestną jednostki została żona ówczesnego premiera RP Ludgarda Buzek. Na uroczystości obecna była m.in. sekretarz stanu USA Madeleine Albright i premier Jerzy Buzek. Na chrzest „Pułaskiego” przybyła też delegacja Warki, na czele z ówczesnym burmistrzem Marianem Górskim, z przedstawicielami Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, delegacją Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. K. Pułaskiego oraz Browaru Warka.
W takich okolicznościach, od początku obecności w polskich siłach zbrojnych, okręt nawiązał współpracę z muzeum, któremu również patronuje Kazimierz Pułaski. Owocem tej współpracy są nie tylko wzajemne wizyty na uroczystościach i wydarzeniach, ale przede wszystkim edukacja młodzieży. Od 2006 roku muzeum i dowództwo okrętu organizują Konkurs historyczno-marynistyczny „Dwa oblicza Pułaskiego” dla uczniów szkół średnich (początkowo Wartki i powiatu) – teraz województwa. Z biegiem lat konkurs stał się rozpoznawalny i uzyskał dużą rangę, przyciąga młodzież z terenu całego Mazowsza. Jeden z laureatów konkursu „Dwa oblicza Pułaskiego” ukończył studia w Akademii Marynarki Wojennej i jako oficer w stopniu podporucznika marynarki, podjął służbę w strukturach 3. Flotylli Okrętów.
Z okazji 25-lecie Polski w NATO i 25-lecia okrętu pod polską banderą, tuz przed świętami zostanie otwarta wystawa czasowa opowiadająca o służbie fregaty w Marynarce Wojennej RP, na wielu morzach świata, w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ekspozycja jest przygotowana w nowoczesnej aranżacji. Muzeum w Warce zaprezentuje na niej fotografie, ale również wiele oryginalnych obiektów i pamiątek z okrętu. Wystawie będzie towarzyszył specjalny program edukacyjny. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął m.in. Minister Obrony Narodowej. Wernisaż 17 grudnia, a na zwiedzanie Muzeum zaprasza od 18 grudnia 2024. Wystawa czynna do 4 maja 2025 r.
Inf. Muzeum im. K. Pułaskiego
Wystawę dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Powiatu Grójeckiego.
Kuratorzy wystawy: Iwona Stefaniak, Karol Kucharski
Organizator: Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
Partner: ORP „Gen. K Pułaski”
Patronat honorowy:
Minister Obrony Narodowej – Władysław Kosiniak-Kamysz
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Marszałek Województwa Mazowieckiego
Starosta Grójecki
Burmistrz Warki
Patronat medialny:
Polska Zbrojna Historia
Portal Morski
Echo Dnia Radom
Radio Plus Radom
Kontakt: rezerwacja@muzeumpulaski.pl 48/ 667 20 20, www.muzeumpulaski.pl